"Yolsuzluk ve yoksulluk değişmedi"

 

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, 20 Nisan 2012 tarihinde Halk TV’nin Güne Başlarken programına konuk oldu.

Program darbe soruşturması ile ilgili sorularla başladı. Yurdun gündemindeki sorunlar tartışılırken Tekin, halkın gündemi ile medyanın gündeminin farklı olduğunu ifade etti. Ayrıca, Türkiye’nin gündemini değiştirmek için yaratılan bir gündem olduğunu da ekledi.

Erzurum’da ölen beş kişinin haberini ve Zonguldak’ta yaşanan son göçük olayı hakkında yorumlar yapan Tekin, “12 Eylül’den sonra her şey değişti. Yolsuzluk ve yoksulluk değişmedi. Urfa’da 43 bin yurttaş devletten alacağını alamıyor. Türkiye’de her gün bir şok haberi var.” şeklinde farklı konulara da değindi.

Tekin, “Bülent Arınç ile ilgili suikast ortaya atıldı ve ne olduğunu kimse bilmiyor.” dedi ve daha sonra “28 Şubatla ilgili Sayın Erbakan sağ iken neden hesaplaşılmadı da şimdi konuşuluyor?” diye ifade etti.

Tekin, “Darbeler olmamış olsaydı bu günkü iktidar olamazdı. Bunlar oralardan beslenerek geldiler. AKP’deki kadro 12 Eylül’de önemli görevlerde olan insanlar. En çok CHP mağdur olmuştur. 100 üzerinde şehit vermişizdir. Parti arşivi yok edilmiştir. Darbe dönemlerinde en çok hesaplaşması gereken parti CHP’dir. 12 Eylül’den kalan yasalar hala duruyor, gelsinler değiştirelim. Siyasi partiler yasasını Evren getirdi. Bugün özel yetkili mahkemeler Evren yasasıyla gelmedi mi? YÖK ortada! 2008-2009’da demokratik ortam yaratılsın diye paket sunduk.” dedi. ,

Esenyurt’taki yangın, Urfa’daki vatandaşlara elektrikten borçlarından dolayı haciz gelmesi, yüzde 10 barajı, faili meçhul cinayetler, kentsel dönüşüm, kanun teklifleri programda konuşulan diğer konulardı.

Tekin, “Siyasi partiler yasası demokrasiye tamamen aykırıdır. Gelişmiş ülkelerde insanların güvencesi yasadır. Yurttaşların güvencesi iktidar olmaz yasadır. Avrupa’da olan demokrasi gelmelidir.” dedi.

Anahtar Kelimeler
    Cuma, 20 Nisan 2012 15:23

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica