Gürsel Tekin Belçika'da önemli açıklamalarda bulundu

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Brüksel'de bir takım ziyaretlerde bulundu. CHP Avrupa Birliği Temsilciliğini, Alevi Kültür Merkezi'ni ve Brüksel Cumhuriyet Halk Partisi'ni ziyaret etti.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, CHP birliğinin düzenlediği panel öncesinde önemli açıklamalarda bulundu. Tekin, Türkiye'de uygulamaya konmak istenen güvenlik yasasını sert şekilde eleştirirken, demokrasinin şah damarının kesilmek istediğini iddia etti.

"Bedenlerimizi ortaya koymaya hazırız"
Gürsel Tekin, güvenlik yasasının ülkeyi çok zor duruma sokacağını öne sürerek, "Güvenlik yasası ile demokrasinin şah damarını kesmek istiyorlar. Darbe döneminde bile uygulanamadı. Bunu engellemek için gerekirse bedenlerimizi ortaya koymaya hazırız." dedi.

Gürsel Tekin CHP'nin iktidar olamayışını ise şu sözlerle değerlendirdi: "CHP iktidar olurdu. Egemen güçlerin taleplerini yerine getirse olurdu ama sonra tarihin derinliklerine gömülürdü. Tekin, şöyle devam etti: "Türkiye tarihinde şu ana kadar yaklaşık 400 siyasi parti kuruldu. Hayatta kalan 72 parti var. Gerisi tarihin derinliklerine gömüldü. Türkiye'de iktidar olmuş bütün siyasi partiler, başta Adalet Partisi, Doğru Yol, ANAP, DSP gibi 10'larca parti tarihin derinliklerine gömüşmüşler. Niçin CHP ayakta? Sağ siyasal iktidarlar her zaman din değerlerini siyasi malzeme haline getirmişlerdir. Bugünün iktidarı dahil, din argümanını kullanarak ayakta tutunmaya çalışmışlardır. Ama bunlar hep geçici. Tarihe not düşmek için söylüyorum. Önümüzdeki günlerde Türkiye siyasetinde AKP gibi bir partide olmayacaktır."

"Bakanlar kurulunun üçte biri büyük vurgun yapıyor"
Gürsel Tekin 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmalarıyla ilgili de açıklamalarda bulunurken, AB Bakanı Volkan Bozkır'ın Brüksel'de bu yolsuzluk soruşturmalarını nasıl savunduğunu merak ettiğini belirtti. Tekin, "17-25 Aralık, Belçika'nın adı ne kadar doğruysa, bu tarihlerde bir o kadar doğru ve bir o kadarda eksik." dedi. Tekin açıklamalarının devmında "Ortaya çıkan tapeler, ayakkabı kutusu, saat işin sembolik kısmı. Çok büyük bir vurgun var ve bu vurgunu bakanlar kurulunun 3'te 1'i yapıyor." dedi.

Hükümete seslenen Tekin, "Gelin, bu konuda ciddiyetiniz varsa, biraz da haysiyetiniz varsa, 17-25 Aralık'ı sonuna kadar soruşturalım. Gerekirse Türkiye'de bir daha yolsuzluğun olmaması için geniş çaplı yolsuzlukla mücadele yasası çıkaralım. Suçlular ömür boyu hapisle cezalandırılsın." dedi.


"Paralel iddiasına gülerek cevap vermek istiyorum"
Yolsuzluk operasyonlarının 'darbe' olarak nitelendirilmesine karşı çıkan Gürsel Tekin, "Darbeci mi kolunuza 750 bin dolarlık saat koydu? Darbeci mi ayakkabı kutularınızı doldurdu? Darbeciler mi kupon arsaları pazarladı?" diye sordu.

Devlet içerisinde paralel bir yapı iddiasına gülerek cevap vermek istediğini söyleyen Gürsel Tekin "Diyelim ki var. Siz kimsiniz? İktidar değil misiniz? Polis, İçişleri'ne bağlı. İçişleri, Başbakan'a bağlı. İçişleri Bakanı içeride bu uygulamayı görmüyorsa istifa edecek. Bütün işlerinizde kullanıyorsunuz bunu. Aynı polislere 'Taksim'de destan yazdı' diyorsunuz, sizi suç üstü yakaladığında 'paralel' diyorsunuz. Türkiye'de kirli siyasetin argümanları çoktur." ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler
    Cuma, 28 Kasım 2014 13:38
Yandex.Metrica