BALIKESİR

Balıkesir, Marmara Bölgesi'nin Güney Marmara Bölümü'nde, topraklarının bir kısmı ise Ege Bölgesi'nde yer alan, hem Marmara hem de Ege Denizine kıyısı bulunan bir ildir.İl, Kuzeybatı Anadolu'da bulunmaktadır. Nüfus: 1.152.323 Alan: 14.299 km²

Sandık başına gidin

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Gezi'den Kaz Dağları'na Uzanan Demokrasi isimli panele konuşmacı olarak katıldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Çamcı Köyü İlköğretim Okulu Bahçesi'nde gerçekleştirilen 'Anadolu Kadın Hareketi ve Çamcı Köyü Birlikteliği'ne katılarak, etkinlik çerçevesinde düzenlenen 'Gezi'den Kaz Dağları'na Uzanan Demokrasi' isimli panelde konuştu. Gazeteci Ayşenur Aslan, Gazeteci - Yazar Gürkan Hacır, CHP Merkez İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Kemal Akkurt, Halk Evleri Yönetim Kurulu Üyesi İlknur Birol, Aktivist Hülya Nehir, terzi yamağı olarak tanınan Barbaros Şansal panelde konuşma şaptı             

“Demokrasi özgürlüğü konusunda çok ağır bedeller ödedik”       
1980 yılı öncesinde sol görüşe sahip olanların çok ağır bedeller ödediğinin unutulmaması gerektiğine dikkat çeken CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, "Benim çok hatırladığım 78 yıllarında bir okul müdürü sürgün edildiği için üç gün bütün öğretmenler okullara gitmemişti. Ve o günkü iktidar o okul müdürünü okuluna ifade etmek zorunda kalmıştı. Bu demokrasi özgürlüğü konusunda çok ağır bedeller ödemişiz. 80 öncesi çok ağır bedeller ödendi. Darbeden sonra 30 yıllık geçmişimize baktığımızda bugünkü iktidar sadece bir sonuç değil. Bugünkü iktidar bir proje. 80 sonrası binlerce faili meçhul cinayetler oldu. Kimdi bu faili meçhul cinayetlerde hayatlarını kaybedenler? Solcular, sosyal demokratlar, CHP'nin kadrosunda onlarca arkadaşımız hayatını kaybetti. Onlarca gazeteci faili meçhul cinayetlerden gitti." diye konuştu.            

“Ne yazık ki, biz de bunları fark edemedik”   
Bugüne kadar ilk kez bir belediye seçiminin bu kadar önemli olduğunu söyleyen CHP'li Gürsel Tekin, "İran devriminden sonra şeriata doğru gidince çok sayıda insanlar tutuklandı. İdam edildi ve o günün solcusu, liberali olan bir sosyolog İngiltere'ye kaçmak zorunda kalıyor. Yıllar sonra bir gazeteci kendisiyle röportaj yaparken, 'Siz devrim süresince göre yaptınız ve şeriatın gelişini fark edemediniz mi?' diye soruyor. Kendisi çok net somut bir cevap veriyor ve 'Her gün baktığınız ağacın ne kadar büyüdüğünü fark edemezsiniz.' diyor."
            
 “Sandık başına gitmeyenlerin tamamını sandık başına getirelim”      
Geçtiğimiz seçimlerde sandık başına gitmeyen seçmenlere seslenen Gürsel Tekin, herkesi oy kullanmaya davet etti. Tekin, "Bir önceki seçime baktığımızda sandık başına gitmeyen seçmen sayısı 8 milyon. Bunun 1 buçuk 2 milyonunu mükerrer düşünün, 6 milyon yurttaşımız sandık başına gitmemiş. Kim bu sandık başına gitmeyenler? Merak ettiniz mi hiç? Aranızda oturanlar, arkamızda duranlar ve Taksim'de bulunanlar. Gelin, en azından önümüzdeki süreçte demokrasi için, Türkiye'nin geleceği için sandık başına gitmeyenlerin tamamını sandık başına getirelim. İstanbul'da il başkanı olduğum dönemde arkadaşlarımla ciddi mücadeleler verdik. Sultanbeyli'de kullanılan oy oranı yüzde 93. Benim Kadıköy'ümde, Beşiktaş'ımda, Bakırköy'ümde kullanılan oyu biliyor musunuz? 55 ile 60. Şimdi o gerici, benim ilçem ilerici." diye konuştu.

Partinin her kademesinin gece gündüz çalıştığına dikkat çeken Gürsel Tekin, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun da günde 15 saat çalıştığını söyledi. Tekin, "Ana muhalefet olarak yapılması gereken neler var diye bazen düşünüyorum. 30 yıldır bu partide görev yapan bir arkadaşınızım. Bütün 30 yılı değerlendirdiğimde ilk kez sayın genel başkan dahil olmak üzere partinin bütün milletvekilleri, bütün örgütü, parti meclis üyeleri de gece gündüz çalışıyor." dedi.      

Akçay Belediye Başkanı Cahit İnceoğlu, Güre Belediye Başkanı Kamil Saka, Zeytinli Belediye Başkanı Hasan Arslan, Altınoluk Belediye Başkanı Hasan Özpolat, Küçükköy Belediye Başkanı Mesut Ergin, CHP İl Başkanı Muzaffer Mavuk, CHP İlçe Başkanı Yurt Yıldırım, bazı sivil toplum kuruluşları, dernek ve oda başkanları, bazı köy muhtarları ve çok sayıda davetli de katılım gösterdi.

Haber: İHA

Anahtar Kelimeler
    Pazar, 28 Temmuz 2013 13:25
Yandex.Metrica