AYDIN

Aydın, Ege Bölgesi'nde yer alan, turizm ve tarım açısından en gelişmiş illerdendir. Ege Denizi'ne kıyısı vardır. Aydın Türkiye'nin ilk demiryolu kurulan şehridir. Nüfus:1,006,541 Alan: 8.007 km²

Kenan gitti; Tayyip Paşa geldi

CHP Genel Başkan Yardımcıları Gürsel Tekin ve Bülent Tezcan, partilerinin 18 Mayıs’ta Aydın’da yapacağı 'Barış, Demokrasi ve Özgürlük' mitingi öncesinde Aydın’a geldi.

Bülent Tezcan, “Başbakan meclisi de dışarıda bırakarak tek adam olmak istiyor. Hitler’in Almanya’da yaptığı gibi bir taraftan savaşı desteklerken, bir yandan da demokrasiyi tavsiye etmeye çalışıyor” derken, Gürsel Tekin, “12 Eylül’de bile memnuniyet verici unsurlar vardı. Üniversiteler, sendikalar konuşması gerektiğinde konuşuyordu. Ama şu anda sadece Sayın Başbakan her şeye karar veriyor. Kenan Paşa gitti, Tayyip Paşa geldi.” dedi.

CHP’nin 18 Mayıs’ta Aydın’da yapacağı ve Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılacağı 'Barış, Demokrasi ve Özgürlük' mitingi ile ilgili basın toplantısı Turistik Park Tesisleri’nde yapıldı. Toplantıya, CHP Genel Başkan Yardımcıları Gürsel Tekin ile Bülent Tezcan, CHP Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı Düriye Taş, CHP’nin Aydın Koordinatör Milletvekili Ali Demirçalı, CHP Aydın Milletvekili Osman Aydın, Aydın Belediye Başkanı CHP’li Özlem Çerçioğlu, CHP Aydın İl Başkanı Barkan Kalınomuz, ilçe belediye başkanları, CHP örgütlerinin ilçe başkanları ve partililer katıldı.

Toplantının başında konuşan CHP Aydın İl Başkanı Barkan Kalınomuz, Aydın’ın milli mücadeledeki önemine değindi. Aydın’ın emperyalizme karşı en çok bedel ödeyen illerden olduğunu belirten Kalınomuz, “Aydın mitingi, günümüzde savaş çığırtkanlarına, tekkecilere, zaviyecilere, faşizme, emperyalizme karşı mücadelede başlangıç olacak. Aydın, Kurtuluş Savaşı’nda nasıl direndiyse, şu anki iktidara karşıda direnecektir” dedi. Mitinglerin örgütlerin karnesi olduğunu ifade eden Kalınomuz, “Mitingler ulusal mücadelenin verildiği yerdir. Tüm Aydınlıları Yörük Ali Efe, Çete Ayşe, Mahir Çayan, İsmet Paşa, Deniz Gezmiş ve Mustafa Kemal olmaya davet ediyoruz”. diye konuştu.

“Dış politika maceracı”
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan konuşmasında Türkiye’nin totaliter rejime doğru gittiğini savundu. Hükümetin sendikaları ve üniversiteleri yok ettiğini iddia eden Tezcan, “Hükümetin bir ölçüde başarılı olduğu söylenebilir. Çünkü sendikal hareketlerle, bilim yuvaları olan üniversiteler sesini çıkaramıyor. Medya da suskun hale getirilmiş durumda. Başbakan meclisi de dışarıda bırakarak tek adam olmak istiyor. Hitler’in Almanya’da yaptığı gibi bir taraftan savaşı desteklerken, bir yandan da demokrasiyi tavsiye etmeye çalışıyor.” dedi.

Türkiye’nin Ortadoğu’da izlediği politikayı da eleştiren Tezcan, “Dış politika maceracı şekilde sürükleniyor. CHP, meydanlara özgürlük ve demokrasi için inecek. Türkiye’de kendi diktatörlüğünü kurmaya çalışan iktidara karşı meydanlara inecek. İlk mitingi Aydın’da yapacak olmaktan dolayı mutluyuz. Türkiye’yi tek adam rejimine sürüklemeyeceğiz.” dedi.

“Kenan paşa gitti, Tayyip; Paşa geldi”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin de, Türkiye’nin demokrasi ve özgürlük konusunda ne kadar adım attığının ortada olduğunu ifade etti.

Tekin, “12 Eylül’de bile memnuniyet verici unsurlar vardı. Üniversiteler, sendikalar konuşması gerektiğinde konuşuyordu. Ama şu anda sadece Sayın Başbakan her şeye karar veriyor. Kenan Paşa gitti, Tayyip Paşa geldi. Anayasanın nasıl olacağına, yargının nasıl karar vereceğine, kimin nasıl yaşayacağına, ne yiyip-içeceğine kendisi karar veriyor.” dedi.

Ortadoğu’daki diktatörlerin bir halk hareketiyle göreve geldiğini daha sonra ise servet sahibi olduğunu anlatan Tekin, “Ortadoğu’daki liderler servet sahibi oldu. Daha sonra bu serveti korumak için otoriteyi kurdular. Türkiye’de de bu böyle. Soruyoruz hangi bakanın çocuğunun nesi var diye ama cevap alamıyoruz. Bizim çocuklarımız da en az onların çocukları kadar zeki.” dedi.

Reyhanlı saldırısı
Tekin, Reyhanlı’daki saldırıya da değinerek, “Reyhanlı’da yaşanan 2-3 olay vardı. Son yaşanan olay çok elim. 1 Mayıs’ta Taksim’deki çukuru korumak için işçileri yürütmeyen AKP yönetimi Reyhanlı’yı koruyamadı. İşin kolayını bulmuşlar, ’Esad’dan hesap soracağız.’ diyorlar.” dedi.

Hodri meydan
AK parti iktidarından önce siyasi parti liderlerinin ekrana çıkıp siyasi görüşlerini ve projelerini anlattığını, bugün gelinen noktada ise bunun engellendiğini kaydeden Tekin, “Şimdi niye yapamıyoruz? Medeni insanlar değil miyiz? Ne olacak sanki Sayın Bülent Arınç karşıma niye çıkmıyor? AKP’liler CHP’lilere meydan okusa, çıkın karşıma dese, oraya çıkmayacak bir CHP’liden ben şüphe duyarım. Sizin aracılığınızla söylüyorum. Başta Tayyip Erdoğan ve sonra AKP yetkilileri ve kim istiyorlarsa gelsinler, hodri meydan.” dedi.

    Çarşamba, 15 May 2013 11:37
Yandex.Metrica