"Vicdanımın parçalandığını hissettim"

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, 29 Ocak 2014 tarihinde CHP MYK toplantısı sonrasında basın toplantısı düzenledi.

Gürsel Tekin şöyle konuştu:

"Değerli arkadaşlarım, öncelikle dün Sayın Genel Başkanımız ve Genel Başkan Yardımcımız, Milletvekilimizle birlikte Silivri toplama kampında Sayın Fatih Hilmioğlu’nu ziyaret ettik. Doğrusu 1,5 saat bir görüşmemiz oldu. Bir siyasetçi olarak, bir milletvekili olarak, bir insan olarak vicdanımın parçalandığını hissettim. Gerçekten bir bilim insanının dramını oradan saatlerce izlememiz, görmemiz bizi de çaresiz bıraktı. Umut ediyorum ki Sayın Cumhurbaşkanı, en azından Sayın Cumhurbaşkanı'nın yetkisi var, bu çaresizliğe bir an önce son verir. Kamuoyunun da böyle bir beklentisi var. Cumhuriyet Halk Partisi olarak da bizim de beklentimiz var.

Tabii bu sadece Sayın Hilmioğlu için değil, şu anda cezaevinde kanserle mücadele eden galiba 600’e yakın, ölümü bekleyen insanlar var. Bunların tamamı için geçerli olması gereken bir noktadır. İnsanlığın gereğidir. Umut ediyorum ki Sayın Cumhurbaşkanı insanlığın gereğini yapar.

Değerli arkadaşlar, dün grup toplantısında Sayın Genel Başkanımızın açıklamış olduğu belgeler ve sormuş olduğu bir başka belge vardı. Normal demokratik bir ülkede hukuk sisteminin işlediği bir ülkede bu iddialarla ilgili hemen saniyesinde cevap verilmesi gerekiyordu ve görüyoruz ki, Sayın Genel Başkanımız'ın dün sormuş olduğu soruya halen bir cevap alabilmiş değiliz. Bu vesileyle Sayın Genel Başkanımız'ın dün sormuş olduğu 100 milyon dolar Sayın Başbakan'ın oğlunun vakfına geldi mi? Geldiyse kimler gönderdi? Ne karşılığı gönderildi? Bunun herhalde cevabını en kısa süre içerisinde verirler kamuoyuna diye bekliyorum.


Sayın Arınç geçen gün Bursa’da herkesi tehdit etti. 'Biz gerekirse kafa koparırız.' demişti. Şimdi bu belgeler doğruysa bu belgelerin ya da bu paraların ne karşılığı gelip gitmediği doğruysa bu konuda dün kafa koparacağım diyen Arınç acaba bunlarında kafalarını koparacaklar mı onu da merakla bekliyoruz?"

    Perşembe, 30 Ocak 2014 12:18

Bağlantılı Konular