Gürsel Tekin, Özgür İfade programına konuk oldu

 

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, 13 Kasım 2014 tarihinde Bugün TV'de Özgür İfade programının konuğu oldu ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Gürsel Tekin, CHP'ye yapılan eleştirilerin büyük çoğunluğunun haksız eleştiriler olduğunu belirterek, "Kürt meselesiyle ilgili rahmetli Erdal İnönü çok ağır bedel ödedi. Bütün gazeteler, İsmet Paşa'nın oğlunu linç ettiler.Kürt meselesinde çok doğru bir duruş sergilediği için çok ağır bedel ödedi. Kemal Bey'in dönemine gelirsek, 4+4+4 çalışması 76 milyonu ilgilendiren bir eğitim sistemi. Sayon Genel Başkanımız, Sayın Erdoğan'a bir çağrıda bulundu; bu meseleyi görüşelim, YÖK'e havale edelim. Sayın Erdoğan şunu dedi; benim CHP ile görüşmem zaman kaybıdır.

Bunlara rağmen çok sayıda şehit de geliyordu, Sayın Genel Başkanımız bir çalışma yaptı ve Sayın Erdoğan'ın bu kadar nezaketsiz duruşuna rağmen, "Ben Kürt meselesi hakkında sizinle görüşmek istiyorum. Bu önemli bir meseledir. CHP olarak biz de bu konuda katkı sunmak istiyoruz"dedi. Syaın Genel Başkanımız bir grup arkadaşımızla Sayın Erdoğan'a gitti. Daha ilk gün bizim akil insanlar projemize karşı çıktılar, yalaka medyada hatırlayın, akıllarını kendilerine saklasınlar dediler. Sonra akil insanlar grubunu kendileri oluşturdu. Tabi bizim projemiz çok farklıydı onlarınki dejenere edilmişti." dedi.

Ana dilde eğitim konusunda görüşlerini belirten Gürsel Tekin, "Ana dilde eğitim insanın ana sütü gibi helaldir. Şimsi asıl sorun şu; gerçekçi bir tabloda bakmamız lazım. Azınlıkların talebi nedir? Demokrasi ve özgürlük. Bir iktidar bütün demokrasi ve özgürlükleri kısıtlayarak bir başkasına demokrasi ve özgürlük getirebilir mi? Bu mümkün değil. Bu iktidarın bu sorunu çözmesi mümkün değil bunu herkesin görmesi lazım." dedi.

Parlamento'nun çok kirlendiğini dile getiren Gürsel Tekin, Güvenlik Yasasının çıkacağı dönemde Bülent Arınç tarafından Alman modelinin dile getirildiğini ve kendisinin de bunu desteklediğini söyleyerek, "Eğer gerçekten Alman modelini alacaksanız, Almanya'nın bütün hukuk sistemini alalım. Parlamentonun da yarısını tutuklayalım. Almanya'da biliyorsunuz cumhurbaşkanı sadece orada uzun yıllardır dostluğu olan bir iş adamından 500 bin borç aldığı için istifa etti. Sadece istifa etmedi gitti Alman yargısına hesap verdi." dedi.

Parlamentoda geçmiş dönemlerde iktidar ve muhalefet arasında bir ilişki olduğunu da belirten Gürsel Tekin, "İç ve dış meseleler konusunda eskiden mecliste grubu olan partilere bilgi verilirdi. Bugüne kadar bu çözümle, barışla ilgili ya da dış politikayla ilgili CHP'nin kapısı bir gün çalınmış değildir. Bütün buna rağmen CHP IRak, Suriye ve Mısır'daki gezilerimizin raporunu Dışişleri Bakanına ilettik. Hükümetin yapması gerekeni Ana Muhalefet olarak biz yaptık.

Şimdi bakmayın öyle müzakereler ediliyormuş, komisyonlar çalışıyormuş gibi görüntülere. Bu parlamentodan ne demokrasi çıkar ne de özgürlük çıkar. Sayısını bile bilmiyoruz torba kanunlar. Ne demek torba kanun? Dünyanın hiçbir yerinde gördünüz mü? Nedir torba kanun, iktidarın o gün neye ihtiyacı varsa onu çıkarıyorlar. Bakanlar kurulunda bir kanun teklifi olarak gelmiyor. 3 tane milletvekiline talimat veriliyor. Arkada da 300 tanesi el kaldırıyor." diye değerlendirmede bulundu. Gürsel Tekin aynı zamanda torba yasasında maddelerin hepsinin iktidarı vuracağını sözlerine ekledi.

Gürsel Tekin Ak Saray hakkında da önemli açıklamalarda bulundu. Gürsel Tekin, AKP'nin yolsuzluğu ve yoksulluğu bitirip yasaksız bir Türkiye yaratmak vaadiyle çıktığını belirterek şöyle konuştu:
"Aslında 1994 yılında Sayın Erdoğan ben gecekonduda oturuyorum dedi. Bu cümlesinden dolayıda İstanbul'da bir çok insan da gecekonduda oturduğu için ilgi gösterdi. 2002 yılında, "Ben vatandaşımla içiçe oturacağım" dedi. İlk icraatları lojmanların satışına karar vermek oldu.
Ankara'da devasa binalar yapılmış bunlar israftır dediler. Bir kısm araç gereç konusunda tedbirlere girdiler. Nasıl olduyşa aşama aşama değiştiler. 2012 ylında ben soru önergesiyle sordum. Kamu adına ne kadar bina kiraladınız, kiraladığınız binaların ücretleri nedir? Ben Gürsel Tekin olarak vergi mükellefiyim, bilmek istiyorum. Bana verilen cevaba bakın; Gizlilik ilkesine aykırıdır. Böyle bir şey olabilir mi?"

Çamlıca'da yapılan camiiye ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Tekin, Üsküdar Belediyesi, İstanbul Belediyesi ve Anıtlar Kurulundan onay çıkmadığını belirterek,  "Şimdi kardeşim eğer bu haksa, Üsküdar Belediyesi, İstanbul Belediyesi ve Anıtlar Kurulu suç işledi. Burası sit alanı bütününü yok ettiler. Camiinin yanına 54 dönüm alanı da turizm alanı ilan ettiler. Bunların hesabını nasıl verecekler? Diyanet İşleri Başkanı Sayın Görmez'e çağrıda bulunmak istiyorum. 76 milyon Kaçak Sarayı, şunu bunu konuşuyor. Dinen caiz mi Allah aşkına? Bu konuda sizin söyleyeceğiniz bir şey yok mu Sayın Görmez? Biraz görün Allah aşkına." diyerek tepki gösterdi.

    Perşembe, 13 Kasım 2014 22:40

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica