Mersinli kadınlar CHP Grubu'nda

Grup toplantısında cezerye dağıtan kadınlar, daha sonra Kılıçdaroğlu ile görüştüler.

 

CHP Mersin Kadın Kolları Başkanı Av. Nevin Zaimoğlu, beş ilçe başkanı ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte tam kırk beş kadınla Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne adeta çıkarma yaptı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Kadın Kolları Başkanı Av. Nevin Zaimoğlu, partinin merkez ilçe kadın kolları başkanları, yöneticileri ve üyeleri dahil olmak üzere tam kırk beş kadın ile Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’nde ziyaretlerde bulundu. Ankara’ya ulaşır ulaşmaz ilk iş olarak Anıtkabir’i ziyaret eden grup, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunuşunun ardından TBMM’ye geçti. Mecliste, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun grup toplantısına katılan gruba, CHP’li milletvekillerinin yoğun ilgi gösterdiği gözlendi. Grup toplantısında cezerye dağıtan kadınlar, daha sonra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştüler.

“Meydana çıkan kadın sayısının artışı sevindirici”
Mersin’deki kadın örgütlenmesini, kadınların seçilme cinsiyet kotasının artışının olumlu sonuçlarını ve yapılan çalışmaları anlatan CHP Mersin Kadın Kolları Başkanı Av. Nevin Zaimoğlu’nu dinleyen Genel Başkan Kılıçdaroğlu, partideki erkek egemenliğini bitirmek için ciddi bir mücadele verdiğinin altını çizerek, “Kırıkkale’de seçim yapıldı, seçim öncesi kadınlarımız aday oldu, seçim bitti kazandılar fakat sonra istifa ettiler. Seçildikten sonra istifa etmeyecek kadınlar, haklarına sahip çıkacaklar. Biz de onları destekleyeceğiz. Verilen her mücadele çocuklarımız için. Kadınların meydanlarda daha fazla yer alması, gelecek adına beni umutlandırıyor. ” dedi.

“Kadın örgütlenmesinde eksiğimiz vardı”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin’i de ziyaret eden kadınlar, çeşitli konularda istişarelerde bulundular. Ziyaretten son derece memnun olduğunu dile getiren Keskin, “CHP olarak kadın örgütlenmesinde bir eksiğimiz vardı. Bu durum seçimlerdeki başarılarımıza da olumsuz yansıyordu. Şimdi görüyorum ki tüm illerimizde kadınlarımız aktif ve çok olumlu çalışmalar yapıyorlar” diye konuştu.

“Türkiye’yi aydınlığa kavuşturacak güç kadınlarda”
Mersin Kadın Kolları üyelerinin ziyaretini değerlendiren CHP Genel Sekreteri Bihlun Tamaylıgil, kadınların adeta birer karanfil gibi TBMM’ye hayat kattığını belirterek, “Grup toplantımıza güç kattılar. Mücadelemizin değerlerimizle birlikte yaşatılacağı en önemli güç kaynağı kadınlarımız. O nedenle Mersindeki kadın kollarının çalışmalarından her zaman gurur duyuyoruz. Türkiye’yi aydınlığa kavuşturacak güce sahip olan kadınlardır. Hem yerel seçimlerde hem de genel seçimlerde CHP’yi zaferlere taşıyacak olan yine kadınlarımızdır. Türkiye hak ettiği yönetime kavuşacak. Mersin’e karşı ayrı bir bağım vardır. İnanıyorum ki mevcut başarıların çıtasını daha da yükseltecektirler” şeklinde konuştu.

“Kadınlarımızı her zaman burada görmek isteriz”
CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer de yaptığı açıklamada, Mersin Kadın Kolları üyelerinin TBMM’yi ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Çalışmalarımızı kısa bir süre de olsa izleme fırsatı buldular. Grup toplantımıza katıldılar. Genel Başkanımız ile görüştüler. Sevgili kadınlarımızı ve kardeşlerimizi buraya her zaman bekliyoruz” dedi.

“Canımıza can kattılar”
Mersin Kadın kolları üyelerini kabul eden CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, ziyaretin sevindirici olduğunu kaydederek, “Kadınlarımız buraya gelerek canımıza can kattılar. Kadın cinsiyet kotasının artırılmasının ne denli doğru bir karar olduğunu parti merkez yöneticilerimiz bir kez daha gördü. Gelecek adına son derece umutlandık” diye konuştu.

“Mersin’den beklentimiz çok yüksek”
CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Hilal Dokuzcan ise yaptığı konuşmada, Mersin’deki kadın gücünün Anadolu’nun her tarafına yansımasını istediklerinin altını çizdi ve şöyle devam etti: “Bugün çok olumlu bir toplantı yaptık. Yerel seçimler, seçimlerde kadın adayların katılımı noktasında yapılacak çalışmalar konusunda görüştük. Bu bağlamda Mersin’den beklentimiz çok yüksek. Mersin kalbimizde.”

“Haydi kadınlar aday olmaya”
Kadınların seçimle işbaşına gelmesiyle birlikte yönetimsel anlamda ciddi gelişmeler yaşandığını savunan Başkan Zaimoğlu,”Ziyarette gördük ki Mersin’deki CHP’li kadınların gücü ve örgütlenmesi üst düzeyde. Yaklaşan yerel seçimlerde ciddi zaferler elde edeceğimizi anlattık. Mersin’de sadece büyükşehir ve bazı merkez ilçeler değil birçok ilçede daha zaferler kazanacağımızın altını çizdik. Onlar da bizleri yakından takip ettiklerini ifade ettiler. Genel Başkanımız, aday adayı olan kadınlara çok ciddi destek vereceğini ifade etti. Kendisine ve Genel Merkez yöneticilerine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. TBMM’deki CHP Grup Toplantısına damga vurduk. CHP’li olduğumuz ve Atatürk tişörtü giydiğimiz için TBMM yemek salonuna girerken yeniden aranınca tepki gösterdik. Standart uygulamada böyle bir muamele yoktu, CHP’li olduğumuz için bize zorluk çıkardılar. Tüm bu baskı ve zorlamalara karşı kadınları yönetimlerimize aday olmaya davet ediyorum” dedi.

Ziyarete, CHP Mersin Kadın Kolları Başkanı Nevin Zaimoğlu ve yönetim kurulu üyeleri, Akdeniz İlçe Kadın Kolları Başkanı Hamide Bozlu ve yönetim kurulu üyeleri, Yenişehir İlçe Kadın Kolları Başkanı Sevgi Uğurlu ve yönetim kurulu üyeleri, Toroslar İlçe Kadın Kolları Başkanı Filiz Ayaz ve yönetim kurulu üyeleri, Mezitli İlçe Kadın Kolları Başkanı Afitap Duru ve yönetim kurulu üyeleri ile Tarsus İlçe Kadın Kolları Başkanı Gülizar Saçkesen ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

CHP, kadın Anka

Anahtar Kelimeler
    Cuma, 28 Haziran 2013 14:39

Bağlantılı Konular