Tekin Meclis'te değişen telefonları sordu

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, 16 Nisan referandumunun hemen sonrasında TBMM'de makam odalarında bulunan telefonların kaldırılarak yerlerine Cisco marka telefonlarla değiştirildiğini belirterek konuyu Meclis gündemine taşıdı.

Tekin, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, "ABD Columbia Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü'nde Profesör Salvatore Stolfo, Cisco'nun VoIP telefonlarında ciddi güvenlik açıkları tespit ettiklerini duyurmuştu. Ayrıca, bu telefon markasının FETÖ'cüler tarafından kullanıldığı da tespit edilmişti. FETÖ çatı iddianamesi ve hükümete yakın gazetelerinin tamamında da 'FETÖ'nün tercih ettiği telefon markası' olarak belirtilen cihazlar bütün parti liderlerinin, gruplarının ve milletvekillerinin odalarına kurulmuştur" dedi.

Tekin'in, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığına sunduğu soru önergesi şöyle:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Sayın İsmail KAHRAMAN tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. Saygılarımla. 26.04.2017

Gürsel TEKİN
İstanbul Milletvekili

16 Nisan referandumunun hemen sonrasında TBMM'de makam odalarında bulunan ve gayet iyi çalışan telefonlar kaldırılarak yerlerine Cisco marka telefonlarla değiştirilmiştir.

ABD Columbia Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü'nde Profesör Salvatore Stolfo, Cisco'nun VoIP telefonlarında ciddi güvenlik açıkları tespit ettiklerini duyurmuştu. Ayrıca, bu telefon markasının FETÖ'cüler tarafından kullanıldığı da tespit edilmişti. FETÖ çatı iddianamesi ve hükümete yakın gazetelerinin tamamında da "FETÖ'nün tercih ettiği telefon markası" olarak belirtilen cihazlar bütün parti liderlerinin, gruplarının ve milletvekillerinin odalarına kurulmuştur. FETÖ/PDY'nin darbe girişimi soruşturması kapsamında, TTNET Bireysel İş Birimi Genel Müdürü önce gözaltına alınmış, ardından istifa etmiştir. Bu kişi, daha önce Cisco Türkiye Genel Müdürlüğü görevini yürütmüştür.

Bu bağlamda:
1-  Eski telefonların değiştirilerek yerine terör örgütünün tercih ettiği ve güvenlik açığı olduğu konunun uzmanlarınca dile getirilen telefonların tercih edilme nedeni nedir?
2-  Yeni telefonların ihale süreci nasıl işlemiştir? İhale bedeli ne kadardır? İhale için başka firmalardan da teklif alınmış mıdır?
3-  Meclis'te ise eski telefonlar hala iş görürken, neden yeni telefonlara ihtiyaç duyulmuştur?
4-  İhale sürecinde bahsi geçen cihazlara ilişkin araştırma yapılmış mıdır? Yapılmamışsa bu denli önemli bir konuda neden araştırma yapılmamıştır?
5-  Telefonların iade edilmesi, ihalenin iptali söz konusu mudur?

Anahtar Kelimeler
    Çarşamba, 26 Nisan 2017 11:47
Yandex.Metrica