• Gürsel Tekin Kağıthane'de
  • Bağdat ziyareti
  • "Halk TV Ödülleri" gecesi
  • Giresun Günleri
  • Gürsel Tekin, Bilal Erdoğan'ın yeni tapelerini yayınladı
  • Aşure Günü

BAŞKANIN PROGRAMI

Ağustos 2019
P S Ç P C C P
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

"Soma, CHP'nin namusu olacak ve sonuna kadar da takip edecektir"

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan maden faciasına ilişkin CHP olarak bir rapor hazırladıklarını belirterek, "Hiç kimse merak etmesin bu sadece burada kalacak değildir. O teftişe giden memurun Mercedes'i değil, önümüzdeki günlerde bu kirli ilişkilerin, insan canının ne kadar basite alındığını, kirli işlere emel edildiğini hepimiz göreceğiz" dedi.

Gürsel Tekin, partisinin Antalya İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan maden kazasına değinen Tekin, Türkiye'de son 10 yılda yaşanan iş cinayetlerinin Türkiye'yi dünya birincisi yaptığını söyledi. Her ay ortalama 70-80 insanın iş kazalarında hayatlarını kaybettiklerini belirten Tekin, "İş kazası demek istemiyorum, iş kazası olur, hayatın her alanında olduğu gibi ama bunlara baktığımızda iş kazası olmadığını, iş cinayetleri olduğunu görüyoruz" diye konuştu.

CHP olarak 2005 yılından bu yana iş kazalarıyla ilgili çeşitli soru önergeleri, kanun teklifleri verdiklerini ancak bunların dikkate alınmadığını, önergelerin, tekliflerin rafta kaldığını anlatan Tekin, Soma'da yaşananlarla ilgili de geniş kapsamlı çalışma başlatıldığını belirtti.

Gürsel Tekin, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Hiç kimse merak etmesin bu sadece burada kalacak değildir. O teftişe giden memurun Mercedes'i değil, önümüzdeki günlerde bu kirli ilişkilerin, insan canının ne kadar basite alındığını, kirli işlere emel edildiğini hepimiz göreceğiz. Özellikle Manisa teklifleri reddeden ellerin, kendi ellerini vicdanlarına nasıl koyacaklarını merak ediyorum. Eğer o teklifler değerlendirilebilseydi, müzakere edilebilseydi belki bu acıların hiçbirisi yaşanmamış olacaktı. Denetleyen müfettişler değil, başından sonuna kadar çok büyük kirlilikler olduğunu göreceksiniz. Soma, CHP'nin namusu olacak ve sonuna kadar da takip edecektir."

Gürsel Tekin, CHP tarafından hazırlanan raporun da pazartesi ya da hafta içinde kamuoyuna açıklanacağını ifade etti.

Bir gazetecinin sorusu üzerine Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, Bakanlar Kurulu'nun ardından yaptığı açıklamaları değerlendiren Tekin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Soma'da bir market içinde yaşadıklarının iddia değil, belgeleriyle, delilleriyle net olduğunu öne sürdü. Tekin, şunları söyledi:

"Neden iddia diyorsunuz. Somut fotoğraf, resim, kamera var. Çok net. Yani gördüğümüze mi inanacağız, Bülent Arınç'a mı inanacağız, bilmiyorum. Ben gördüğüme inanırım. Çok somut, çok net. Fotoğraflara baktığınızda şiddete maruz kalmış kardeşimizin ifadelerine baktığımızda çok net, Başbakan kendisi de nasıl tokat attığını, niçin tokat attığını ifade etmiş. Markete bakın, eğer bir şeyi şeffaf görmek istiyorsanız, bu meselede bir kusurunuzun olmadığını ifade etmek istiyorsanız markette hepimizin gördüğü görüntüler var, kameralar var, açın bu kameraları, gerçekten öyle değilse başta ben Başbakan'dan özür dileyeceğim."

Polisin market görüntülerine el koyduğunu öne süren Tekin, polisin suç işlediğini kaydetti.

CHP'li vekil Sebahat Akkiraz'ın istifası
Gürsel Tekin, CHP Milletvekili Sebahat Akkiraz'ın istifasını ise kadın duyarlılığı olarak nitelendirdi. Akkiraz'ın kadın duyarlılığı içinde Soma'ya gittiğini, büyük bir dramla, acıyla karşı karşıya kaldığını dile getiren Tekin, şunları söyledi:
"Bu meselelerden dolayı siyasal bir duruş yok, siyasetçi bir fatura ödemiyor, bir kadın duyarlılığı içerisinde 'Ya ne oluyor kardeşim, bu kadar çaresiz miyim, ben de istifa edeyim' demiş. Son derece doğaldır, istifalar tek taraflıdır ama asıl dramatik olay bilmemiz gereken bir mesele, Sebahat hanım istifa edemez, Gürsel Tekin de yarın karar alsa istifa edemez. Benim istifa edip etmeme Tayyip Erdoğan ve şürekası karar verecek. Böyle bir demokrasi olur mu?"

