CHP Heyeti HDP'yi ziyaret etti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Nasıl bir Cumhurbaşkanı istiyorsunuz?" sorusuna cevap aramak için Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde, HDP Grubu'nu ziyaret etti.

CHP heyetinde, Kılıçdaroğlu'nun yanı sıra Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Akif Hamzaçebi ile Gürsel Tekin ve Erdoğan Toprak da yer aldı, Kılıçdaroğlu'nu HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken karşıladı. Kılıçdaroğlu'nu, HDP Grubu odasına girerken ise Eşbaşkanlar Ertuğrul Kürkçü ile Sebahat Tuncel karşıladı. Görüşmede, BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş da hazır bulundu.

Görüşme sonrası açıklamalarda bulunan HDP Eşbaşkanı Ertuğrul Kürkçü, "Önümüzdeki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin birinci turunda kendimizin adayı ile yarışacağımızı, ancak CHP’nin de bizim zihniyetimize yakın bir aday, bizimle aynı değerleri paylaşan bir aday göstermesi halinde ikinci turda seçeneksiz olmayabileceğimizi konuştuk. Şimdiden kimsenin ikinci tura kalacağı ya da kalmayacağı garanti değil." diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise güzel bir görüşme olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanlığı süreci ile ilgili olarak düşünceleri birbirlerine aktardıklarını dile getiren Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "HDP kendi adayını göstereceğini ifade etti. Biz çok daha geniş bir toplumsal uzlaşma ile bir aday çıkartabilir miyiz diye, bir düşüncemiz vardı. Sonuçta Türkiye’nin demokratikleşmesi, demokrasinin gelişmesi, kadın erkek eşitliği, yaşanan sorunlara daha duyarlı olan bir Cumhurbaşkanı adayının belirlenmesi konu unda bizde üzerimize düşeni yapacağız. Çünkü demokrasi, özgürlükleri, kadın erkek eşitliğini istiyoruz. Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturacak kişinin konuşması, tavrı, letafeti, zarafeti, topluma örnek olması bizim de aradığımız temel unsurlardan birisidir."

Musul'daki gelişmelere yönelik bir soruya ise Kılıçdaroğlu, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştükten sonra değerlendirmelerde bulunacağını ifade etti. Güvenliklerinin yerinde olduğuna dair bilgi olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, konsolosun eşiyle görüştüğünü belirterek, kendisine herhangi bir sorun olmadığını söylediğini aktardı.

Haber: CİHAN

Anahtar Kelimeler
    Perşembe, 12 Haziran 2014 13:23
Yandex.Metrica