ŞANLIURFA

Şanlıurfa, Türkiye Cumhuriyeti'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan bir sınır ilidir. Kurtuluş Savaşı'nda gösterdiği başarıların hatırasından dolayı 1984 yılından sonra Şanlı ünvanını almıştır. Nüfus:1.762.075  Alan:18,584  km²

"Büyük bir insanlık ayıbı yaşanıyor, bu ayıbı görmezden gelmemiz mümkün olamaz"

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesini ziyaretinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, yetersiz imkanlarla hizmet vermeye çalışan hastanenin yoğunluğa cevap vermediğini savundu.

Suriye'deki iç savaşın yoğunlukta etkili olduğunu anlatan Tekin, "Bu tabloda Türkiye-Suriye ilişkilerinden kaynaklanan çok ciddi sıkıntılar var. Sadece hastanede değil bunu her yerde görüyorsunuz. Binlerce  insan sokaklarda perişan. Bu insanlık dramına hepimizin el atması gerekiyor" diye konuştu.

Gürsel Tekin, savaştan dolayı binlerce insanın göçe zorlandığını hatırlattı.

BM'yi ve bütün dünyayı bu konuya duyarlı olmaya davet eden Tekin, "Büyük bir insanlık ayıbı yaşanıyor, bu ayıbı görmezden gelmemiz mümkün olamaz" ifadelerini kullandı.

"Bölgede elektrik ve su sorunu var" şeklindeki soru üzerine Tekin, "Bu konu sadece Şanlıurfa'da değil ülkenin birçok yerinde yaşanıyor. Ülkemizdeki bu durum bana "Susuz Köy" filmini hatırlattı. Yani 70′li yıllardaki manzarayla karşı karşıyayız" dedi.

Anahtar Kelimeler
    Cuma, 30 May 2014 13:55
Yandex.Metrica