ANKARA

Ankara, Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti, Ankara ilinin merkezi, Türkiye'nin en kalabalık ikinci ve dünyanın en kalabalık otuz sekizinci kenti. Topraklarının büyük bölümü İç Anadolu Bölgesi'nin Yukarı Sakarya bölümünde yer alır. Nüfus: 4,551 milyon (2011) Alan: 2.516 km²

Gürsel Tekin Siyaset Akademisi'nde gençlerle buluştu

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, İstanbul Aydın Üniversitesi, Genç Liderler Derneği tarafından Ankara Hilton Oteli'nde düzenlenen "Siyaset Akademisi Sertifika Töreni"ne katıldı.

"Yerel Yönetimler ve Kentsel Dönüşüm" konusunda bilgiler veren ve genç katılımcıların sorularını yanıtlayan Tekin, "Deprem vergisi ile 50 milyar dolar toplandı. Depremde dönüştürmek üzere olan milli emlak alanları yandaşlara verilerek iş merkezlerine, beton yığınlarına dönüştürüldü. Her ortaklık bozulur suç ortaklığı bozulmaz. Yandaşlara peşkeş çekilen bu kamusal alanlar halkın ortak alanıdır ancak bu alanlarda şuan plazalar yükselmiş durumda. 1500 belediyeyi kapattılar. Sayın Başbakan İstanbul Belediye Başkanlığı döneminde "Ankara, İstanbul'dan elini çek" diyordu. Biz de şimdi Sayın Başbakan'a "Belediyelerden elini çek. Belediyeleri yönlendirerek halkın hakkını yandaşlarına peşkeş çekme." diyoruz.

AKP hükümetinin getirdiği Kentsel Dönüşüm Yasası ile mülkiyet hakları ortadan kalktı. Tapusu olanın elinden bu yasa ile tapusu olsa dahi arsası elinden alınabiliyor ve maalesef bu yasa meclisten geçti. Bu kabul edilebilir değildir ve bu yağmaya, bu talana dur demek gerekiyor. CHP olarak önerimiz; yerinde dönüşüm, emsal artışı ile dikey yapılaşmayla yurttaşlara yük olmadan dönüşüm ve belediyeler ile ilgili Berlin, Londra gibi tek yetkili yani tek belediye başkanı. Örnek vermek gerekirse İstanbul'un 9 yetkilisi var. Belediye başkanları Ankara'daki bürokratların iki dudağından çıkan sözlerle yönetiliyor. Seçilmiş insanların atanmış insanlar tarafından yönetilmesi demokratik bir uygulama değildir. Ranta fırsat vermeyen yeni bir belediye yasasına ihtiyaç vardır." ifadelerini kullandı.

    Cumartesi, 23 Şubat 2013 18:30
Yandex.Metrica