"Otuz yıldır açık siyaset yaptığım için varım"

 

Teke Tek programının yayın konuğu olan Gürsel Tekin, "Kapalı devre siyaset yapmadım. Dün de yapmadım bugün de yapmayacağım. 30 yıldır siyasette varsam açık siyaset yaptığım için varım. Herkes geliyor, gidiyor, ben varım. Bugün de varım, yarın da olacağım." dedi.

Habertürk kanalında Fatih Altaylı'nın sorularını yanıtlayan Gürsel Tekin, belediyeler yasasına değinerek, "Belediye yasası ranta dayalı, yolsuzluğa, hırsızlığa dayalı bir yasadır. Bunun mutlaka değiştirlmesi gerekiyor. Böyle bir yasa olabilir mi? Öyle yetkiler var ki belediye başkanlarında, örneğin imar yetkileri. Bu son dönemde, özellikle Başbakan'ın yeni bu kentsel dönüşüm yasasıyla ilgili bir yasa çıkardılar tam bir ferman yasası. İstanbul'da önümüzdeki süreçte iki milyon yurttaşımızın bir mağduriyetle karşı karşıya kaldığını bilmesi gerekiyor. seçimden sonra en azından beşyüz bin yurttaşımız sürgün edilecek. Nasıl sürgün edilecek, işte örnekleri var.  Sultan mahallesi gibi, Sulukule gibi, Fikirtepe gibi. İnsanlar mağdur edilecek, tapuların hiçbir anlamı kalmadı. Bu yeni çıkan yasa aynı zamanda önümüzdeki süreçte bir ferman yasasıdır. " dedi.

30 Mart'ta yapılacak olan yerel seçimlerle ilgili değerlendirmelerde bulunan Gürsel Tekin, "CHP olarak birçok ilde oylarımızın yükseldiğini görüyoruz. Hem elimizdeki anketlere hem de öngörülerime güvenerek Mersin, Adana, Hatay, Manisa, İzmir, Aydın, Muğla, Bolu ve Kırşehir'de alacağımız sonucu ortaya çıkıyor. Kocaeli ve Bursa'da da CHP olarak ciddi bir yükseliş içine girdik. Adana'da çok at başı gidiyoruz. 30 günlük süre çok önemli. Kim daha iyi çalışırsa o kazanacak. Büyükşehirlerden 12 ya da 13 ili hedefliyoruz." dedi.

Gürsel Tekin, bir izleyiciden gelen "Gürsel Tekin bu kadar açık konuştuğu için kaybediyor. Türk siyasetinde bu kadar açık konuşmak alışılmış bir şey değil" mesajı üzerine, "Kapalı devre siyaset yapmadım. Dün de yapmadım bugün de yapmayacağım. 30 yıldır siyasette varsam açık siyaset yaptığım için varım. Herkes geliyor, gidiyor, ben varım. Bugün de varım, yarın da olacağım." dedi.

CHP iktidarında İstanbul'un uzun yıllardır çözülemeyen mülkiyet sorununun da çözüleceğini dile getiren Gürsel Tekin, "Bu mülkiyet sorunu İstanbul'da yüzde 28 oranında. Yani yüz yurttaşımızın yirmisekizinin mülkiyet sorunu var. İkincisi  ulaşım sorunu, acilen çözülmesi gereken sorun. Aynı zamanda, ulaşım sorunu sadece vatandaşa çile çektiren bir sorun değil, Türk ekonomisine çok ciddi külfet getiren bir sorundur. Üçüncüsü yerinde dönüşüm aynı zamanda depremin dönüşümünü de sağlayacak. Maalesef rahmetli Ecevit döneminde İstanbul'da çok çeşitli bölgelerde kamuya ait yani Milli Emlak'a ait çok büyük arsalar deprem dönüşümü için kullanılacaktı. Onları ne yazık ki ranta teslim ettiler, yandaşlara peşkeş çektiler. Bütün bunlar kötü belediyeciliğin sonucu."dedi.  

Fatih Altaylı'nın "AVM'leri yıkacak mısınız?" sorusuna ise, "Efendim yıkamazsınız, yapılmış AVM'ler bu saatten sonra onları yıkmak mümkün değil. Zaten bu AVM'lerin önemli kısmı önümüzdeki süreçte kapanacak, bunu kaldırmak mümkün değil. Aynı bölgede sekiz tane AVM olur mu? Sağınıza bakıyorsunuz AVM, solunuza bakıyorsunuz AVM. Bu yanlış bir planlama." şeklinde cevap verdi.

Anahtar Kelimeler
    Salı, 18 Şubat 2014 12:02

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica