Berfo Ana Parkı açılış töreni

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Çankaya Belediyesi tarafından yaptırılan Berfo Ana parkının açılışına katıldı.

12 Eylül 1980'den sonra yaşanan faili meçhul cinayetlere ve kayıplara karşı ailelerin direnişinin simgesi haline gelen Cemil Kırbayır'ın annesi, anısına ODTÜ yanına yaptırılan parkta Berfo Ana'nın bir heykeli de yer alıyor.

Parkın açılış töreninde bir de konuşma yapan Gürsel Tekin, "Cemil Kırbayır benim için sadece bir siyasi abi olmanın ötesinde çocuğumun da isim babasıydı. Ailenin yaşadığı acıyı an be an yaşadık. Berfo Ana'nın direnişini sürekli olarak en yakınından izleme şansım oldu. Onun ve onun gibi yürekli annelerin başlattığı mücadele sayesinde 12 Eylül zindanlarında yaşanan insanlık dışı zulüm dünya tarihine mal oldu.

Bugünlerde darbeyle mücadele ediyoruz havasındakilerin görmediği, görmek istemediği şanlı direnişin simgesi Sevgili Berfo ana adına yaptırılan bu parka emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Burası 100 yaşındaki bir kadının çocuğunu bulmak adına verdiği mücadelenin Ankara'nın karanlık dehlizlerinde kaybolmasını isteyenlere karşı bir meşale gibi demokrasi ve özgürlük mücadelesinin yaşadığı yer olacaktır.
Halkımıza hayırlı olsun."
dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Gürsel Tekin CHP Milletvekilleriyle birlikte Berfo Ana heykelinin de açılışını yaptı.

Anahtar Kelimeler
    Salı, 19 Kasım 2013 11:26
Yandex.Metrica