Gürsel Tekin, bir milletvekilinin istifasının genel kurula bağlandığını, siyasal çoğunluk istifa etmesine karar verirse edebileceğini belirtti.

Cumhurbaşkanlığı seçimi
CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Cumhurbaşkanlığı ile ilgili soruları da yanıtladı. Cumhurbaşkanlığı için CHP'den yüzlerce adayın sayılabileceğini dile getiren Tekin, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Mesele Cumhuriyet Halk Partisi'nin mutfağından bir aday çıkarmaksa onlarca figür sayabiliriz ama bizim temel sıkıntımız, CHP olarak da bizim arzu ettiğimiz 76 milyona Cumhurbaşkanı seçmek. Sosyal medya, Twitter'a yasak geldiğinde, kaçak elektrik kullanır gibi kaçak Twitter kullanmayacak bir cumhurbaşkanı arzu ediyoruz. Yargı bypass edildiğinde kendisini kalkan edebileceği, insanlar kendi düşüncesini özgürce ifade ettiğinde 'Evet bu ülkenin cumhurbaşkanı var, anayasal görevi de budur, benim arkamda durur' diyebilecek bir cumhurbaşkanına ihtiyacımız var."

CHP'nin mutfağında çokça adayın hazır olduğunu belirten Gürsel Tekin, Türkiye'nin özlediği bir cumhurbaşkanı adayını çıkacağını kaydetti.

İnternetle ilgili yasaya da değinen CHP Genel Sekreteri Tekin, yasakçı bir anlayışla sosyal medyanın da yasaklanmaya çalışıldığını öne sürdü. Bu anlayıştan vazgeçilmesi gerektiğini dile getiren Tekin, "Aslında yakın tarihimizde çok sıcak olaylar var, bundan da ders alınması gerekiyor. Hani 70 milyar, 50 milyar servetleri olan Ortadoğu'da bunların yakın arkadaşlarının nasıl gittiğini örnek almaları gerekiyor. Onlar da bu mantıkla, yasakçı anlayışla yönetmek istediler. Yeni dünya yasakçı anlayışa kapalıdır, bunu herkes bilsin" diye konuştu.

Antalya İl Başkanlığı yönetiminin görevden alınacağı iddiası
Antalya İl yönetiminin görevden alınacağı yönündeki iddialara ilişkin ise Tekin, CHP'nin bundan sonraki süreçte iç mekanizma gibi sorunları olmayacağını söyledi. Her ailede olduğu gibi aile içi sorunların aile içindeki mekanizmada değerlendirileceğini ifade eden Tekin, örgütte görevden alma, o gitsin, bu gelsin alışkanlıkların son bulacağını, daha kurumsal bir kimliğe sahip olacaklarını vurguladı.

Antalya İl Başkanı Devrim Kök'ün görevden alınıp alınmayacağı yönündeki soruya ise Gürsel, "Niçin? İl başkanları, il yönetimi birilerinin istemleriyle alınmaz. Burası bir kurumsal kimliğe sahip olan bir partidir. Bu tür sorular beni şaşırtıyor" diye yanıt verdi.

Tekin, yerel seçimlerle ilgili de yapılan hataların tekrarlanmayacağını ifade etti.

"Yerel seçimlerde aday gösterilmeyen ve başka partilere geçen kişiler tekrar partiye dönebilecekler mi?" sorusuna Tekin, demokrasilerde kazanmak kadar kaybetmenin de doğal olduğunu ancak bu davranışın CHP'nin kimliğine yakışmadığını söyledi. Tekin, kendi görüşüne göre başka partiden aday olan kişinin yeniden CHP'ye geçmesinin doğru olamayacağını kaydetti.

ANSİAD ziyareti
CHP Genel Sekreteri Tekin, önce bir grup iş adamının oluşturduğu Perşembe Kahvaltı Grubu ile Ramada Otel'de bir araya geldi, ardından Antalya Sanayici ve İş Adamları Derneği'ni (ANSİAD) ziyaret etti. Tekin, ziyarette yaptığı konuşmada, iş dünyasının yaşadığı sorunları bildiklerini ve yakından takip ettiklerini söyledi.

Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan maden faciasına değinen Tekin, iş güvenliği konusunda gelişmiş ülkelerde evrensel kuralların geçerli olduğunu, Türkiye'nin de bu kuralları hayata geçirmesi gerektiğini söyledi.

Haber: Malatya Güncel

Anahtar Kelimeler
    Perşembe, 22 May 2014 14:56
Yandex.Metrica