Kastamonu kadın mitinginin 93. yıl dönümü kutlandı.

10 Aralık 1919’da düzenlenen Kastamonu kadın mitinginin 93. yıl dönümü kutlandı

 

Birinci Dünya Savaşı’nın galibi emperyalist devletlerin vatanımızın bütünlüğüne ve ulusumuzun bağımsızlığına yönelik saldırılarına karşı ulusal uyanışın ve direnişin oluşmasında İzmir’in işgalinden sonra düzenlenen mitinglerin rolü pek büyük olmuştur.

Bu mitingler arasında, 10 Aralık’ta düzenlenen Kastamonu kadın mitingi hemen dikkati çekmektedir. Çünkü bu miting, İstanbul ve Anadolu’nun çeşitli yörelerinde düzenlenenlerden farklı olarak, düzenleyicilerinin ve katılımcılarının bütününün kadın olduğu ilk mitingdir.

Bu komitede görev alan Zekiye,Kamran,Saime,Bedriye,Münire,Refika ve Neyyirre hanımların öncülüğünde 10 Aralık 1919 günü, üç binden ziyade kadın, Kız Öğretmen Okulu’nun bahçesinde toplanmış, işgalleri, vahşetleri ve yapılan haksızlıkları şiddetle protesto etmiştir.

Mitingde alınan karar gereği, ABD Başkanı Wilson ile Fransa Cumhurbaşkanı Poincare’nin eşleri ile İngiltere ve İtalya Kraliçelerine ve Hindistan İmparatoriçesi’ne telgraflar çekilerek işgaller protesto edilmiş ve düşmanların ülkemizi derhal terk etmeleri istenmiştir. Bu telgrafların diplomatik bir üslûpla kaleme alındığı görülmektedir. Söz gelimi, Fransa ile tarihteki ikili ilişkilere değinilmiş; Amerika’ya ise Wilson Prensipleri hatırlatılarak bunların ne olduğu sorulmuştur. Miting sonrasında padişaha ve sadrazama da birer telgraf gönderilerek bilgi verilmiştir. Mustafa Kemal Paşa’nın henüz Ankara’ya gelmediği tarihlerde sergilenen bu hareket, Kastamonu’lu hanımların millî şuurlarının ne kadar yüksek olduğunu açıkça göstermektedir. Ancak bu, sadece onların değil, bütün Türk kadınlarının da ortak heyecanı olarak kabul edilmelidir

Türk Tarihinin sayfalarında “Türkiye’de ilk Türk Kadın Mitingi” olarak yerini alan bu mitingin dikkate değer noktalarından biri ; her kadının eşi,kardeşi,cocugu veya yaralandığı bir zamanda,kısacaifade etmek gerekirse,her evde mutlaka bir üzüntü kaynağının olduğu anda bu kadar kadını toplamak kadınların bu tür bir faaliyette katılmakta gösterdikleri azim ve kararlılıktır.

Kastamonu’lu kadınlarımızın eylemi bununla da sınırlı kalmamıştır. Şerife Bacı, Halime Çavuş ve Halime Kaptan gibi pek çok Kastamonulu kadın kahraman, ordumuzun mühimmatını bin bir güçlük içinde büyük fedakârlıklarla cepheye yetiştirmişlerdir.

Fedakâr yurtsever kadınlarımıza çok şey borçluyuz.

İşte bu kahraman kadınların kızları olmakla gurur duyuyoruz!

Yıldönümünü geçtiğimiz günlerde kutladığımız 5 Aralık 1934’te kadınlarımıza milletvekili seçme ve seçilme hakkını tanıyan yasanın kabul edilişi de kadınlarımızın, bağımsızlığımızın kazanılmasında ve cumhuriyetin kurulmasındaki emek ve tartışmasız haklarının teslimidir.

Ulusal kurtuluş savaşımız, kadınlarımız için aynı zamanda toplumsal özgürlük ve eşitlik mücadelesi olmuştur.

Atatürk’ün de vurguladığı gibi; bu hakları, hiçbir ülkenin kadını Türk kadınları kadar hak etmemiştir.

Cumhuriyetimizin ve ulusumuzun varlığının, bağımsızlığımızın büyük tehditlerle karşı karşıya olduğu günümüzde de kadınlarımızın saldırıları tıpkı geçmişteki gibi ön saflarda göğüsleyeceklerine inanıyoruz.

Biz Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak bu anlamlı günde Kastamonu’lu kadınlarımızı kutluyor, kurtuluş mücadelesinde yer alan bütün kahraman kadınlarımızı saygı ve minnetle anıyoruz.

    Pazar, 09 Aralık 2012 12:03

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica