Kemal Kılıçdaroğlu Arap dünyasının kadınlarıyla buluştu

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 28-29 Nisan 2012 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirdiği “ Değişen Mevsimler: Arap Halklarının Demokrasi ve Özgürlük Yürüyüşü” toplantısına uluslararası ilişkilerden sorumlu Kadın Kolları Merkez Yönetim Kurulu  üyeleri Serap Maktav, Ulun Havva Kayı ve L.Yıldız Tokman ile Genel Sayman Nurcan Şanlı katıldı. Toplantı kapsamında bir de “kadın oturumu” gerçekleştirildi.

 

Moderatörlüğünü CHP Ankara Milletvekili ve Avrupa Konseyi Sosyalist Kadın Grubu Başkanı Gülsün Bilgehan’ın yaptığı oturuma CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da  katılarak  Baharı sürecinin başlatılmasında  ciddi emekleri olan kadın temsilcilerle bir araya geldi ve onların sorunlarını dinledi.

Arap Kadınları’ndan  mesaj: “Kadınların özgürleşmesi için laiklik korunmalı!
Arap ülkelerinde Arap Baharı ile başlayan özgürlük, eşitlik ve adalet söylemlerinin  yerini bugün  muhafazakar ve erkek egemen söylemlerin aldığını belirten kadın katılımcılar, demokratikleşme süreçlerinin en önemli unsurunun “laiklik” olduğunu vurgulayarak erkeklerin devrimi çalmalarına izin vermeyeceklerini söylediler.Bölge ülkelerinde” laik” devlet yapısını korumanın öneminin altını birçok kez çizen kadınlar, Arap toplumlarında yaşayan özellikle genç kadınların aydınlatılması için bölge kadınlarının elele vererek ortak çalışmalar yapmaları gerektiğini söylediler.

“Değişen Mevsimler: Arap Halklarının Demokrasi ve Özgürlük Yürüyüşü” toplantısının “Kadın Oturumu”nda bir araya gelen bölge kadınlarının her biri, ülkelerinin parlamentolarında daha fazla temsil edilmek istediklerini söylerken, seçilecek kadınların  şimdi olduğu gibi “devlet” tarafından değil halkın özgür iradesi seçilerek parlamentoya gelmeleri gerektiğine vurgu yaptılar.

Arap Kadınları, “görünürde” değil “özde” değişim istiyor.
Arap Baharı adı altında yaşanan süreçte sadece “görünürde” değişimlerin yaşandığını söyleyen Arap kadınları, tabandaki halkın ve en başta kadınların gerçek bir değişim istediğini ancak muhafazakar ve İslamcı kesimlerin buna engel olduğunu söylediler.

Oturum katılımcısı kadınlar, Arap dünyasında, otoriter rejimler gibi kadınları baskı altına alan, eve kapatan bir anlayışın değil özgürlükçü, eşitlikçi ve kadını birey olarak gören bir anlayışın hakim olmasını umduklarını ve bunun için her alanda mücadeleye devam edilmesi gerektiğini belirttiler. Toplantı katılımcısı kadınlar, en kısa zamanda CHP’nin öncülüğünde bir toplantı yapılmasını talep ederek Türkiye’nin sosyal demokrat kadınlarıyla bir araya gelmek ve bölge barışına kadınlar olarak katkı vermek istediklerini söylediler.

Toplantı sonrası, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, toplantının moderatörü CHP Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan, CHP Kadın Kolları  Merkez Yönetim Kurulu temsilcileri ve katılımcı kadınlarla bir hatıra fotoğrafı çektirdi.

    Perşembe, 03 May 2012 15:06

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica