ŞANLIURFA

Şanlıurfa, Türkiye Cumhuriyeti'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan bir sınır ilidir. Kurtuluş Savaşı'nda gösterdiği başarıların hatırasından dolayı 1984 yılından sonra Şanlı ünvanını almıştır. Nüfus:1.762.075  Alan:18,584  km²

Gürsel Tekin Urfa'da: "Bu bölgenin kaderini değiştireceğiz"

Şanlıurfa'nın Hilvan ilçesine gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, burada vatandaşlara seslendi. Kalabalık bir konvoy tarafından karşılanan Gürsel Tekin, esnafları ziyaret ederek onlarla sohbet etti.


Hilvanlılara seslenen Gürsel Tekin, "Sevgili Hilvanlılar bugün Urfa'nın gururu çocuğunuz Mahmut Tanal ile beraber ben de bu coğrafyanın çocuğu olarak sizleri ziyarete geldim. Parlamentoda sadece Urfa'nın sorunlarını dile getiren tek vekil Mahmut Tanal'dır. Herhangi bir vekilinizi parlamentonun kürsüsünde gördünüz mü? Demek ki sizi temsil eden Mahmut Tanal'dır. Bugün Mahmut Tanal ile beraber Resul kardeşimizi desteklemeye geldik. Size şeref sözü veriyorum. Ben CHP Genel Başkan Yardımcısıyım. Urfa'nın kaderini değiştirmek istiyorsanız, bu ilçede Resul kardeşimizi belediye başkanı yaptığınız günden itibaren İstanbul'a kardeş belediye, İzmir'e kardeş belediye, birçok yere kardeş belediye olacaksınız. Bu sefer sıra sizde, eğer Resul'ü seçerseniz Hilvan'ın kaderini değiştireceksiniz. Hilvan'ın kaderini değiştirmek için elimden ne geliyorsa sonuna kadar yapmaya söz veriyorum. Şimdi bugün gerçekten demokrasinin en iyi örneklerini gösteriyorsunuz. Yoldan gelirken hangi siyasi partilerin hangisine selam verdiysek selam aldı. Urfa bir barış kentidir. Urfa peygamberler diyarıdır. Urfa'da barışın ne olduğunu özellikle batıda siyaset yapanların gelip burada görmesini çok arzu ediyorum. İşsizliğin en yoğun olduğu yer burasıdır. Gerek iç barışımızın uzun süre çok ciddi sıkıntıda olduğu bu dönem, gerekse hemen yanı başımızda Suriye ile ilgili olan yeni bir sürecin Urfa içinde Türkiye içinde çok ciddi bir tehlike ile karşı karşıya olduğumuzu hepimizin bilmesi lazım. İktidarlar değişirse barış süreci değişir engellenebilir ötelenebilir diyenlere buradan bir çağrıda bulunmak istiyorum. Biz bu coğrafyanın çocukları olarak en büyük acıyı biz çektik. Benim genel başkanım Dersimli. Ben Ardahanlıyım. Barışın ne olduğu çok iyi bilirim. Barış için gerekirse kendimizi feda ederiz" dedi.

Bu ülkenin iç barışının sağlanabilmesi için Cumhuriyet Halk Partisi olarak yapılması gereken ne varsa sonuna kadar barışın arkasında olacaklarını belirten Gürsel Tekin, "Bu barışı hiçbir güç de bozamayacaktır. Bunu herkesin bilmesi gerekir. İnşallah bir an önce sınır komşularımızla olan bu sorunumuzu da iç barışımızdaki çözüm gibi buraya da bir çözüm getirmek zorundayız. Bu coğrafya barışa uygun bir coğrafyadır. Bu coğrafya özgürlüklere uygun bir coğrafyadır. Bu coğrafya çok acılar çekti. Bu acıların çekilmemesi için inşallah Suriye ile olan sorunlarımızı da en kısa süre içerisinde çözmek zorundayız. Hele ki tam böyle seçim dönemlerinde kritik bir süreçte böylesi bir sorun Türkiye'nin de bu coğrafyanın da çok lehine olan bir sorun değildir.30 Mart günü elbette herkes gelir burada bir şeyler anlatır. Özellikle sayın bakanlar geldiklerinde herhalde soruyorsunuz. Bir önceki seçimde iktidar partisini tercih ettiniz. İktidar partisini tercih ettiğinizde bu bölgenin bu ilçenin kaderi değiştiyse hiç itiraz etmeyeceğim. İşsizlik azaldı mı? Yoksulluk bitti mi? Esnafın sorunu çözüldü mü? Tarım sorunu çözüldü mü? O zaman yapacağınız bir şey var. Demokraside yapılması gereken denemişleri denemeyeceksin. Denenmemişleri deneyeceğiz ve bu bölgenin kaderini değiştireceğiz. Şunu samimi olarak söylüyorum. Bu bölgede bu ilçeyi CHP'ye verirseniz, Resul hocayı belediye başkanı yaparsanız bir yıl sonra buranın bütün şeklinin değiştiğini, buranın batıdaki ilçelerdeki projelerin hizmetlerin ne kadar uygulandığını burada görmüş olacaksınız. Belediyelerin, hizmetlerin burada ne kadar uygulandığını görmüş olacaksınız. İnşallah hükümet de değişecek. Bugün Türkiye'de en başarılı belediyeler Cumhuriyet Halk Partisi belediyeleridir. Eskişehir Belediyesi bugün sadece Türkiye'nin değil dünyanın en başarılı belediyesi. İstanbul'da merkez belediyelere baktığımızda en başarılı belediyeler CHP belediyeleridir. Az çok bizi tanırsınız ekranlarda görüyorsunuz. Urfa'yı kendi şehrimiz gibi kabul ederek Urfa'nın sorunlarını dile getiren biriyim. Burada size söz veriyorum. Kardeşinizi belediye başkanı yapın. Bizim coğrafyamızda kadının öneminin ne kadar büyük olduğunu ben de bilirim sizler de bilirsiniz. Zaman zaman son yıllarda özellikle basının da katkısıyla sanki bu coğrafyada kadın yok sayılıyormuş algısı beni üzüyor. Özellikle Kürtlerde kadının öneminin ne kadar büyük olduğunu bilirsiniz. Kadın kardeşlerimizi de size emanet ediyorum" diye konuştu.

Haber: Haberler.com

Anahtar Kelimeler
    Salı, 25 Mart 2014 16:32
Yandex.Metrica