Recep Tayyip Erdoğan'a zor soru

Milletvekilleri, Mısır ve Suriye'de yaşanan olaykar üzerinden siyaset yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın samimi olmadıklarını dile getiriyorlar.

"Irak işgalinde çocuk, genç, yaşlı demeden 1.5 milyondan fazla insanı katleden, camileri bombalayan, Müslüman kadınların ırzına geçen ABD askeri için dua eden kimdi?" MHP Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, CHP Milletvekili Gürsel Tekin ve CHP eski Milletvekili Onur Öymen, Mısır ve Suriye'de yaşanan kanlı olaylar üzerinden siyaset yapan Başbakan Tayyip Erdoğan'ın samimi olmadığını söyledi.

Erdoğan'a, 31 Mart 2013'te The Wall Street Journal'deki makalesinde "lrak"ta savaşan ABD'li kahraman bay ve bayan askerlere, en az zayiatla ülkelerine mümkün olan en kısa zamanda dönmeleri arzusuyla dua ediyoruz." ifadesi hatırlatıldı.

Erdoğan'ın tepkileri inandırıcı bulunmadı
AKP, Mısır ve Suriye'deki olaylar nedeniyle yas ilan ederek, belediyelerin konser ve eğlence programlarını iptal etmelerini istedi. AKP yöneticilerinin Afganistan ve Irak gibi ülkelerde yaşanan savaşlarda ölenler ve tecavüz edilen kadınlar hakkında aynı duyarlılığı göstermemiş olması ise soru işaretlerine neden oldu. Başbakan Tayyip Erdoğan ve AKP'nin dünyanın bir çok yerinde insanların öldürülmesine sessiz kalırken Mısır'da gösterdiği duyarlılık inandırıcı bulunmadı.

Eski CHP Milletvekili Emekli Büyükelçi Onur Öymen, Erdoğan'ın Mısır'da yaşananlara karşı gösterdiği duyarlılığı şöyle değerlendirdi:
"ABD'nin yaptığı müdahale de Irak'ta 600 bin kişi öldü. Suriye'de 100 bin kişi öldü. Ama Mısır'da gösterdikleri tepkiyi hiç bir yerde göstermediler. Belli ki orada bir ideolojik mesele sözkonusu. Müslüman Kardeşlerle ilgili. Onların iktidardan uzaklaştırılmış olmalarını bir türlü hazmedemiyorlar. Çünkü stratejilerini Müslüman Kardeşler'i bütün Orta Doğu ülkelerinde iktidar yapmak üzere kurmuştular. Otoriter şeriat devletleri olacaktı Orta Doğu'da."

Perişan olduk
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin de Erdoğan'ın izlediği dış politikanın Türkiye'yi perişan ettiğini söyledi. Erdoğan'm Türkiye'yi küresel oyuncu iddiasıyla uçurumun kenarına getirdiğini ifade eden Tekin şöyle konuştu: "Erdoğan hiç kimseye, hele Amerika'ya kafa tutamaz. Sadece Irak'ta değil Libya'da da aynı davranışı gösterdiler. İktidarın desteğiyle Orta Doğu coğrafyasında, Irak Libya ve çeşitli ülkelere baktığımızda 3 milyona yakın Müslüman yurttaşımız hayatını kaybetti. Bunlarda çok açık destekler oldu. Türk dış politikasında olmayan bir yöntemle, çantayla para götürüldü oradaki muhaliflere." MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu ise, ABD'nin Irak ve Afganistan'da yaptığı Müslüman katliamına sessiz kalınmasını eleştirdi. Halaçoğlu, "Irak'ta, Afganistan'da Müslümanları öldüren ABD. Neden onlara ses çıkarmadılar, çıkaramıyorlar?" diye konuştu.

Halaçoğlu, Başbakan Erdoğan'ın ABD'ye yaptığı eleştirilerde samimi ise BOP eşbaşkanlığından çekildiğini açıklamasını istedi. ABD'nin AKP'nin müttefiki olduğunu ifade eden Halaçolu, şöyle konuştu: "ABD'ye hiçbir zaman karşı çıkmaz. Çünkü kendisinin destekçisi ve müttefiki. Hiçbir yaptıkları söylemleriyle uyuşmuyorlar, bu nedenle dış politika iflas etti. Batı muhatap almıyor, İslam dünyası ciddiye almıyor. Görüştükleri sadece Barzani, Salih Müslim ve bebek katili Öcalan. Çapulcu olan kişilerle görüşür hale geldiler." ABD'lilere dua etmişti Erdoğan, Irak'taki ABD askerlerinin tecavüz ve işkenceleri sürerken, 31 Mart 2003'te The Wall Street Journal'de yayınlanan makalesinde "Irak'ta savaşan ABD'li kahraman kadın, erkek askerlere, en az zayiatla ülkelerine mümkün olan en kısa zamanda dönmeleri arzusuyla dua ediyoruz." şeklinde ifade kullanmıştı. Erdoğan, Irak'ta 6.5 milyon çocuğun ABD'nin kurşunlarıyla öksüz, 2.5 milyon kadının da dul kaldığı dönemde sesini çıkarmamıştı. Irak'ta, kadın ve çocuk ağırlıklı 1,5 milyon kişi katledilmiş, 150 binden fazla kadın tecavüze uğramıştı.

Haber: Yeni Çağ

    Cuma, 23 Ağustos 2013 11:50
Yandex.Metrica