Gürsel Tekin: "Hesap sorulmadan defter kapanmaz"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, CHP Eyüp İlçe Örgütü'nün düzenlediği Kentsel Dönüşüm Gerçekleri adlı panele konuşmacı olarak katıldı.

Gürsel Tekin, "Üç yıldır kentsel dönüşüm yalanının altındaki gerçekleri, 100 milyar dolarlık rantı anlatıyorum,

bir babayiğit karşıma çıkıp da cevap veremedi.” diye konuştu.

Kentsel dönüşüm mağdurları ve partililerin yoğun ilgi gösterdiği panel öncesinde ilçede ziyaretlerde bulunan Gürsel Tekin, Pir Sultan Abdal Derneği Alibeyköy Cemevi ve Ehlibeyt Vakfı’nı ziyaret etti.

Burada Ehlibeyt Vakfı Başkanı Fermeni Altun’la bir süre sohbet eden Tekin içinde bulunduğumuz günlerde birliğe her şeyden çok ihtiyaç olduğu söyledi.

Ziyaretler sonrası Eyüp Karadolap Mahallesi’ndeki panele katılan Tekin burada da Rant Haritası’nı göstererek kentin üzerinden elde edilen 100 milyar doların birilerini cebine gittiğini, bunun hesabının kendileri tarafından mutlaka sorulacağını söyledi.

Tekin, katılımcıların sorularla da katıldığı panelde özetle şunları söyledi:

"Bütün bu AVM'lerin, iş merkezlerinin toprak sahibi sizsiniz. Kentsel dönüşüm yalanıyla yurtlarınıza el koydular. 100 milyar dolar rant sagladılar. Karşıma bir babayiğit çıksın ispatlamazsam siyaseti bırakacağım. Üç yıldır bu gerçeği anlatıyorum, kimse karşıma çıkamıyor.

Peki, 100 milyar dolar kazandıkları araziler kimin? Sizin. Yoksul halkın. Beyoğlu'nda sürgüne gönderilen Kürt çocuklarının. Sukukule'de sürgüne gonderilen Roman çocuklarının. Bunun hesabı sorulmadan defter kapanmaz.

Bunların din iman lafları da yalan. AKP iktidarından her seyi beklerdim de camileri bile ranta cevirecekleri aklıma gelmezdi. Ne oldu o camiler?

Alışveriş merkezi. Yaziklar olsun.

Sorunu CHP çözer
Kim olursa olsun magduriyetinizi gidermek için çalışacağız. Kim olursa olsun, bize oy versin vermesin hepinizin mülkünün garantisi biz olacağız. CHP olacak.
 
Devlet asli sorununa sahip çıkmalı ve mülk sorununu gidermeli. Bu da ancak sosyal demokrat bir devlet modeliyle mümkün."

Haber: Ülkede Haber

Anahtar Kelimeler
    Çarşamba, 25 Eylül 2013 15:45
Yandex.Metrica