"Başbakan Erdoğan dünyanın en büyük medya patronudur"

CHP MYK çalışmaları devam ederken bir basın toplantısı düzenleyen Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, yolsuzluklardan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yayınladığı ses kayıtlarından bahsederek Başbakan'ı eleştirdi.

17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonuyla ilgili, "Başbakan yolsuzluk için, hırsızlık için tanım arıyor. Oysa hırsızlığın da yolsuzluğun da tam ortasında oturuyor" diyen Haluk Koç, geçtiğimiz hafta düzenlediği basın toplantısında TÜRGEV ile ilgili bazı sorular yönelttiğini ancak cevap alamadığını söyledi. Haluk Koç, "Aldırmazlık o boyutta ki ne söylerseniz, söyleyin. Buradan giriyor, öbür taraftan çıkıyor. Artık siyasette kösele suratlı olmak geçer akçe oldu" diye konuştu.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın, Kemal Kılıçdaroğlu'nun grup toplantısında ses kayıtları açıklamasını suç olarak nitelendirdiğini anımsatan Koç, şöyle dedi:
"Sayın Adalet Bakanı'na şunu hatırlatmak gerekiyor; suçun içine batmış, boğazına kadar suçun içinde olan, yargıyı başbakanın talimatı ile yürütmeye bağlama operasyonunda temel sorumluluk taşımış, gece yarısı savcılara telefon ederek, istedikleri şekilde iddianamelerin düzenlenmesi için tavsiyelerde bulunmuş, hakkında bu şekilde fezlekeler düzenlenmiş, suçluluğu sabit bir adalet bakanının hangi yüzle CHP Genel Başkanı'nı suçlayacak ifadeler kullanıyor, doğrusu bunu milletin takdirine bırakıyorum. Suçlunun güçlü olduğu, arsızın daha da arsızlaşarak yüzü kızarmadan, yolsuzlukları soruşturan siyasilere karşı tavır geliştirmesi, kabul edilecek olaylar değil."

Meclis komisyonunda görüşülen Demokratikleşme Paketi'nin içinde de "makyaj malzemesi maddeler" olduğunu savunan Haluk Koç, "AKP'nin iş tutma taktiği budur. Hırsızlıkları örtme paketi, bunun adı budur. Yargıyı kendilerine bağlıyorlar, internete yasak ve kısıtlama getiriyorlar ki bütün muhalefet noktalarını 'Alo Fatih' gibi kapatacaklar. Bir tek ilgili yayın kuruluşundaki 'Alo Fatih'i biliyoruz. Başka kuruluşlarda da mutlaka vardır. Açıkça iddia ediyorum; önemli haber kanallarında 'Alo Fatih' görevini yapacak hükümet komiserlerinin doğrudan görevlendirildiğini biliyoruz" dedi.

Sincan-Batıkent Metro hattının açılış töreninde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, "gözlerinin Binali Yıldırım'ı aradığını" söylediğini dile getiren Haluk Koç, şöyle devam etti:
"Ya dünyadan haberi yok bu ülkenin Cumhurbaşkanı'nın ya yaşananlardan Çankaya'da kendini izole etmiş, görmek duymak istemiyor. Gözleri Binali Yıldırım'ı arıyor. Binali Yıldırım rüşvet havuzunun başında Sayın Cumhurbaşkanı, gözlerin kimi arıyor senin? Yakışır mı bir cumhurbaşkanına? Hukuk sürecinde, bu tür tartışmalı, noktalarda bulunan kişilerin ismi orada söylenerek, legalleştirme, meşrulaştırma arayışlarına Cumhurbaşkanı'nın ağzından girişilebilir mi? Gözü arayacak başka adam bulamamış Sayın Cumhurbaşkanı'nın. İyi, 'Bilal nerede, bizim Usame nerede' demedi. Bunlar hepsi takım biliyorsunuz. Sayın Cumhurbaşkanı'nın Binali Yıldırım'ı gözlerinin araması bir şeyi açıkça ortaya koyuyor; 'Yok bir birimizden farkımız, biz hepimiz aynı yolun yolcusuyuz.' Fotoğraf budur. Şu anda Cumhurbaşkanlığı görevini yürüten kişiden demokratik bir ülkeye yakışır cumhurbaşkanlığı bekleyenler, son tarifeli otobüs geçtikten sonra durakta otobüs bekleyenlere benziyorlar. Boş bir beklenti. Sayın Cumhurbaşkanı mesaj veriyor, 'ben sizdenim' diyor."

TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen internet düzenlemesine ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Koç, düzenlemenin akıl çoğunluyla değil, parmak çoğunluğuyla kabul edildiğini savundu. Hükümetin Gezi Parkı olayları sonrasında interneti susturmayı hedeflediğini ifade eden Haluk Koç, "İnternet çağında internetin bu şekilde sansürlenmesi tek anlamıyla demokrasiden, çağın getirdiği yeniliklerden teknolojilerden kaçıştır, demokrasiden kaçıştır, sansürdür. Kaldı ki bu düzenlemenin özel hayatın korunmasıyla uzaktan yakından ilgisi yoktur" dedi.

"Tamamı yasal yollardan, mahkeme kararıyla kayıt altına alınan yolsuzluk kayıtlarının üstünü örtmek için yasa çıkartıyorlar. Buradan Sayın Cumhurbaşkanı'na umutsuz bir çağrıda bulunmak istiyorum" diye konuşan Haluk Koç, Cumhurbaşkanı Gül'ün sosyal medyaya ilgisinin bilindiğini ifade etti.

Haluk Koç, Cumhurbaşkanı'nın 5 Mart 2011'de Mısır'daki olaylara ilişkin kendi özel hesabından "Mısırlı gençler sosyal medyanın gücünü o kadar etkin kullanmışlardır ki eski yöneticilerin tedbir almasına bile fırsat kalmamıştır. İletişim teknolojilerinin eriştiği bu güç karşısında hiçbir kapalı rejimin ayakta kalması mümkün değildir.'" paylaşımında bulunduğunu söyledi. Gül'ün 28 Mayıs 2011'de ise twitter hesabından "Benim görüşüm, temelde hiçbir özgürlük kısıtlamaması olmamalı. İsteyen herkes internette özgürce dolaşabilmeli" dediğini aktaran Haluk Koç, "Bu sözlerinin arkasında duracak mısın, durmayacak mısın? Görevinin başında mısın değil misin kanıtla bakalım. Geçmişte internetle ilgili mesajlarınızın gereğini yerine getirerek, Türkiye'yi hızla kapalı rejimin karanlık dehlizlerine sürükleyecek internetle ilgili bu düzenlemeyi bekletmeden TBMM'ye iade etmeniz gerekiyor Sayın Cumhurbaşkanı" dedi.

"Başbakan aynaya baksın Allah'a verilecek hesabı kimin düşünmesi gerektiğini görecek"
Başbakan Erdoğan'ın partisinin grup toplantısında kendisini ve AK Parti'yi eleştirenlere "Bunlar inanın Allah'a verilecek hesabı da düşünmüyorlar" dediğini belirten Haluk Koç, "Sen gölgesi misin Allah'ın? Doğru ya, milletvekillerin seni Allah'ın bütün vasıflarını üzerinde taşıyan bir lider, şirk koşarak en büyük günaha girerek sundular mı bu topluma, başın dönmüş sen uçuyorsun artık" ifadelerini kullandı.

Haluk Koç, şöyle devam etti:
"Kendisi hırsızlık yaparken, bakan arkadaşlarının yapmasına göz yumarken, ayakkabı kutularından milyon dolarlar fışkırırken, oğlunun vakfının banka hesabına MASAK'ın sorgulayamadığı 100 milyon dolarlarca para yatarken, fakir fukara açlıktan kıvranırken, sen delik ayakkabıyla girdiğin siyasetle bugün dünyanın en zengin başbakanı olurken senin Allah'a verilecek bir kuruşluk hesabın yok mu? Ali İsmail Korkmaz, sokak ortasında vahşice, hunharca, senin talimatınla, emrinle, kafası parçalanarak soplarla dövülüp öldürülürken başbakanlık koltuğunda paralel başbakan oturmuyordu, Sayın Başbakan sen oturuyordun. Bu konuda Allah'a verilecek hesabın yok mu senin? Çocukların kanı var senin elinde. Uludere'de senin verdiğin talimatla, uçaklar gidip 34 yurttaşımızı bombalayarak katlederken, bu konuda Allah'a verecek hesabın yok mu senin? Aynaya bakması gerekiyor Sayın Başbakan'ın. Aynaya baksın Allah'a verilecek hesabı kimin düşünmesi gerektiğini orada görecek."

