CHP Kadın Kolları, Sosyalist Enternasyonel Kadın Toplantısına katıldı.

Güney Afrika Cape Town’da toplanan Sosyalist Enternasyonal kadın toplantısına katıldı.

Sosyalist Enternasyonel (SE) Genel Kurul’u Güney Afrika’nın başkenti Cape Town’da SE Genel Başkanı George Papandreou’nun yaptığı konuşma ile başladı.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun delegasyon tarafından sıkça alkışlarla kesilen konuşmasında, “Genç işsizlerin sayısı 163 ülkenin nüfusunu aşmış durumda. Neo-liberal politikaların sürdürülemez olduğu ortada. Üretim ekonomisine yeniden geçişi sağlayacak reformları gerçekleştirmeliyiz. Uluslar arası kurumlar yeniden yapılanmalı” mesajları verdi.

SE’de CHP’yi Kılıçdaroğlu’nun dışında CHP Genel Başkan Yardımcıları Umut Oran ve Faruk Loğoğlu ile milletvekilleri Osman Korutürk ve Gülsün Bilgehan, Kadın Kolları Genel Başkanı Hilal Dokuzcan ve PM üyesi Gökçe Pişkin temsil etti.

Başkan Zuma katılamadı
Papandreou’dan sonra, Güney Afrika Başkan Yardımcısı Kgalema Mothlanthe bir teşekkür konuşması yaparak, toplantının Güney Afrika’da yapılması nedeniyle onur duyduklarını, Başkan Zuma’nın acil gelişen sorunlar nedeniyle bugün toplantıya katılamadığını belirtti. Konuşmasında, ayrımcılığa, savaşlara ve ekonomik sorunlara karşı uluslararası bir irade ile karşı koymanın öneminden bahseden Mothlanthe, Sosyalist Enternasyonel’in önümüzdeki dönemde etkin bir şekilde bu sorunlarla mücadele edeceğine dair inancını belirtti.

Mothlanthe’den sonra, ABD Finansal Kriz Komitesi Başkanı Phil Angelides, Belçika Başbakanı Elio Di Rupi de birer konuşma yaparak küresel ekonomik kriz hakkındaki görüşlerini bildirdiler.

Kılıçdaroğlu konuşmasında ne dedi?
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da bir konuşma yaparak SE delegelerine seslendi. Kılıçdaroğlu yaptığı konuşmada şu noktalara değindi:
Sosyal demokratlar arasında, işbirliği ve dayanışmayı sağlayarak, sorunlara doğru çözümler bulmak için Sosyalist Enternasyonal’den daha iyi bir adres olamaz.

Genç işsizlerin sayısı 163 ülkenin nüfusunu aşmış durumda
Uluslararası Çalışma Örgütüne göre, krizin başlangıcından bu yana, dünyada işsiz sayısı 27 milyondan fazla artarak 200 milyona ulaştı. İşsizlerin 75 milyonu gençlerden oluşuyor. Genç işsizlerin sayısı 163 ülkenin nüfusunu aşmış durumda.

Neo-liberal politikaların sürdürülemez
Artık çoğunluk Neo-liberal politikaların sürdürülemez olduğunu kabul ediyor.

Avrupa’nın ekonomik anlamda Kuzey ve Güney diye adeta ikiye ayrılması adaletsizlik ve eşitsizlik algısını daha da pekiştiriyor.
Üretim ekonomisi vurgusu

Bilişim, yeşil ekonomi gibi, yüksek katma değer yaratan sektörlerin hem rekabet gücüne hem de kaliteli istihdama yapacağı katkılardan yararlanmak zorundayız. Orta ve uzun dönemde üretim ekonomisine yeniden geçişi sağlayacak reformları gerçekleştirmemiz gerekiyor.

Sendikalar tüm dünyada sıkıntılı

İstikrarlı bir talep yapısı açısından önemli gördüğüm bir başka husus ise örgütlü toplumdur. Bugün sendikalar tüm dünyada sıkıntılı bir dönemden geçiyor. Oysa üretim sürecinde pazarlık gücü yüksek örgütler çalışanlarının satın alma güçlerini koruyarak toplam talebi de destekler. Biz sosyal demokratlar bu konu üzerinde de mesai harcamalıyız diye düşünüyorum.


Daha güçlü dayanışma gerekli

Geldiğimiz noktada tarih biz sosyal demokratların önüne önemli bir sorumluluk koymaktadır. Ben Sosyalist Enternasyonal çatısı altında güçlü bir dayanışma ile bu sorumluluğun altından kalkabileceğimize inanıyorum.

Uluslar arası kurumlar yeniden yapılanmalı

Birleşmiş Milletler dâhil, ekonomik, mali ve parasal uluslararası kurum ve kuruluşlar yeniden yapılandırılmalıdır. Yetersiz, adaletsiz olan örgütlenmeler “güç” değil, “eşitlik” esasına göre yeniden yapılandırılmalıdır. Sosyalist Enternasyonal eşitliğe, adalete ve dayanışmaya dayalı yeni bir dünya düzenin kuruculuğunun öncülüğünü yapmalıdır.

Sosyal Demokratların, ülkelerin değişim ihtiyacını bahane eden özensiz ve aç gözlü dış müdahalelere karşı daha aktif bir tutum almalarının zamanı gelmiştir.”

Konuşması alkışlarla kesildi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasını gelecek Konsey toplantısının Türkiye’de yapılacak olmasının CHP’ye onur vereceğini söyleyerek bitirirken, konuşması yer yer alkışlarla kesildi.

    Cuma, 31 Ağustos 2012 15:38

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica