"TÜİK rakamlarına göre Türkiye nüfusunun yüzde 63′ü yoksulluk ve maddi yoksunluk içinde"

"Oturmuş karar vermiş beyefendi; ‘dershaneler kapanacak’. Kimsin sen? Sen kendini evinin kralı zannedebilirsin ama ülkenin kralı değilsin. Bu ülke sahipsiz değil."

”Yırtık ayakkabı ile siyasete girip dünyanın en zengin başbakanlarından birisin”

“AKP iktidarı son 10 yılda bütün cumhuriyet hükümetlerinin harcadığı paradan daha fazlasını, 1 trilyon 600 milyar doları harcadı. Vatandaş şu soruyu sormayacak mı? Bu paralar nereye gidiyor. Benim ödediğim vergileri sen nereye harcadın?”

”Altıncı gemicik sahibi olanlar var bu ülkede. İşte senin vergin oralara gidiyor. Birileri köşeyi dönüyor, bedelini sen ödüyorsun. Gözü kapalı gidip AKP’ye oy vermeyeceksin. Vatandaşsan sorgulayacaksın”

”4 binin üzerinde dershane var. 50 bin öğretmen çalışıyor, diğer çalışanlarla birlikte 100 bin. Oturuyorsun masa başına ‘ben bunları kapatacağım’ diyorsun. Kimsin sen? Nereden alıyorsun bu yetkiyi?”

“Dershaneler kapatılırsa merdiven altına inecek, zengin ailelerin çocukları özel derslere yönelecek, fakir ailelerin çocukları ise büyük sıkıntı çekecek”

“4+4+4 sistemi sonrasında 5 yaşındaki çocuğunu okula göndermek istemeyen aileler doktor raporu almak zorunda kaldı. Bu diktatör kalktı, o raporu alan çocuklar için ‘sizin çocuğunuz geri zekalıdır’ suçlamasını yaptı”

“Annelere, bütün kadınlara sesleniyorum; sizin çocuğunuza bu kadar ağır suçlama yapan birisine oy verirseniz iki elim yakanızda olacak”

"Öğrencilerimizi dershaneye mecbur kılan eğitim sistemi değişmedikçe bu sistem değişmez. O sistemi değiştirmek için her türlü katkıyı veririz"

” 2013 yılı Ekim ayı itibariyle vatandaşların bankalara olan borçları 322,2 milyar liraya ulaştı. 2002 yılına göre borç  49 kat arttı”

“Vatandaşa sesleniyorum; senin gelirin 2002′den bu yana 49 kat arttıysa koşa koşa git oyunu AKP’ye ver. Hiçbir zaman seni eleştirmeyeceğim. Ama borcun 49 kat artarken gelirin 49 kat artmıyorsa oturup düşüneceksin”

“2012 yılında bankalara borcunu ödeyemeyen vatandaş sayısı yaklaşık 3 milyon oldu, icra dairelerinde,  ekonomik krizin yaşandığı 2002 yılında 10 milyon, 2012 yılında ise 21 milyondan fazla dosya var”

”Bunlar törenle icra dairesi açtılar. İnsan biraz utanır”

“TÜİK rakamlarına göre Türkiye nüfusunun yüzde 63′ü yoksulluk ve maddi yoksunluk içinde.”

“Gezi Parkı olaylarının ardından özel tiyatroların ödenekleri kesildi. Benim verdiğim vergiyi sen nasıl kesebilirsin.”

”Şivan Perwer çıktığı sahnede sanatçı kimliğini geride bıraktı. AKP’nin seçim propagandası afişine malzeme oldu”

“Başbakan Erdoğan  Ahmet Kaya’yı da istismar etti. Diyarbakır’da, ‘Ahmet Kaya, bugün yaşasaydı, o da bugün aramızda olurdu’ dedi. . Ahmet Kaya yaşasaydı, Gezi eylemcilerinin yanında olurdu ve şimdi hapisteydi”

“ Ahmet Kaya’yı istismar etme. Ahmet Kaya yaşasaydı Gezi eylemcilerinin yanında olurdu, sen de onun karşısında olurdun. Ahmet Kaya, Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert, Ali İsmail Korkmaz için türküler, ağıtlar yakardı. O bu toprakların insanıydı, mazlumun yanında, zalimin karşısındaydı”

“Neden Gezi eylemcilerinin yanında olurdu: Gezi eylemlerinde 7 bin 478 yurttaşımız polis şiddetiyle yaralandı, 91 kişi kafa travmasına uğradı, binlerce genç insan işkence gördü, görmeye devam ediyor, gencecik çocuklarımızdan 10′u aşkını gözünü yitirdi, bir kişinin dalağı alındı, 7 gencimiz hayatının baharında öldürüldü. Ahmet gibi duyarlı bir sanatçı, böyle bir olay karşısında Recep Tayyip Erdoğan’a övgüler düzebilir miydi, böyle bir şey yapabilir miydi?”

“Senin özel yetkili mahkemelerin Ahmet Kaya’nın dışarıya gitmesine yol açtı. Ahmet Kaya’nın bir türküsü var: Haydi sen işine git/ Herkes kendi işine/ -Sokaklarımda, Taksim, Uludere’de- zulüm var lo/ Düşemem zalimin, -Tayip’in- peşine lo. diye seslenirdi Ahmet Kaya.”

“Ahmet Kaya, bir sanatçı, devrimci ve müzisyen. Mağrurun, zalimin yanında değil, zulme uğrayanların yanında yer aldı. Kaya’yı saygın, sanatçı kılan da bu duruşudur”

"Kaya, ”Ben devrimciyim, benim kimliğim var, halktan yanayım, halkın çıkarlarını savunurum” diyen biridir. Çünkü o biliyordu ki iktidar yalakasından sanatçı çıkmaz"

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu alkış ve sloganlarla karşılandığı grup toplantısında gündemdeki konulara değinmeden önce, DSP ve DYP’den CHP’ye katılan siyasi parti yöneticilerine  rozetlerini taktı.

Kılıçdaroğlu konuşmasına başlarken de, vefat eden tiyatro sanatçısı Nejat Uygur ile gazeteci, yazar, araştırmacı Aytunç Altındal’a  Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi.

    Salı, 19 Kasım 2013 17:41

Bağlantılı Konular