Gürsel Tekin'den Dünya Mimarlar Günü kutlaması

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Dünya Mimarlar Gürü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı ve mimarların gününü kutladı.

Gürsel .Tekin'in açıklaması şöyle:

"Birleşmiş Milletler - UNESCO tarafından Ekim ayının ilk pazartesi günü "Dünya Mimamarlık Günü" olarak kutlanmakta. Dünya da sorunlar büyüdükçe planlamanın, mimarlığın ve tasarımın insanlar için daha iyi bir gelecek yaratmadaki gücü daha bir önem taşımaktadır.

Ülkemizde arsa, arazi yağmasına dayalı kentleşmenin, yarattığı rant ekonomisinin dişlileri arasına sıkışmış mimarlık mesleği, neticede mimarlarımızın özgür tasarımdan uzak bir şekilde mesleklerini icra etmelerine neden olmaktadır. Mimarlar, sanatçı kimliği ile yapılı çevre konularında topluma öncülük etmesi beklenen bir meslek gurubu olup, bu öncü görevleri bazı rant çevrelerince baskı altına alınmaya çalışılmakta, örgütlenmelerinin önü kesilmeye çalışılmakta.

Mimarlık mesleğini, yasal güvencelerinden uzak bir şekilde icra etmeye çalışan mimarlarımız, bugün mesleki duyarlılıkları ile, ülkemizde yaşanan yağma düzenine karşı yoğun bir mücadele yürütmekteler, kaçak saraydan, üçüncü köprüye, İstanbul'a yapılan yeni hava alanından, Karadeniz yaylalarının talanına kadar, tüm bu yağma projelerinde kamu ve toplum yararına bir duruş sergilemektedirler.

Üçüncü köprünün bağlantı yolları üzerindeki doğal çevrenin, yağmalanmaması ve gelecek nesillere korunarak aktarılabilmesi amacıyla talep ettiğimiz, bu alanların doğal sit bölgesi ilan edilmesi çabalarımıza da en büyük desteği veren mimarlarımızın bu anlamlı günlerini kutluyor, planlamanın, mimarlığın ve tasarımın özgür ve bilimsel bir şekilde yapılacağı günleri
mimarlarla birlikte gerçekleştireceğimize inanıyorum."
 

    Pazartesi, 03 Ekim 2016 17:10
Yandex.Metrica