Gürsel Tekin, Pazar Yerleri Esnaf Odası Başkanı'nı ağırladı

Gürsel Tekin, 1 Nisan 2013 tarihinde Ankara Pazar Yerleri Esnaf Odası Başkanı Recep Ayhan ve beraberindeki heyeti ile görüştü.

Kabulde pazarcı esnafının sorunları ayrıntılı olarak ele alındı ve CHP’nin bu sorunları çözmek için her platformda çaba harcayacağı, pazarcı esnafının yanında olacağı belirtildi.

Kabulün ardından gazetecilerin gündemdeki konulara ilişkin sorularını yanıtlayan Tekin’e, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın çözüm süreci kapsamında terör örgütü üyelerinin sınır dışına çıkarken silahlarını bırakmalarına ilişkin sözleri hatırlatıldı. Tekin, işleri Erdoğan’ın tek başına götürdüğünü, soruların da bu nedenle ona sorulması gerektiğini söyledi.

Başbakan Erdoğan’ın bir konuşmasında İstanbul ile ilgili önemli bir değerlendirme yaptığını ve İstanbul’un yöneticilerini ihanetle suçladığını söyleyen Tekin, Erdoğan’ın bu ifadesine aynen katıldığını belirtti.

İstanbul’da emsal artışları ile bir rant yaratıldığını ve buna ilişkin hazırladığı haritayı yaklaşık 1 yıl önce Başbakan Erdoğan’a gönderdiğini hatırlatan Tekin, bu soruna ilişkin önerileri olduğunu belirterek şöyle dedi;
”Bugüne kadar benim yapmış olduğum araştırmalar sonucu, 7 bin adet parsel bazında plan tadili yapılmıştır. Bunların tamamı emsal artışı. Sayın Başbakan’ın dediği gibi 6-7 değil, 10-13 emsal artışları var. Bu 7 bin plan tadilinin tamamını soruşturalım. Sayın Başbakan bir komisyon oluştursun, bunların hepsini soruşturalım. Acaba bunlar kamu yararına mı yapılmıştır, kişilere mi özel yapılmıştır, detaylı olarak araştıralım.”

Tekin, gelecek günlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin önüne gelebilecek plan tadillerinin de bu kapsamda durdurulması gerektiğini belirtti.

İstanbul’un kentte hava sirkülasyonu sağlayan yedi tepesinin bozuk kentleşme ile işlevsiz hale geldiğine dikkat çeken Gürsel Tekin, İstanbul’da derelerin ıslahı ve kenarındaki yapılaşma nedeniyle de büyük sıkıntılar yaşandığını ifade etti.

Tekin, Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun çalışmaları, Başbakan Erdoğan’ın yeni anayasaya ilişkin sözleri ve referandum ihtimalinin sorulması üzerine de şunları kaydetti:
”Anayasa Komisyonu şu anda çalışıyor. Sayın Çiçek de geçen gün ifade etti, herhangi bir sıkıntı yok. Sayın Başbakan Anayasa Komisyonu'nun çalışmalarından rahatsız olabilir, çünkü kafasında yeni projeler var. Örneğin biz, Yeni Anayasa çalışması yapılırken Sayın Başbakan’a referandumla çıkan 24 maddeyi de katalım dediğimizde, şiddetle karşı çıkmıştı. Görüyorum ki Sayın Başbakan özellikle referandumda geçen 24 maddenin de yeniden ele alınmasını talep ediyor. Yani Anayasa Mahkemesi'nden rahatsız, Hakimler ve Savcılar Kurulu’ndan rahatsız. Günü birlik rahatsızlık üzerine, Sayın Başbakan’ın günlük talepleri üzerine biz anayasa yapmaya kalkışırsak Türkiye’de anayasa manayasa çıkmaz. Anayasa çalışması devam ediyor. Sayın Başbakan’ın ifade etmiş olduğu başka bir anayasa varsa o da bizimle yürüyen bir anayasa değildir.”

GENEL BAŞKAN YARDIMCISI GÜRSEL TEKİN’İN PAZARCILAR ESNAF ODALARINI KABULÜ
Üreticiler bizi ziyarete geldiler. Daha öncede zaman zaman görüşmelerimiz oluyor. Sadece Ankara değil İstanbul ve Türkiye’deki birçok pazarcı odalarının sorunlarını dinliyoruz. Maalesef her kesimde olduğu gibi pazarcılar odasında ciddi sorunlar var. Daha öncede pazarların özelleştirilmesi için bir kanun teklifi gelmişti. Bizim arkadaşlarımızın mücadelesi sonucu şu anda durduruldu.

Görüş alışverişi yaptık. Sizin sorularınız varsa pazarcılar sizi çok ilgilendirmeyebilir. Kendi mevzunuza gelin.

Başbakan Erdoğan’ın CNNTÜRK’e yaptığı açıklamalar vardı. PKK’lılar silah bırak gitmeliler ve gerekirse silahlarını gömsünler, saklasınlar gibi ifadeler kullandı. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Şimdi Başbakanın bütün konuşmalarını mı değerlendireceğiz yoksa sadece bir kısmını mı değerlendireceğiz? Örneğin Sayın Başbakanın çok önemli değerlendirmelerinden bir tanesi İstanbul’la ilgilidir. İstanbul yöneticilerini ihanetle suçlanmıştı aynen katılıyorum Sayın Başbakana.

