Çansera, ranta değil halka hizmet

ODTÜ'nün hemen yanında halka açılan Çansera'nın açılış törenine CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin de katıldı.

Zülfü Livaneli'nin şarkılarına eşlik eden binlerce insanın katıldığı törende, Livaneli plaketini Genel Başkan Yardımcımız Gürsel Tekin'den aldı.

Çansera’nın açılış etkinliklerinin ikinci günü, ilk günden daha kalabalıktı. İlk gün etkinliklerini ve Çansera’nın methini duyan Ankaralılar hem pazar kahvaltılarını etmek hem de gönüllerince bir hafta sonu geçirmek için Çansera’ya akın etti. Başkentlileri Mabel Matiz, Moğollar ve Zülfü Livaneli’yle buluşturan ikinci gün konserlerinin bir diğer konuğu da CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin oldu.

Çansera’da gündüz saatlerinde sahne alan Moğollar genç, yaşlı herkesin hep bir ağızdan söylediği şarkılarını seslendirirken Moğolların ardından çıkan Mabel Matiz ise farklı tarzıyla gönülleri fethetti. Akşam saatlerinde sahne Zülfü Livaneli’nindi. Konser ve festival alanını dolduran Ankaralılar, barış ve kardeşliğe adanmış şarkıları seslendiren Livaneli’yle birlikte dev bir koro oluşturdu. On binlerin sesi gecenin karanlığını ışıkla doldurdu. Meşalelerin aydınlattığı gece, hem Livaneli konseriyle hem de birlikte geçirilen muhteşem dakikalarla unutulmazlar arasına girdi.

Dinleyenlere “20-25 yıl önce sizin anne ve babalarınıza aynı şarkıları dev bir koro olarak söylüyorduk. Bugün yepyeni bir kuşakla, aynı şarkıları yine dev bir koro halinde birlikte söyleyebiliyor olmaktan son derece mutluyum” diye seslenen Livaneli “Böylesi değerli bir alanda bu kadar büyük bir yeşil alan yapan ve Ankara'ya böylesi bir konser alanı kazandıran Başkan Bülent Tanık dostumu kutluyorum. Emeği geçenlerin eline sağlık” dedi.

Konserde “Ey Özgürlük”, “Böyledir Bizim Sevdamız”, “Karlı Kayın Ormanı” gibi eskimeyen şarkılarını seslendiren Livaneli, sıra “Yiğidim Aslanım Burada Yatıyor” şarkısına geldiğinde, “Bu parçayı Uğur Mumcu, Deniz Gezmiş ve arkadaşları ile Gezi Direnişinde kaybettiğimiz genç insanlar için söylüyorum” dedi. Bir buçuk saat süren konserini “Bilmem Şu Feleğin Bende Nesi Var” türküsüyle sona erdiren Livaneli'nin konserinde on bini aşkın izleyici sık sık ODTÜ eylemlerini destekleyen sloganlar attı.

“Mafyaya değil halka hizmet edenlere teşekkür ediyorum”
Zülfü Livaneli’ye plaketini takdim etmek için sahneye çıkan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin de, “Çankaya Belediye Başkanı’na çok teşekkür ediyorum. Ağaç keserek yol yapan bir zihniyetin tam karşısında yüzlerce ağacın yetişeceği bir alan yarattı. Ranta, betona, arazi mafyasına değil halka hizmet etti” dedi. Livaneli’nin eskimeyen bir özgürlük şarkısı olduğunu dile getiren Tekin, “O Denizlerin olduğu kadar Gezi Direnişi'nin de, ODTÜ Direnişi’nin de sesi olabilen bir ozandır. Buradan Denizlere, Gezi Direnişçilerine selamlarımı yolluyorum” dedi.

Günün sonunda genç, yaşlı, kadın, çocuk, pop, rock seven herkes alandan mutlu ayrılırken, Çansera'nın ulaşım, otopark, giriş çıkış düzeni ve hiç bir karışıklığa meydan vermeyen ulaşım-dolaşım ilişkileri de vatandaşlardan tam not aldı.

Anahtar Kelimeler
    Pazar, 03 Kasım 2013 11:34
Yandex.Metrica