Gürsel Tekin, CTS'nin kuruluş yıldönümü gecesinde

İngiltere'nin başkenti Londra'da faaliyet gösteren Türkiye Araştırmalar Merkezi (Center for Turkey Studies) üçüncü kuruluş yıldönümünü görkemli bir gece ile kutladı. Gecede HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul milletvekili Gürsel Tekin, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı biraraya geldi. Katılımcılar tarafından yoğun ilgi gören HDP ve CHP'li milletvekilleri, gecede ödül dağıttılar.

Geceye ünlü isimler katıldı
İngiliz parlamentosu ve Chatham House gibi kurumlarda Türkiye konulu toplantılar gerçekleştiren CTS'nin Marriott London Hotel'de düzenlediği kutlamaya İngiltere'nin siyaset, medya ve  iş dünyasının tanınmış isimleri de katıldılar. 500 dolayında davetlinin bulunduğu etkinliğe İngiliz parlamentosu ve Lordlar Kamarası üyeleri de yoğun ilgi gösterdi. Yıldönümü kutlamasına, iktidardardaki Muhafazakar Parti'nin önde gelen isimlerinden Devlet Bakanı Kenneth Clarke, İşçi Partili Parlamento İçişleri Komisyonu Başkanı Keith Vaz ile AP Milletvekili Barones Sarah Lutford'un da aralarında bulunduğu 50 dolayında İngiliz siyasetçi katıldı.

"Türkiye'ye önem veriyoruz"
İşadamları, sivil toplum örgütü temsilcileri ve profesyonel meslek gruplarından kişilerin de salonu doldurduğu gecenin açılış konuşmasını yapan İşçi Partisi milletvekili Keith Vaz yaptı. CTS'in de danışma kurulu üyesi olan Vaz, Türkiye ile ilişkilere önem verdiklerini ifade etti.  Vaz, "Türkiye kökenli toplumun İngiltere'nin sosyal ve ekonomik yaşamında giderek daha önemli bir yer edindiğini görmek bizleri sevindiriyor" dedi.
Sunuculuğunu İpek Özerim ve Gülen Çoban'ın üstlendiği gecede söz alan Barones Lutford'da, her zaman Türklerin ve Kıbrıs Türkleri'nin yanında yer aldığını belirtti.

Başarı ödülleri sahiplerini buldu
Geçen sene olduğu gibi bu yılda "Toplumsal Başarı Ödülleri"nin verildiği gecede çeşitli kategorilerde kişi ve kuruluşlara ödülleri takdim edildi. Başarılı girişimci Taylan Çavuş ve Avukat Serpil Ersan'ın yılın 'Rol model' seçildiği etkinlikte, Şirwan Süper Market zinciri (Sfc) sahibi Taylan Çavuş ödülünü HDP Milletvekili Altan Tan'dan aldı.
Ödül alanlardan Suna Hurman'a, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Hasret Saz Okulu yöneticileri Seyfettin- Semra Çeki'ye de ödülünü CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu verdi.
Diğer ödül alanların isimleri ise şöyle: Belediye Meclis Üyesi Ahmet Karahasan, işadamı Rıza Yelden, Ergün Binbay, Hacı Akdoğan, Mehmet Mercan, Ahmet Güven, Alev Adil, Ferhat Dirik, Münir Tatar, Ahmet Sayar, Kelami Dedezade, Önder Şahan, Özgür Demirci, Mehmet Ergen, Özgecan Ardıç, Gülcan Ardıç, Mustafa Özcan, Ebru Macavoy ve Mustafa Gençsoy.

    Salı, 29 Nisan 2014 10:09
Yandex.Metrica