CHP Kadın Kollarından 6411 Sayılı yasaya veto çağrısı

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Sayın Canan Güllü ile Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları genel Başkanı Sayın Hilal Dokuzcan Cumhurbaşkanlığı’ nda  onay bekleyen 6411 sayılı yasanın onaylanmaması adına STK ların hazırladığı ortak deklarasyon üzerinde fikir alışverişinde bulundu.

 

CUMHURBAŞKANI’NA 6411 SAYILI YASA’YI VETO ÇAĞRISI!

Yeni 6411 Sayılı Denetimli Serbestlik Kanunu İle

Kadına Şiddet Uygulayan Erkekler de Tahliye Ediliyor!

6411 Sayılı Yeni Denetimli Serbestlik Yasası, TBMM’de kabul edildi ve kanunlaştı, onay için Cumhurbaşkanı’nın önünde bekliyor. Resmi Gazete’de yayınlanması ile halen ceza evinde bulunan ve kadına karşı şiddet kapsamında suç işleyen erkeklerin de tahliyeleri derhal başlayacak.

Bilindiği üzere, kadına yönelikşiddet kapsamında işlenen suçlara verilen cezalar (özellikle yaralama, tehdit, hakaret) oldukça azdır. Hele ki, suça maruz kalan bir kadın ise. Dolayısıyla, bu yasa bu suçlarıişlemiş erkeklerin hepsinin tahliyesine olanak sağlayacak.

Bu nedenle, bu gelişmelerden habersiz kadınlar, kapıyı açtıklarında, evlerinde, işyerlerinde ve sokakta; cezaevinde zannettikleri kendilerine karşı suç işlemiş erkekleri karşılarında bulacaklar. Peki bu yaralama, öldürme tehdidi bir kadın cinayetini beraberinde getirirse bunun sorumluluğunu kim üstlenecek?

Bizler çok iyi biliyoruz ki, kadına karşı şiddet nedeniyle girdikleri ceza evlerinden izin verilerek ödüllendirilen erkeklerin ilk işi, şiddet uyguladıkları kadınların kapısına dayanmak oldu. Şimdi ise, tahliye edilmeleri ile bu risk daha da büyük.

Kadın örgütleri olarak, gerek 4320 ve gerekse de 6284 sayılı şiddet yasalarının yapımı sürecinde ısrarla talep ettiğimiz gibi, kadınlara karşı işlenen suçlar için özel bir İNFAZ sistemi gerekmektedir. Kadına karşı şiddet suçu işleyen erkeklerin cezalarının ya da hükmün açıklanmasının ertelenmemesi, paraya çevrilmemesi gibi önlemlerin yanı sıra; izin kullandırma ya da herhangi bir nedenle erken tahliye durumlarında kadınlara önceden haber verilmesi gibi özel önlemler alınmalıdır

STK olarak, tüm bu nedenlerle, Cumhurbaşkanı’na yasanın yürürlüğe girmemesi için yasayı veto etmesi çağrısında bulunuyoruz.

Anahtar Kelimeler
    Perşembe, 31 Ocak 2013 12:39

Bağlantılı Konular