"Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığındaki hükümet meşruiyetini kaybetmiştir"

Prof.Dr. Haluk Koç, ortaya dökülen bazı "tape"lerin 17 Aralık'ta Türkiye'yi sarsan büyük yolsuzluk, rüşvet ve hırsızlık olaylarının bizzat Başbakan ve ailesinin etrafında odaklandığını kanıtladığını söyledi.


CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, pazartesi gecesi olağanüstü toplanan (MYK)'da  ele alınan konulara ilişkin basın mensuplarına açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.

Haluk Koç, ortaya dökülen bazı "tape"lerin 17 Aralık'ta Türkiye'yi sarsan büyük yolsuzluk, rüşvet ve hırsızlık olaylarının bizzat Başbakan ve ailesinin etrafında odaklandığını kanıtladığını söyledi. .

"Türkiye Cumhuriyeti yönetiminden sorumlu Başbakan'ın ortaya dökülen konuşma kayıtlarının tüyler ürperten gerçekleri ortaya koyduğunu" belirten  Haluk Koç, "Şimdi çok açıkça söylüyoruz, bu saatten sonra Türkiye Cumhuriyeti’ni böylesine kirli ilişkilerin odağında bulunan bir kişi artık yönetemez. Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığında hükümet, şu andan itibaren meşruiyetini kaybetmiştir. Bu tapelerde kirli ilişkiler, kirli para, miktarı belli değil fakat milyon avro, dolar… Bunlardan bahsediliyor. Bütün bunlar açıkça ortaya çıkmıştır. 17 Aralık günü, Başbakan büyük bir panikle ve korku içinde operasyonun başladığı saatlerde oğlu ile konuşmaktadır ve gün boyunca bu konuşmalar önlem alma boyutunda devam etmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’ni yöneten, yönetim kademelerinde bulunan, sorumluluğu olan herkesi sorumluluğunu yerine getirmeye davet ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı, hırsızlık ve rüşvet olaylarının altında ezilen bu Başbakan, şu andan itibaren istifa etmek zorundadır. Türkiye, bu kirli bu yükle yoluna devam edemez." dedi.

Haluk Koç, "17 Aralık'tan sonra Türkiye demokrasisine giydirilmeye çalışılan o örtüyü, o baskıyı, o karartmayı, bu iddiaların yargılanamaz, sorgulanamaz, takip edilemez noktaya taşınması için yapılan olağanüstü yasama gayretlerini bir kez daha anladıklarını" belirterek, "Pislik, örtülmek istenmektedir. Kirlilik, kapatılmak istenmektedir. Başbakan, kendisine ulaşılmasını engellemek istemektedir. Bu saatten sonra Türkiye Cumhuriyeti'ni, bu kirli ilişkilerin ortasında olan bir kişinin yönetmesi asla kabul edilemez. Bu hükümet bu saatten itibaren meşruiyetini yitirmiştir" şeklinde konuştu.
Haluk Koç, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun TBMM'deki grup toplantısında gündemi değerlendirerek, konuyla ilgili detaylı açıklama yapacağını da açıkladı.

Haluk Koç, "Türkiye için umarım yeni bir başlangıç olacaktır. Türkiye hırsızlıkla, arsızlıkla, rüşvetle, kirlilikle, yolsuzlukla sınavını geçecektir. Buna inancımızı ifade ediyoruz ve bu hükümetin bu saatten itibaren gözümüzde meşru bir hükümet olmadığını, hırsızlıkla, yolsuzlukla malul durumdaki bir kişi tarafından bu ülkenin yönetilemeyeceğini bir kere daha ifade etmek istiyorum" dedi.
Ses kaydının gerçek dışı olduğuna dair Başbakanlıkça yapılan açıklamanın sorulması üzerine Haluk  Koç, "17 Aralık dosyaları neden gizlenmek isteniyor? 17 Aralık iddianameleri, soruşturma dosyası neden kapatılarak isteniyor, neden fezlekeler gelmiyor? Bütün bunlar bu dosyaların içinde mevcut tapelerdir" ifadesini kullandı.

Haluk Koç, Başbakan Erdoğan'ın MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile yaptığı görüşmeye ilişkin soruyu ise "MİT Yasası’nı da biliyorsunuz, bir ulusal istihbarat teşkilatı olmaktan çok Başbakan’ın böylesi durumlarda özel ihtiyacını karşılayacak istihbarat yapısı şeklinde oluşturulmaya çalışılıyor. Son demokratikleşme paketinde de anımsayacaksınız, demokratikleşme paketi değil, yolsuzlukların soruşturulmasını engellemek için çıkarılan paket olduğu noktasında da görüşlerimizi dile getirdik" şeklinde cevapladı.

"'Meşruiyetini kaybettiz' dediniz. Hükümetle aranızdaki tüm ilişkileri askıya mı alacaksınız" sorusuna ise Haluk Koç, "'Meşruiyetini kaybetmiştir' diyorum çünkü hırsızlıkla, yolsuzlukla, bu kirli ilişkilerin bu kadar açık seçik ortaya döküldüğü hükümet yapısıyla demokratik bir ülkede meşru yönetimi nasıl sağlayacaksınız? Bunu ifade etmek istiyorum" karşılığını verdi.

"Meşruiyetini kaybettiz' dediniz. Bu, erken seçim çağrısı anlamına gelir mi?" sorusu yönetilen Haluk Koç, "Bunun karşılığı istifa müessesesidir. 4 bakan daha önce ne şartlarda istifa ettilerse, Başbakan'ı koruyan deklarasyonu zorunlu olarak açıklamak durumunda bırakıldılarsa, Türkiye Cumhuriyeti'nin şu anda başbakanlık görevini yürüten ve bu kirli ilişkilerin odağında bulunan kişinin demin söylediğim sınıflamaya tabi olması gayet doğaldır" diye konuştu.

Mecliste denetim mekanizmalarını işletip işletmeyecekleri sorulan Koç, TBMM’nin parmak çoğunluğu ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın özel ihtiyaçlarını karşılayacak yasama faaliyeti yürüttüğünü, denetim faaliyetinin ise oradaki iktidar mensubu 319 kişi tarafından engellendiğini söyledi. Haluk Koç, "TBMM şu anda denetim işlevini yerine getiremez durumdadır. Bu, açık bir tablodur" dedi.

    Salı, 25 Şubat 2014 13:47

Bağlantılı Konular