Gürsel Tekin ve Sezgin Tanrıkulu'ndan Ukrayna halkına destek

CHP Genel Başkan Yardımcıları Gürsel Tekin ve Sezgin Tanrıkulu, Ukrayna halkına destek mesajı yayınladı.

“11 Kasım 2013 tarihinden bu yana, Ukrayna Halkı hükümet yolsuzluklarına, baskıya ve şiddete karşı hayatları pahasına direnişlerini sürdürmektedir.

Demokrasi değerlerinin ve hukukun üstünlüğünün gittikçe tehlikeye girdiği Ukrayna’da, halkın sabrı artık taşmıştır. Avrupa Birliği ile işbirliği ve serbest ticaret anlaşması imzalanması beklenirken, ortaklık sürecinin durdurulmasının ardından biriken öfke ve umutsuzluk halkı meydanlarda birleştirmiştir.

Ukrayna, bağımsızlığını ilan ettiği 1991’den bu yana, demokrasi sözleriyle iktidara gelip, baskıcı tutumlarla otoriter rejimler kurma yanlısı birçok lider görmüştür. Ukrayna ve Türkiye halkları bu noktada kader ortağıdır.

Erdoğan’ın ve Yanukovich’in ülkelerinin demokrasi ile bağlarını koparan gelişigüzel kararlarına ve diktalarına halklar boyun eğmemektedir.

Gezi Direnişi’nde de gördüğümüz gibi, yolsuzluklarını örtbas etmek ve diktalarını korumak amacıyla hükümetlerin uyguladığı baskı ve zulüm, halkları özgürlük mücadelelerinden alıkoyamamıştır.

Özgürlük mücadelelerinde hayatlarını kaybeden direnişçileri saygıyla anıyor, Ukrayna sokaklarını dolduran halkı yürekten selamlıyoruz.

Hiçbir zaman unutmayacağız ki, bahar, birleşen halklarla gelecektir.

Bugün diktatörlüğe karşı kurulan barikatlarınızdan daha anlamlı yer yoktur.”

Anahtar Kelimeler
    Perşembe, 30 Ocak 2014 11:48
Yandex.Metrica