Tekin, MYK sonrası basın toplantısı düzenledi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, 4 Eylül 2013 tarihinde MYK sonrası basın toplantısı düzenledi.

Bir gazetecinin "Yeni paket hazırlığı olduğu söyleniyor. Bozdağ'a yapılan saldırı sonrasında, iki yıllık tutuklama süresinin kaldırıldığı, bedensel saldırı olduğunda tutukluluğun devam edileceğini nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna Tekin, "Eğer siz iktidar olarak nerede sıkışırsanız, kendi ihtiyaçlarınıza göre düzenlemeye çalışırsanız 'O hukuk değil, gukuk olur.' Bozdağ'a yapılan saldırıyı tabi ki kınıyorum ama Sayın Bozdağ, beş tane gencecik kardeşimiz hayatını kaybetti. 11 tane pırıl pırıl çocuk gözlerini kaybetti. Bozdağ'a sesleniyorum sabah kahvaltıda çocuklarının gözüne baksın ve 11 tane çocuğunu gözlerinin nasıl bir hukuksuzluk içerisinde yok edildiğini görsün. Bu hassasiyeti neden o zaman göstermedi. Size olunca demokrasi özgürlüğü aklınıza geliyor." cevabını verdi.

Diğer gazetecinin, geçen hafta MHP Lideri Bahçeli'nin ortaya attığı "Vergilerin hem Suriye hem de Mısır'da terörist gruplara harcandığı" iddiasına ise Tekin, şunları söyledi:
"Bahçeli'nin söylediği iddia değil, somutlaşmış belgelerdir. Özellikle Reyhanlı saldırısıyla başlamış ve sonraki süreçte nasıl işlediği yardım yapıldığı görülmüştür. Gayrimeşru bir olayı meşrulaştırmak bir devlet yönetimine yakışmıyor. Maalesef bunlar oluyor. Dışişleri bakanı elinde 200 milyon dolar bulunan bir çantayla Libya'daki muhaliflere götürdü. Bu bir belge iddia değil. Bunun belgelerini bütün dünya kamuoyu biliyor sadece bilmeyen bizim basınımız."

"1 Ekim itibariyle başörtülü vekillerin meclise gireceği söyleniyor. CHP olarak bunu destekleyecek bir açıklamanız olacak mı?" sorusuna ise Tekin,"Hepimizin en kutsal değerlerine ne zaman başları sıkışsa el atıyorlar. AK Parti nerede sıkışsa din iman, başörtü, mezhep diyor. Başörtü konusunda açıklama yapan Çiçek'e çağrıda bulunuyorum, yasaksız bir Türkiye yaratacaksanız, gelin bütün yasakları kaldıralım. Gelin demokrasiyi öyle bir kuralım ki, herkes kendini özgürce ifade edebilsin?" ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler
    Çarşamba, 04 Eylül 2013 19:37

Bağlantılı Konular