“Kabadayılık ülkeyi yalnız bıraktı”

Gürsel Tekin, hükümetin Suriye ve Ortadoğu politikasının iflas ettiğini söyledi. Tekin, "Bugün Türkiye yalnız kaldı. Bu işler kaba, dayılıkla yürümez" dedi.

CHP'li Gürsel Tekin, Gezi Direnişi'nde hayatını kaybedenleri aramayan AKP'lilere; "insanlığınızı kaybetmişsiniz" diye seslendi. Tekin, 'savaş çığırtkanlığına karşı sağduyu1 çağrısı için 20 Eylül tarihinde Adana'da "Barış Mitingi" yapacaklarını da açıkladı CHP MYK, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. Toplantı sürerken basına yapılan geleneksel açıklama, yurtdışında olan Parti Sözcüsü Haluk Koç yerine, Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin tarafından yapıldı. "Gezi Parkı Türkiye'nin vicdanı olmuştur. Türkiye'deki aymazlığa son vermiştir, Türkiye'deki talana hayır demiştir. Türkiye'deki yasakçı bir anlayışa dur demiştir" vurgusu yapan Gürsel Tekin, iktidarın iç ve dış politikalarına ilişkin eleştirilerini sıraladı.

“Dünyada yalnız kaldık”
Sözlerine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Suriyeli mülteciler için 2.5 milyar dolar harcadık" açıklamasını hatırlatarak başlayan Gürsel Tekin, Türkiye'de ne kadar Suriyeli mülteci bulunduğunu sordu. AKP Hükümeti'nin yanlış politikalarında ısrarlı olduğunu vurgulayan Tekin, "Yanlıştan dönmenin erdemli bir politika olduğunu hepimizin bilmesi gerekiyor. Bugün gelmiş olduğumuz noktada tek başımıza kaldık" dedi.

“Kabadayılıkla yürümez”
Başbakan Erdoğan'a, Mısır'dan çekilen büyükelçinin neden geri gönderildiğini soran Gürsel Tekin, "Kim size göndertti? Hani kabadayılık yapıyordunuz? Dış politikada kabadayılıkla, kirve ilişkileriyle, tatillerle, kardeşlik ilişkileriyle olmaz. Yaptınız, denediniz. Esad kardeşinizle tatile gittiniz. ortak bakanlar kurulu toplantısı yaptınız. Gelmiş olduğunuz nokta neresi?" diye sordu.

“Darbe mağduru solculardır”
CHP'li Gürsel Tekin, Başbakan Erdoğan'ın, CHP'nin Mısır ziyaretindeki "Onlar hep darbecilerin yanında olmuştur" sözlerine de yanıt verdi. Bugünkü hükümetin darbeler sonucunda kurulduğunu vurgulayan Tekin, "CHP darbe mağdurudur. Darbelerin bedelini hep solcular ödemiştir" diye konuştu. Gürsel Tekin, Mısır ziyareti sonrasında CHP'nin sürpriz ziyaretler yapacağını da dile getirdi.

“20 Eylül'de Adana'dayız”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, AKP Hükümeti ve hükümet yetkililerinin savaş çığırtkanlığına karşı, 20 Eylül tarihinde Adana'da "Barış Mitingi" yapacaklarını da açıkladı. "Sadece savaşa hayır değil, sıkışmış ekonomiyle, milyonlarca çalışanın ciddi mağduriyetiyle, taşeronlaşmayla ilgili konuşacağız" diyen Tekin, bu mitinglerin devamının da geleceğini söyledi.

“İnsanlığınızı kaybetmişsiniz”
Gürsel Tekin, Hacı Bektaş anma etkinliklerinde Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'a yönelik yumruklu saldırıdan sonra yapılan yasal düzenlemeyi ve Gezi Direnişi sonrası AKP'nin tavrını kıyasladı. Tekin, "Eğer siz hukuku kendi ihtiyaçlarınıza göre düzenlerseniz o hukuk olmaz 'gukuk' olur. Bu hassasiyeti neden Gezi'de göstermediniz. 5 gencecik kardeşimiz hayatını kaybetti. Katledildi. 10 çocuğumuz gözlerini kaybetti. Biriniz çıkıp Allah rahmet etsin, ailelerinin başı sağ olsun demedi. İnsanlığınızı kaybetmişsiniz" diye konuştu.

“Bu kadarı ikiyüzlülük”
Tekin TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in, "Meclis'e başörtüsüyle girilebilir" açıklamalarını hatırlatan gazetecilere şu yorumda bulundu: "Çok üzülüyorum. AKP nerede sıkışsa din iman, nerede sıkışsa başörtüsü, nerede sıkışsa mezhep diyor. Buradan Çiçek'e sesleniyorum; eğer yasaksız bir Türkiye yaratacaksak, tüm yasakları kaldıralım. Biz sizin türbana bakış açınızı da biliyoruz. Antep'te bir başörtülü kadının belediye başkanı olmasına karşı çıkanlar da sizlersiniz.

Haber: Yurt

Anahtar Kelimeler
    Perşembe, 05 Eylül 2013 12:40

Bağlantılı Konular