"Polis devleti uygulamalarında seçim güvenliği olmaz"

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, 9 Mart 2014 tarihinde CNNTürk'te Ankara Günlüğü programının konuğu oldu. Gürsel Tekin, "Türkiye'nin ivedilikle evrensel kurallar içerisinde hukuk sistemine kavuşturulması gerekmektedir." dedi.

Gürsel Tekin, İlker Başbuğ'un tahliyesine ilişkin, "Siyasette mutlak beraberlikler mutlak ayrılıklar yoktur. Görüyorum ki Türkiye'de siyaset hızla değişiyor ve gelişiyor. Sayın Başbakan "Ben bu davanın savcısıyım" demişti. Sayın Baykal'da "Ben de bu davanın avukatıyım" demişti. Başbakan "O zaman yargıya müdahele edemezsiniz" demişti. Şimdi görüyorum ki yargı rafa kaldırılmış. Siyasi partiler ihtiyaçlarına göre yasa yapmaya başladılar. Bu ülkede genel kurmay başkanlığı yapmış bir insanı cezaevine atıyorlar. Başbakan o zaman hiçbir şey söylemeyecek, şimdi kumpas kurulmuş falan diyecek. Bugün yaşadıklarımıza bakalım. Erdoğan da,
Arınç da Sayın Erbakan'ın dizinin dibinde büyüdüler. Sayın Erbakan bir yıl evinde hapis cezası aldı. Türkiye'nin en önemli kurumlarından birinin başkanı, genel kurmay başkanı için hiçbir şey yapmıyorsunuz. Ama Rıza için hemen harekete geçiyorsunuz. Hemen çıkarıyorsunuz. Yani Rıza, Erbakan'dan ya da Genel Kurmay Başkanı'ndan daha mı değerliydi?"
değerlendirmesinde bulundu.

30 Mart seçimlerinin çok önemli olduğunu dile getiren Gürsel Tekin seçim güvenliğiyle ilgili kaygıları olduğunu dile getirerek "Bütün seçimlerin güvenliği İçişleri ve Adalet Bakanlığı'na bağlıdır. Bu iki bakanlığın son dönemdeki uygulamaları hiç bir yurttaşa güven vermemektedir. Olağanüstü hal yasası bugün uygulanmaktadır. Polis devleti uygulamalarında seçim güvenliği olmaz." diye ekledi.

CHP'nin Ankara ve İstanbul'da da çok iddialı olduğunu belirten Gürsel Tekin, "Bu kentleri kazanacağımıza inanıyorum" dedi. Öte yandan AKP'nin oylarının düştüğü ve bu yüzden Erdoğan'ın "OHAL" ilan etmeyi düşündüğünü de belirten Gürsel Tekin, "Seçime 20 gün kaldı. AKP seçimi yaptırmamak için her yolu deneyebilir. Ankara ve İstanbul'u vermemek için OHAL bile ilan edebilirler" diyerek sözlerini sonlandırdı.

    Pazar, 09 Mart 2014 15:52

Bağlantılı Konular