Gürsel Tekin, Van depremi ile ilgili yazılı açıklama yaptı

Yazılı bir açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“AKP’nin çılgın projeleri hız kesmiyor! 4 aydır Van halkını bez çadırlar altında mahkum etmek, -18 derece soğukta Van’da vatandaşlarımızı ölümle baş başa bırakmak, bu kayıtsızlık, bu hazırlıksızlık, bu vurdumduymazlık, … Van’ı Somali’ye çevirmek, ölümleri sıradanlaştırmak son çılgın projeniz miydi?

Somali de insanlar açlıktan ölürken, Van’da insanlar soğuktan, ısınmak uğruna çıkan yangınlardan ölüyor. Haberiniz yok muydu kışın geleceğinden, haberiniz yok muydu dondurucu soğuklardan, haberiniz yok muydu insanların çaresizliğinden… Yoksa siz sırça köşklerinizde, sıcak ofislerinizde, saraylardaki çalışma odalarınızda, altın musluklu malikanelerinizde keyif sürerken, Van’da soğukla, çaresizlikle ve yoksullukla mücadele eden depremzedelerimizi umursamadınız mı?

Hangisine inanalım? Yetersizliğinize mi? Umursamazlığınıza mı? Her iki koşulda da hala niye duruyorsunuz o koltuklarda? Sevdanız hizmete değil, vatandaşa değil, koltuğa mı?

Ekim ayında yaşanan depremin üzerinden 101 gün geçti ve hala Van’da on binlerce yurttaşımız çadırda, inanılması güç koşullarda yaşam savaşı vermekteler. Yılbaşında Van’da depremzedelere 18 Ocak’ta çadırda kimsenin kalmayacağı açıklamasını yapan Başbakan Yardımcısı Sayın Beşir Atalay, Ocak ayının sonuna kadar kimsenin çadırda kalmayacağını söyleyen Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan; bugün artık Şubat, Vanlı depremzedelerin tamamına verdiğiniz konteynır sözünüzü neden hala yerine getirmediniz? Neden hala insanlar çadırlarda, neden hala o çadırlarda çıkan yangınlarda can veriyorlar? İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’e göre “Koskocaman Saray” olan çadırlar depremzedeleri soğuktan korumaya yetmeyip, ısınma uğruna çıkan yangınlarda onlara mezar oluyor. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın ‘’Yabancı ülkelerin yardım taleplerini, kendi potansiyelimizi görmek için ilk başta reddettik’’ açıklaması nihayetinde AKP’nin potansiyelini ülke olarak görmüş bulunmaktayız. Bugün hala eksikliklerin pençesindeki Van, AKP’nin potansiyelinin ispatıdır.

Van’daki çadır kentlerde bugüne kadar kaç yangın çıktı bu yangınlarda kaç kişi yaşamını yitirdi siz bunu biliyor musunuz? Siz bunu umursuyor musunuz? Aşırı soğuklar nedeniyle kaç kişi rahatsızlanarak tedavi gördü, kaç kişi ölümle burun buruna geldi bunu biliyor musunuz?

Van’da depremden sonra kurulan çadırlarda çıkan yangınlar depremzedelerin korkulu rüyası haline geldi. En son cumartesi günü 4 yaşındaki küçük Mustafa’nın hayatına mal olan son yangın ile birlikte 127 çadır yangını meydana gelirken Mustafa’nın da hayatını kaybetmesiyle çadır yangınlarında ölenlerin sayısı 11′e yükseldi. Daha hayatının baharındayken sizin sözlerinizi yerine getirmemeniz sebebiyle, ihmalkârlığınız sebebiyle hayata erken veda eden 11 hayatın hesabını nasıl vereceksiniz?

Depremin üstünden bunca zaman geçmesine rağmen yaşanılan bu acı sahneler neticesinde kaybettiğimiz insanlarımızın hesabını kim verecek, acılı ailelerin yaralarını kim saracak, hayata gözlerini yuman depremzedeleri geri getirebilecek misiniz? Daha ne kadar söz verip verdiğiniz sözleri daha ne kadar yok sayacaksınız? Bıçak artık kemiğe dayanmayı geçti, o kemik parçalandı.

Tüm yetkilileri bir daha acı sahnelere tanık olmamak için artık bir şeyler yapmaya, önlemler almaya, bu tedbirsizliğe, bu drama dur demeye davet ediyorum. Eğer sözlerini ve görevlerini yerine getiremeyeceklerse de ölümlerin, sefaletin ve yoksulluğun hesabını vermeye ve istifaya davet ediyorum. Halkımız vaat değil icraat bekliyor."

Anahtar Kelimeler
    Perşembe, 02 Şubat 2012 14:13
Yandex.Metrica