Sizin de hatırlayacağınız gibi ben 1 yıl, 1,5 yıl önce İstanbul’daki emsal artışlarıyla yaratılan rant haritasını Sayın Başbakana göndermiştim. Sayın Başbakan hem CNN’de hem de Radikal Gazetesinde dün somut demeçleri ve önerileri vardı. Bende şimdi Sayın Başbakana bu önerilerini destekleyen üç tane somut öneri sunacağım;

1. Bugüne kadar benim yapmış olduğum araştırmalar sonucu 7 bin adet parsel bazında plan tadili yapılmıştır. Bunların tamamı emsal artışı yapılmış, Sayın Başbakanın dediği gibi 6-7 değil 10-12-13 emsal artışları var. Bu 7 bin tane emsal artışı sağlayan parsel bazında plan tadillerinin tamamını soruşturalım. Sayın Başbakan bir komisyon oluştursun bunların hepsini soruşturalım. Acaba bunlar kamu yararına mı yapılmıştır yoksa kişilere mi özel yapılmıştır. Bunları detaylı olarak araştıralım.

2. Sayın Başbakan gerçekten gecikmeli de olsa fark ettiği için şu anda planlamada önümüzdeki günlerde meclise İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisine gelebilecek onlarca parsel bazında plan tadilleri bekliyor, bunların tamamını durduralım.

3. Sayın Başbakan tarihe saygı duyuyor. Çok haklı. Tarihe saygının olup olmadığını tarihi yarımadanın haritasına baktığında Sayın Başbakan içinin parçalanacağını biliyorum. Tarihe saygı olup olmadığını UNESCO’ya soracak bize değil. UNESCO’ya sorduğunda orada çok net bir şekilde görecek.

4. Yine Sayın Başbakan, çocuklar toprakla buluşsun demiş. Onun içinde çok teşekkür ediyorum. Nihayet fark etmişler. Çocukların toprakla buluşabilmesi için İstanbul’da 400’ün üstünde milli emlak dediğimiz yani millete ait olan kamu arazilerine ne oldu Sayın Başbakan? Gelin onları da soruşturalım. Onları İstanbul’daki çocuklarımızla buluşturalım.

5. Sayın Başbakan sürekli İstanbul’da hava trafiğinde geziyor. Yani helikopterle geziyor. İstanbul’un yedi tepesi var. Yedi tepe biliyorsunuz sadece şarkılara konu olsun diye konulmuş yedi tepe değildir.  Yedi tepe aynı zamanda İstanbul’un klima görevini yapıyor. Yani hava sirkülasyonunu yapıyordu. Şimdi helikopterle gezen Sayın Başbakana soruyorum; yedi tepenin bir tanesi var mı?

6. Yine Sayın Başbakan derelerle ilgili daha öncede 2009 yılında da söylemişti, derelerin intikamı ağır olur. Çok haklı. İntikamı ağır oldu. 35 tane yurttaşımız hayatını kaybetti, maalesef ağır bedel ödedik. Bunun üzerine Sayın Başbakan Ayamama Deresinin etrafındaki bütün kaçakları yıkacağını taahhüt etmişti. Vazgeçti kaçakları yıkmaktan. Sayın Başbakan, 2009-2013 arasında Ayamama Deresinin etrafında binlerce yeni yapılaşma oldu ve birkaç tanesini de size açtırdılar. O dereleri de size hatırlatmak istiyorum. 35 tane yurttaşımız hukukla belki araması gereken haklarını yerine getiremeyebilir. Ama 35 tane yurttaşımızın hayatını kaybeden insanımızın annesinin, babasının, çocuklarının iki eli öbür dünyada hepinizin yakasında olacak.

Yeni Anayasa çalışmalarıyla ilgili pek netice alınamadığı görülüyor. Referandum olma ihtimali var. Bunlarla ilgili ne düşünüyorsunuz?
Şimdi Sayın Başbaka'nın bugün ne diyeceğini, yarın ne diyeceğini bilmediğimiz için bugün bir şey söylesek de havada kalacak. Çünkü çok hızlı değişiyor. Anayasa Komisyonu şu anda çalışıyor. Sayın Çiçek de geçen gün ifade etti. Herhangi bir sıkıntı yok. Hayırlısı. Sayın Başbakan Anayasa Komisyonu'nun çalışmalarından rahatsız olabilir. Çünkü kafasında yeni projeler var. Örneğin, daha önce biz Yeni Anayasa çalışması yapılırken Sayın Başbakan'a referandumla çıkan 24 maddeyi de katalım dediğimizde Sayın Başbakan şiddetle karşı çıkmıştı. Görüyorum ki, Sayın Başbakan özellikle referandumda geçen 24 maddenin de yeniden ele alınmasını talep ediyor. Yani Anayasa Mahkemesi'nden rahatsız. Hakimler ve Savcılar Kurulu'ndan rahatsız. Günübirlik rahatsızlık üzerine Sayın Başbakan'ın ya da günlük talepleri üzerine biz Anayasa yapmaya kalkışırsak Türkiye’de Anayasa filan çıkmaz. Anayasa çalışması devam ediyor. Arkadaşlarımız burada çalışmalarına devam ediyor. Sayın Başbakan'ın ifade etmiş olduğu başka bir Anayasa varsa o da bizimle yürüyen bir Anayasa değildir.

Teşekkür ediyorum.

    Pazartesi, 01 Nisan 2013 18:05

Bağlantılı Konular