KARABÜK

 

Karabük, Karadeniz Bölgesi'nde bulunan bir ildir. Nüfus: 225.145 Alan: 4.145 km²

CHP’nin vazgeçemeyeceği tek şey vatanın birliği ve bütünlüğüdür

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Karabük Öğretmenevi'nde partililerle buluşarak sohbet ederken, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

CHP’nin tavrı net
Bu konuda yapılması gerekenlerle ilgili CHP net tavır koyduğunu kaydeden Tekin, ”Bundan yaklaşık bir yıl önce Genel Başkanımız Başbakan'ın bütün nezaketsizliklerine rağmen ayağına gitti ve ‘Türkiye’de bundan sonra kimsenin gözyaşının dökülmesine izin vermeyelim, yapılması gereken ne varsa CHP olarak katkı sumak istiyoruz.’ demişti.” diye konuştu.

Ancak Başbakan'ın "CHP ile ne görüşeceğim, CHP ile görüşmek zaman kaybıdır." ifadesini kullandığını dile getiren Tekin, ”Başbakan CHP’ye gelirse bu sorunun karşısında CHP’nin elbette yol haritası vardır. Türkiye’nin birliği ve bütünlüğü için ne yapılması gerekiyorsa yapılır.” diye konuştu.

“3 ay önce AKP’li yetkililerinin tamamı terörle müzakere olmaz diyordu”
İmralı görüşmeleri talimatının hükümete ABD tarafından verildiği iddialarının hatırlatılması üzerine Tekin, şöyle devam etti:

”O soruyu Başbakan'a sormak lazım. Haklı olarak insanların bu soruyu sorma hakkı var. 3 ay önce sadece Başbakan değil AKP’li yetkililerinin tamamı terörle müzakere olmaz diyordu. Bütün bunlara bakıldığında herhalde başka bir güç, ‘Kardeşim bundan vazgeç.’ demiş ki bugün başka bir noktadalar. Keşke bunu Başbakan'a sorsaydınız daha net bir cevap alırdınız. Şöyle de bir nezaketsizlik var aslında. Dünyanın her yerinde muhalefet iktidarın alternatifidir. O ülkede olup bitenler hakkında muhalefete bilgi verilir, bilgi akışı olur. İç ve dış politikada da bu böyledir. Ne yazık ki AKP bugüne kadar bütün bu meselelerle ilgili ana muhalefete herhangi bir bilgi vermiş değil. Vermiş olsalardı Amerika’dan mı Asya’dan mı nereden talimat aldıklarını biz de size söyleyebilirdik.”

”Kürdistan devleti kurulmasına izin verilir mi?” sorusuna, ”Hiç öyle bir hayal olmaz.” yanıtı veren Tekin, Paris’te öldürülen 3 PKK’lı kadının cenazelerinde olası provokasyonlar için ise ”Umut ediyorum sağduyu hakim olur.” dedi.

“Yerel seçimlerde 1989 dönemi yaşanacak”
Gazetecilerin CHP’nin Karabük’te yerel ve genel seçimlerde uzun yıllardır başarılı olamayışının nedenlerinin araştırılıp araştırılmadığı sorusu üzerine Tekin, şöyle konuştu:

”Önümüzdeki dönemde bütün siyasi tablo değişebilir. Yerel seçimlerde 1989 dönemi yaşanacak, göreceksiniz. 1989′daki tablo nasılsa aynısını göreceksiniz.

Elbette öz eleştiri yapmamız lazım. 1980′den sonra kendi içimize kapandık. İç çekişmeler oldu. İçe harcanan enerji dışarı harcanamadı. Ama süreç bundan sonra tam tersine işleyecek, dışa harcayacağız enerjimizi. Yerel seçimlerde Türkiye’de çok iddialıyız. İktidar ülkeyi çok farklı bir duruma taşıdı. İnsanların can güvenli olmadığı bir dönem yaşıyoruz.”


“Bu kölelik düzeninden insanlar kurtulsun”
Türkiye’de kamuda taşeron üzerinden çalışan iki milyon işçinin bulunduğunu hatırlatan Tekin, Karabüklü olan AKP Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin’e çağrıda bulunarak, ”Önümüzdeki süreçte bir araya gelelim ve iki milyon insanı ilgilendiren bir sorunu çözelim. Bu sorun taşeron işçiler sorunu.  Bir kanun teklifi vereceğiz. Sayın Şahin ve ben imzalayacağız. Bu kölelik düzeninden insanlar kurtulsun. Devlete bir kuruş maliyeti olmayacak. Devletle çalışan arasındaki o yandaş müteahhitleri aradan çıkarttığımızda iki milyon insan kölelik düzeninden kurtulacak. Şahin’e çağrıda bulunuyorum, önümüzdeki hafta imza atalım kurtaralım o insanları.” diye konuştu.

“Borçluyu işten atamazsınız”
Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) da çalışan ve herhangi bir nedenden dolayı maaşına haciz konan işçilerin işten atılacakları iddialarına ise Tekin, şöyle konuştu:

”TTK’da hacizli işçiler işten atılacakmış. TÜİK verilerine baktığımızda 41 milyon 300 bin borçlu yurttaş var Türkiye’de. Herhangi bir kamu binasına gidin, memur ve işçinin yüzde 90′ı borçludur. Her haciz geleni işten atarsak bu işin içinden çıkamayız. Bu yanlıştır. Her borçluyu işten atamazsınız.”

“AKP insanlara önce eşeği kaybettiriyor sonra bulduk diyor”
Bir gazetecinin gazetecilerin yıpranma paylarının geri verilmesi konusundaki düşüncelerini sorması üzerine Tekin, şöyle konuştu:

”AKP insanlara önce eşeği kaybettiriyor sonra bulduk diyor. Yıpranma payı zaten vardı, 2008′de bu hak ellerinden alındı gazetecilerin. Herhangi bir şey verilmiş değil. Gasp edilmiş haklar geri verildi. Verirken de bin bir numarayla başka şeylerde verildi. Örtüleme yapıldı.”

Anahtar Kelimeler
    Cuma, 10 May 2013 13:13
Yandex.Metrica