"Siyasetin hükmettiği yargıdan adalet beklemek mümkün değildir"

 


CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, HALK TV'nin yayın konuğu oldu. Gürsel Tekin Berkin Elvan'ın ölümünün ardından İstanbul'da yaşanan olayları değerlendirerek, "Toplum sağduyulu davranıyor ancak iktidar bu kaosun dinamitlenmesi için elinden gelen çabayı sarfediyor." dedi.

Son dönem yaşanan olaylara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Gürsel Tekin, "Önce Berkin'in ölümü, ardından dün gece adeta faili meçhul bir olay yaşandı. Sayın Genel Başkanımız iki gün önce bir açıklama yaptı bu meselelerle ilgili. Sağduyu çağrısında bulundu. Gerçekten ciddi bir kaos olabilir. Eğer bir  ülkede yasama ve yargı rafa kaldırılmışsa o çok tehlikelidir. Olağanüstü bir belirsizlik ortamı yaratıldı ki bunun örneği dün yaşandı ne yazık ki bir kişi hayatını kaybetti. Toplum bu konuda sağduyulu davranıyor. O konuda hiç tereddüt yok ama iktidar olabildiğince bu kaosun dinamitlenmesi için elinden gelen çabayı sarf ediyor.

Bugün AKP Grupbaşkanvekili açıklama yapmış, dünkü olaylarla ilgili Sayın Kılıçdaroğlu'nun taraftarları demiş. Sürçülisan etmiştir ya da cehaletinden söylemiştir. Burası istanbul'dur. İstanbul'da, özellikle dün olayın yaşandığı yerde MOBESE kameralarına baktığınızda çok rahatlıkla çözebilirsiniz. O saatte polislerin orayı terk edip, farklı grupların oraya gelmesinin ciddi şekilde araştırılması gerektiğine inanıyorum. Aksi takdirde bundan sonra benzer olaylar yaşanırsa, bu belli odakların önümüzdeki günlerde farklı meseleleri de provoke edeceğinin göstergesidir."


Gürsel Tekin, hükümetin yargıya müdahalesine ilişkin de değerlendirmede bulunarak, "Demokrasilerde yasama yargı veyürütme birbirleirni tamamlayan unsurlardır. Türkiye'de yasama, yargı bitmiş, yürütme de tek adama bağlı. Bir kişinin iki dudağı arasında yürüyen bir ülke." dedi. Hukuk sisteminin evrensel kurallar üzeirne oturtulmadığını dile getiren Gürsel Tekin, "Siyasetin hükmettiği yargıdan adalet beklemek mümkün değildir." diye ekledi.

Anahtar Kelimeler
    Perşembe, 13 Mart 2014 21:29

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica