Gezi olayları da İstanbul’da başladı ve dünyaya yayıldı, bütün ülkeler bu gençlere sahip çıktı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu CHP TBMM  Grup toplantısında sık sık alkış ve sloganlarla kesilen konuşmasında şunları söyledi:

 

“Panik içinde korkuyor. Gençler, ‘Benim düşünceme, hayatıma dokunma. Yaparsan karizmanı çizerim’ diyor. Yaptı ve karizmasını çizdiler, tükürdüğünü yalattılar.”

“Korku duvarlarını bu ülkenin genç yiğit evlatları yıktılar, herkesin korktuğu bir ortamda, ‘Biz senden korkmuyoruz. Kiminle gelirsen gel. İster TOMA’nla, ister suyunla, ister biber gazınla, ister plastik, ister gerçek merminle gel. Ben bedenimi siper ediyorum, senden korkmuyorum’ dediler”

"Şimdi konuşuyor. Samimi söylüyorum isterse 30 televizyon kanalı canlı versin, gazeteler manşetten versin, artık senin bu ülkede, dünyada kıymetin kalmadı.”

“1968 olayları Paris’te başladı ve bütün dünyaya yayıldı. Gezi olayları da İstanbul’da başladı ve  dünyaya  yayıldı, bütün ülkeler bu gençlere sahip çıktı”

”Gençler, ‘özgürlüğüme dokunma’ diyor. Bu,  ‘Dolmabahçe’de oturup vapurlardan inen kadınlara bakıyorum’ diyor. Biz seni Başbakan olarak mı atadık, dikizci olasın diye mi? Bunu çıkıyor televizyonlarda anlatıyor. İnsan sıkılır biraz. Nasıl bir ruh hali, anlamak mümkün değil. Bu tiran hakkında bizim konuşmamızdan çok bu ülkenin psikologlarının konuşması lazım”

”Onlar,  kendi dünyalarındaki özgürlük anlayışını egemen kılmak istiyorlar, işe gazete yırtarak medya ile başladılar, beğenmediklerinin işine son verdirdiler”

" Medya patronları gidip ziyaret etti, ‘Kimi köşe yazarı olarak görmek istersiniz?’ diye sordular. Medyayı çökerttiler”

“Sonra baktılar bir engel daha var. Yargı engeli… Yargıyı militanlaştırmaları gerekiyordu. Bir gecede 160 militanı Yargıtay’a, Danıştay’a yerleştirdiler.”

“Sonra üniversiteleri sil baştan yenilediler. Üniversiteler suskun kuruluşlar haline getirildi. Bereket versin, orada gençler var da mezuniyet törenlerinde özgürce haykırabiliyorlar.”

“Sonra sendikalar halledildi. Düşünebiliyor musunuz bir sendika greve gidiyor, konfederasyon başkanı grev kırıcılığı yapıyor.”

“Yasama organı… AKP’nin vicdanlı bir milletvekili diyor ki ‘Kaldır diyorlar elimizi kaldırıyoruz, indir diyorlar indiriyoruz. Neden el kaldırıp indirdiğimizi biz de bilmiyoruz.’  Hitler döneminde ‘Führer’e doğruydu’ bunun adı.”

“Sivil toplum kuruluşları da halledildi. İş dünyası sindirildi. Kim konuştuysa maliye memurunu gönderdiler. Biri kalkıp bir şey söylese en ağır hakaretlerle ‘sen sus’ dediler.”

“Yargı talimatla dava açıp, talimatla karar verme süreci içine giriyor. ‘Yakında davalar açılacak cezalar verilecek’ diyor. ‘Yasama ve yargı benim için ayak bağıdır’ deme cüretini gösterdi. Tiranlığını ilan etti.”

”Kişilerin özel yaşamlarına müdahale etmeye başladı. Kaç çocuk doğuracaksın, doğumu nasıl yapacaksın ben bilirim. Kim tutuklanacak ben bilirim, diyor. O kadar egosu güçlü hale geldi ki kendini tutamadı, ‘Ben her türlü milliyetçiliği ayaklarımın altına alırım’ dedi.”
 

    Salı, 02 Temmuz 2013 16:32

Bağlantılı Konular