"Yolsuzluk yapanlar, er ya da geç hesap verecekler"

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "CHP iktidarında özel yetkili mahkemeler olmayacak, tarafsız ve bağımsız yargı olacak, kul hakkı yiyenlerden de hesap sorulacak" dedi.

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısının ardından Parti Meclisi'ne (PM) başkanlık etti.

Seçim çalışmaları kapsamında çoğu seçim bölgesindeki adaylarını belirlediklerini ifade eden Kemal Kılıçdaroğlu, "Önemli bir kısmını da belirlemiş olacağız, umarım güzel bir toplantı yaşarız" dedi.

İstanbul merkezli operasyona değinen Kemal Kılıçdaroğlu, "17 Aralık, bizim tarihimizde rüşvet ve yolsuzluk açısından çok önemli bir tarih. Türkiye Cumhuriyeti'nde bu denli büyük bir yolsuzluğun yapıldığı hiç görülmemişti" dedi.

Yolsuzlukta toplumun çok dikkat etmediği farklı bir süreç bulunduğunu savunan Kemal Kılıçdaroğlu, "Bu sıradan bir yolsuzluk ve rüşvet operasyonu değildir. Uluslararası boyutu olan operasyondur. Kim bilir hangi devletin sırları teslim edildi?" değerlendirmesini yaptı.

Kemal Kılıçdardoğlu, kabineden 4 bakanın istifasına neden olan operasyonun ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşması gerektiğini savundu.

Başbakan Erdoğan'ın, açıklamalarında paralel devlet vurgusu yaptığına işaret eden Kemal Kılıçdaroğlu, "Vatandaş senden bir cümle bekliyor, o genel müdürün evinde o ayakkabı kutusunun içinde o milyon dolarlar niye vardı? Bundan bahset, hiç konuşmuyor. Tek düşüncesi var, 'Toplumun dikkatini nereye çeviririm?"

"Er ya da geç hesap verecekler"
Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul'da hukukçuların katılımı ile düzenlenen uluslararası konferansta yargıya müdahale konusunun konuşulduğunu söyledi.

Türkiye'nin, yargı kararlarının uygulanmadığı bir ülke olduğunu ileri süren Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in de bir konuşmasında "Anayasanın 138. maddesi çökmüştür" dediğini aktardı.

Anayasanın 138. maddesinden iki bölümü okuyan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Bütün bunların üzerine Parlamento'ya yeni yasa teklifleri geliyor, adına da 'Demokratikleşme Paketi' diyorlar. Ben merak ediyorum, yasak getiren bir paket nasıl demokratikleşme paketi oluyor? Yasağı öngören bir paket, hangi isimle demokratikleştiriliyor? Yok öyle bir şey. İnternet yasağı getiriyorsunuz, müdahale getiriyorsunuz, kamu görevlilerini yasayla görevden alıyorsunuz ki mahkemeye başvurmasınlar. Yargıya gidiş yollarını kapatıyorsunuz. Adına demokratikleşme paketi diyorlar, araya da biz itiraz etmeyelim diye bir iki şey ilave ediyorlar. Nedir? 'Özel Yetkili Mahkemeler'i kaldıracağız.' Günaydın Recep Bey. Biz bunu aylarca önce söyledik. Neden kaldırmak istiyorlar? Ucu kendilerine dokunacak da onun için. Aynı mahkemelerde yargılanmak istemiyorlar. Ama sen hiç meraklanma, CHP iktidarında özel yetkili mahkemeler olmayacak, tarafsız ve bağımsız yargı olacak ve kul hakkı yiyenlerden de hesap sorulacak. Bunu sen unutma, defterinde bir köşeye yaz. Göreceksin bu ülkede yolsuzluk yapanlar, kul hakkı yiyenler, er ya da geç hesaplarını verecek. Bağımsız ve tarafsız yargıda verecekler."

    Pazar, 09 Şubat 2014 13:02

Bağlantılı Konular