CHP Erdoğan için AYM'ye başvurdu

 

CHP Yöneticileri Tezcan, Tekin ve CHP Milletvekili Kart Anayasa Mahkemesi önünde Recep Tayyip Erdoğan'ın Anayasa İhlalini teşhir etti ve Anayasa Mahkemesi'ni de işlenen Anayasa ihlali suçuna engel olmaya çağırdılar.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin ve CHP Milletvekili Atilla Kart Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yaptıktan sora gazetecilere açıklamalarda bulundular.

Gürsel Tekin yapmış olduğu açıklamada, "Değerli arkadaşlar, gerek Sayın Genel Başkan Yardımcımız, gerek Sayın Milletvekilimiz bir anayasa ihlalinin nasıl olduğunu çok net bir şekilde ifade etti. Uzun süredir Türkiye kamuoyunda tartışılan, zaman zaman ekranlarda hepimizin hayretle izlemiş olduğu AKP'nin başkanlık sisteminin ne olduğunun göstergesi olduğunu da altını çizerek söylemek istiyorum. Yani Recep Genel Başkan, Tayyip Başbakan, Erdoğan Cumhurbaşkanı. Yani kendilerinin özlem duyduğu işte uzun süredir başkanlık sistemi dedikleri bugün yasadışı uygulanan modeli yasal hale nasıl çevirebiliriz uğraşı içindeler. Ama tabi burada çeşitli kurumların görev yapması gerekiyor. Özellikle Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Gül'ün. Yani burada anayasayı sadece AKP, Başbakan değil aynı zamanda Sayın Gül'de ihlal ediyor. Yine aynı şekilde hukukçu kimliği olan Sayın Cemil Çiçek. İnanılır gibi değil. Yargıtay Başsavcısı. Bütün bunlar suç işliyorlar.

Yine keza 10 gün önce kendisinin de anayasa profesörü olduğunu biliyorsunuz Sayın Burhan Kuzu'ya da sorabilirsiniz. Daha bu süreç başlamadan Sayın Kuzu'ya bu sorular sorulduğunda asla mümkün değil olmaz diye ifade etmişti. Şimdi bütün bunlara baktığımızda yasayı, anayasayı tanımayan bir anlayışı kabul etmemiz mümkün değildir. Ben umut ediyorum ki arkadaşlarımızın da ifade ettiği gibi ülkenin en üst hukuk kurumu en kısa süre içerisinde bu hukuk tanımazlıkla ilgili, eşkıyalık sistemiyle ilgili gereken kararı alacaktır."
dedi.

    Pazartesi, 25 Ağustos 2014 15:23

Bağlantılı Konular