Bu sefer Barış kazansın...

1 Eylül'de doğan 17 çocuktan 13'ünün adı Barış konulurken acaba bugün, yaşadığı ortamda kaç tanesi barış içinde büyümeyi başarabiliyor?

"Acaba şiddetin, savaşın ve tahammülsüzlüğün hükmettiği dünyamızda kaç kişi yemek su hava gibi hakkı olan barışı ve huzuru hissedebiliyor sorgusuzca.

Artık çoğulcu demokrasinin en büyük gereksinim olduğu günümüzde bu yolu açacak en büyük anahtar barıştır. Bugün bu kavrama en çok ihtiyacımız olan günlerde tüm dünyayı ve ülkemin tüm insanlarını sağduyulu davranmaya ve şiddete, ayrıştırmaya son verecek kararlıkta olmaya davet ediyorum. Barışın tüm zihinlerde yerleşmesi ve yaşamımıza tek hükmeden olması için diz çöküyorum. En büyük öfkenin ve şiddetin susmak olduğunu gösterebilmek, silahlar yerine mutlu insan seslerinin yurdumda ve tüm sınırlarda yükselebilmesi için diz çöküyorum. Komşumla, dostumla, uzağımdaki ve yanıbaşımdakiyle el ele verebilmek ve savaş çığlıklarını susturmak için herkese sesleniyorum: Gelin herkes olalım gelin ötekileştirmeyi bırakıp onlar olalım. Barışın birbirini anlamak ve ortak bir noktada birleştiren kutsal bir kavram olduğunun bilincinde olalım hep beraber.

Barışın önce ötekileştirip sonra tavizler vererek kurulacak kadar basitleştirilemeyeceğine ikna edelim kör zihinleri. Sağduyudan yoksun tüm beyinleri eğiterek başlayalım barışı tekrar inşa etmeye. Herkesi kucaklayalım, herkes olalım.

Zira kendini ifade etmeyi başaramadığını düşünen, mutsuz ve barıştan uzak hisseden milletlerden barış dağıtacak ve dik duracak bir Devlet olmuyormuş; bunu anladık.. Sınırlardaki gerilim dolu günler, evlerde evlat acısı çeken analar oldukça barış ne içeride ne dışarıda inşa edilemiyormuş anladık.

O halde bugün, 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde barışı yeniden omuzlara taşımak için hep birlikte ayağa kalkalım. Savaşın ve terörün karşısında bu sefer bizim sesimizden silah sesleri korksun. Savaşlar barıştan korksun...

Bu sefer barış kazansın..."

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili
Gürsel Tekin

Anahtar Kelimeler
    Pazar, 01 Eylül 2013 14:21
Yandex.Metrica