Gürsel Tekin: "Türkiye'nin beklentisine cevap verebilecek bir isim"

CHP ve MHP'nin Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda Ekmeleddin İhsanoğlu isminde karar kılmasının ardından, CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Habertürk'te köşk adayına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Gürsel Tekin, "Uzun süredir büyük uzlaşma ile ilgili Genel Başkanımızın daha öncede ifade etmiş olduğu gibi, Türkiye'ye cumhurbaşkanı arıyoruz yoksa siyasi partiler için elbette CHP'den de yüzlerce çok kıymetli isim sayabilirim. Ama mesel siyasi partiler içinden aday çıkarma meselesi değil, daha çok gerçekten Türkiye'nin ilk kez yaşamış olduğu bir cumhurbaşkanlığı sürecini nasıl götürebiliriz ve 76 milyonun güvencesi olabilecek bir şahsiyet arayışıydı." dedi.

Ekmeleddin İhsanoğlu isminde nasıl karar kılındığı sorusuna ise, "Hemen hemen bütün siyasi partiler, sendikalar, sivil toplum örgütleri ve kanaat önderleriyle yapılan görüşmelerin sonucundaki tarif tam da Sayın İhsanoğlu'na uyan bir tarifti. Sayın Genel Başkanımız kendisiyle görüşme yaptıktan sonra bugün Milliyetçi Hareket Partisi ile de paylaşıldı. İnanıyorm ki, Türkiye'nin beklentisine cevap verebilecek önemli bir şahsiyet olduğu içerisindeyim" şeklinde cevap verdi.

 

    Pazartesi, 16 Haziran 2014 17:24

Bağlantılı Konular