Başbakan'ın konuşmasında "Türkiye'nin milli bankasına saldırı yapıldığını" söylediğini belirten Koç, "Türkiye'nin milli bankasına kimin saldırı yaptığını merak ediyor musunuz? Halkbankası, 2013 yılında, yani döneminde, 414 milyon 83 lira zarar gerçekleştirdi, bu rakam aynı zamanda 5 yılın rekorudur. Başbakan bu yalanları söylemekten vazgeçmeli devleti ve kamuyu nasıl zarar ettirdiğini halka doğru rakamlarla anlatmalıdır" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın Habertürk'e talimat verdiği iddia edilen ses kayıtlarına işaret eden Haluk Koç, "Medya lobisi diyor. Alo Fatih kimin medya dostu? Moda oldu artık; "Alo Fatih", "Emredersiniz büyüğüm"... Kim yaptı bu medya lobisini? İnanın 12 Eylül faşizmini bu ülkede yaşayanlar apoletli faşistlerin dahi bu apoletsiz faşistten çok daha iyi olduğunu göreceklerdir. Apoletsiz faşist, apoletsiz bir diktatör" ifadelerini kullandı.

Başbakan'ın rüşveti, "Memur ile sivilin iş tutması" olarak tanımladığını da anımsatan Koç, "Yani mutlaka memur olacak. Bakan, milletvekili, belediye başkanı, başbakanın oğlu olursa rüşvet olmuyor. Dönülmez akşamın ufkunda kendisi farkında değil. Sanki bir başka dünyadan ışınlanmış başbakan, oradan gelmiş sınırsızca saçmalıyor"diye konuştu.

Koç gazetecilerin sorularını da yanıtlarken, HSYK'nın yapısında değişlik yapan kanun teklifinin TBMM Genel Kurulu'na gelmesiyle ilgili şunları dedi:
"HSYK konusunda bizim tutumumuz çok açık ve net. HSYK'nın oluşmasında Hakimler ve Savcılar Kurulu ayrılmalı. AB İlerleme raporlarındaki standartlar içinde ele alınmalı. Yürütme bağlantısı bu kurumlardan dışarı çıkarılmalı. Böyle bir kapsamda bir anayasa değişliği olacaksa buyurun gelin hep beraber yapalım ama Başbakan 'Benim niyetim o değil' diyor.

Başbakan, AKP samimi değildir. HSYK yasasını getirsinler çoğunlukları var, tıpkı internet yasası gibi çıkar. Zaten dünyada rezil olmuş bir demokrasinin yürütücüleri şu anda, iyice yerin dibine geçecek bir Türkiye fotoğrafı sunarlar. Şu anda zaten Birinci Daire'deki değişikliklerle HSYK'yı ele geçirmiş durumdalar, yasa değişliğiyle bunun kılıfını hazırlayacaklar. Ama bunu dünyaya da anlatamazlar, bunu demokrasi olarak sunamazlar. CHP'nin tutumu net, söylediğim koşullarda anayasa değişikliğiyse 'Evet', Başbakan'ın dayatmalarıysa 'Hayır'."


Haluk Koç, 30 Mart yerel seçimlerinde belediye başkan adaylarına son şeklinin verilip verilmediğinin sorulması de, bir iki yer dışında, adayların ortak çalışmayla açıklandığını belirterek, şöyle konuştu:
"Değişik tartışmaların olması doğaldır. Eksikler hatalar olması doğaldır. Belli dengelerin gözetilmesi durumu doğaldır. Her seçim bölgesinin kendine özgü özelliklerinin dikkate alınması doğaldır. Herkesin gönlünde bir aslan yatıyor. Benim de tercihlerim olabilir ama bütün bunlar dengeler içerisinde bir son noktaya taşınıyor. Burada herkesin aynı anda mutlu olabileceği bir sona ulaşmak mümkün değildir. Bunu takdir edersiniz.

Siyaset uzun bir süreçtir. Kaldı ki bu seçimlerde kızgınlıkla ben merkezli düşünerek ya da 'benim yakınım, benim tercihim' merkezli düşünerek oy verme tercihlerinin değişeceğini sanmıyorum. Olağandır, ilk defa yaşamıyoruz bu dönemleri."

    Çarşamba, 12 Şubat 2014 15:44

Bağlantılı Konular