3. Havalimanı inşaatında ölümler gizleniyor mu?

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, 3.Havalimanı inşaatı sırasında yaşanan iş cinayetlerini Başbakan Davutoğlu'na sordu.

TBMM Başkanlığı'na verdiği ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yazılı olarak cevaplanması istenen soru önergesinde, İstanbul'da inşaatına devam edilen 3.Havalimanı inşaati, orman katli, su havzaları katli, hayvan katli yani doğa katli gibi konularda anılmakta iken, son zamanlarda işçi katli ve yaralanmaları ile daha çok anılmaya başlanmıştır denildi.

Tekin, "Maalef ki, iktidarınız döneminde yürütülen tüm büyük projelerde olduğu gibi 3.havalimanı projeside denetimsiz ve kontrolsüz yürütüldüğü için iş cinayetleri ve kazaları açısından telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurmaktadır." ifadelerini kullanarak  "Başbakan'ın bu 5 soruya cevap vermesi gerekiyor" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’in Başbakan Davutoğlu'na sorduğu 5 soru ise şöyle;

1-İstanbul 3.Havalimanı inşaatı şantiyelerinde bugüne kadar hayatını kaybeden, yaralanan ve malülen emekli olan işçi sayısı kaçtır?

2- İş sağlığı ve güvenliğini yerine getirmeyip, kazalara ve ölümlere sebebiyet veren ve bu durumun varlığıda yapılan yargılama sonucunda tespit edilen toplam dava sayısı nedir? Devam etmekte olan toplam kaç dava ve soruşturma bulunmaktadır?

3-Havalimanı şantiyelerinde meydana gelen birçok ölümlü ve yaralanmalı kaza nedeniyle işçilerin bağlı bulundukları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın ilgili müdürlüklerine başvurarak işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin olmadığını belirtmelerine rağmen gerekli önlemlerin alınmadığı yönündeki iddialar doğru mudur?

4-Hükümetiniz son yıllarda yürüttüğü büyük projelerin hepsinde işçi ölümlerinin ve yaralanmalarının artarak devam etmesinin nedeni olarak, bilimsel kriterler ve toplum yararı gözetilmeden sadece rant ve siyasal yarar sağlamak amacı güdüldüğünden iş kazalarında artış yaşandığı iddiaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

5-Bugüne kadar 3.Havalimanı şantiyelerinde meydana gelen iş kazalarından dolayı adli makamlara bildirilmeyen ya da soruşturma açılmayan vakalar olmuş mudur?

    Pazar, 06 Mart 2016 09:19
Yandex.Metrica