"Bankalar Yasasıyla ilgili bedeli CHP ödedi"

CHP Genel Başkanı Gürsel Tekin, 12 Nisan 2012 tarihinde Beyaz TV’nin Kulis programına katıldı.

Zaman Gazetesi yazarı Mustafa Ünal ve Radikal Gazetesi yazarı Deniz Zeyrek de programda yer aldılar.

Gürsel Tekin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 28 Şubat ile ilgili “İntikam duygusu ile hareket edilmemeli.” açıklamalarını değerlendirdi. Ayrıca Tekin, “Türkiye darbelerle savaşan döneme girdi. Genel Başkanımız ‘Seçim öncesi sürecinde ve seçim sonrasında bütün darbe dönemleriyle hesaplaşılsın.’ demiştir, 12 Eylül’den kalan bütün yasalar tamamen değişmeli. O dönemde siyasi partilerin bir sorumluluğu var ise en azı CHP’nin. CHP’nin desteğini çekmesi sonucu hükümet dağıldı. 28 Şubat olmasaydı Ak parti olmayacaktı.” şeklinde açıklamalar yaptı.

Tekin, “Bankalar Yasasıyla ilgili bedeli CHP ödedi. Özel bankalar kurulduğunda Türkiye’de ilk kez bankacılık sistemi konusunda Deniz Baykal net tavır koymuştur.” dedi.

Ayrıca Tekin, darbelerle ilgili şunları söylemiştir: “Darbe dönemlerinde faili meçhul cinayetlerde hesaplaşalım diye ciddi mücadeleler verdik ve tek başımıza kaldık. Ağır bedeller ödedik. Diğer darbe dönemleri dâhil olmak üzere hepsine siyasi tavır konulmuştur, eksiklikler olmuştur ama. Asker korkusunu sadece CHP yaşamamıştır.”

Bir tartışma olduğunda sadece CHP’nin tartıştığını ve bütün siyasi partilerin öz eleştiri yapması gerektiğini vurgulayan Tekin, “Türkiye’de yaşanan trajik olaylar tartışılmıyor, soruşturulmuyor. Yasadışı karanlıkta kalmış ne varsa hesap soralım komisyon kurup araştıralım.” dedi.

12 Eylül ve 28 Şubat ile ilgili Gürsel Tekin şunları da ekledi: “28 Şubat davasında hukuki süreç devam etsin, biz de parlamento da bizim yapmamız gereken görevleri yerine getirelim. 12 Eylül dönemindeki bütün yasaları hemen gündeme getirip değiştirelim. Sadece 28 Şubat darbesine değil bütün darbelerle ilgili müdahil oluruz. 12 Eylül ile 28 Şubat arasında ciddi bir fark var. 12 Eylül’de CHP’nin bütün kadroları zarar gördü, partinin 90 yıllık arşivi yok edildi. Elbette müdahil oluruz. Darbe konusunda Başbakan ile Genelkurmay Başkanı arasında ne konuşuldu, neden gizli tutuluyor?”

Gürsel Tekin, CHP’de usulsüzlük iddiası, yerel seçimlerdeki adayları, CHP’de temalı mitingler ve CHP’nin yeni yol haritası hakkında yorumlar yaptı.

Anahtar Kelimeler
    Perşembe, 12 Nisan 2012 19:48

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica