"İlk kez uzlaşma kültürü yakalanmıştır"

 

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, 27 Haziran 2014 tarihinde Ben TV'nin yayın konuğu oldu ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu hakkındaki eleştirilere, "Demokrasilerde olması gereken uzlaşma kültürünü nasıl sağlayabiliriz bu çok önemli. Farklı birçok siyasi partiyi bir arada tutacaksınız ve bir daya ikna edeceksiniz. Geçmiş dönemlerde de uzlaşma kültürünü yakalayabilmiş olsaydık belki bu ülkede bu darbeler, bu sıkıntılı süreçlerin hiç birisiyle karşı karşıya gelmemiş olurduk. İlk kez bu uzlaşma kültürü yakalanmıştır. Bu çok başarılı takdir edilmesi gereken bir meseledir.

Ekmel Bey siyasal islamcı değil bilim insanıdır. Uluslararası arenada da bütün dünyanın takdirini kazanmış, doğu ile batı arasında entegrasyon için ciddi mücadele etmiş bir insandır."
şeklinde yanıt verdi.

Ekmeleddin İhsanoğlu'nun adaylığının açıklanmasının ardından CHP'den yöneltilen eleştirilerin bir demokrasi göstergesi mi yoksa İhsanoğlu'na destekte sıkıntı yaşanabileceğinin göstergesi mi sorusunu ise, "CHP çok farklı bir siyasi parti CHP'yi bir AKP gibi değerlendirmek mümkün değil. Biliyorsunuz ayın 1'inde AKP adayını açıklayacak bugün imza toplamışlar. Adayın ismi belli değil. Yani Başbakan'ın deyimiyle hiçbir milletvekili tuzluk değil. CHP daha çok itiraz kültürüyle siyaset yapan bir mecradır. Çok doğaldır. İlk kez bir uzlaşma kültürüyle CHP cenahının dışında bir aday belirliyorsunuz, itirazların olması doğaldır." şeklinde yanıtladı.

Irak'ta yaşanan olayları da değerlendiren Gürsel Tekin, "Bizim önderimiz Mustafa Kemal Atatürk der ki, "Yurtta sulh cihanda sulh" Mustafa Kemal Atatürk ve İstmet İnönü savaş cephelerinden geldikleri için, savaşın ne kadar acımasız olduğunu bildikleri için savaşın mümkün olduğunca dışında kalmışlar. 90 yıllık cumhuriyet tarihimizde Ortadoğu'da yaşanan bütün sorunlarda olabildiğince barışçıl bir duruş segilemişler, taraf olmamışlar. Ama ne gariptir kardeşim, bir iktidar geldi. Ne olduysa işte Davos'ta biri one minute de dedi buna one minute dedi. Ortadoğu'nun kahramanı gibi dolaştırdılar. Bölgenin en saygın ülkesi konumunda olan Türkiye Ortadoğu coğrafyasına girebilecek durumda değil. Yine bir terör örgütü bugün dünyanın gözü önünde insanların kafasını kesebilecek durumdadır. Bunun karşısında bir iktidar Berkin Elvan gibi 14-15 yaşındaki bir çocuğa terörist diyip insanların kafasını kesen, insafsızca infaz edenlere terörist diyemeyecek duruma gelmişse, neden Ekmel Bey dediğimiz herkesin anlaması gerekiyor." dedi.

    Cuma, 27 Haziran 2014 13:42

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica