Tekin, makam odasına yapılan tadilatı sordu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, 31 Mart 2012 tarihinde, TBMM’deki makam odasında yapılan tadilat hakkındaki iddiaları TBMM gündemine taşıdı. Tekin’in, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi şöyle:

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bulunan Başbakanlık makam odası, geçtiğimiz aylar içerisinde detaylı bir tadilat sürecinden geçirilmiştir. Ulusal medyaya da yansıdığı üzere, bu tadilat kapsamında kültürel varlık olduğu için sökülmesi sakıncalı olan yer döşemeleri sökülmüş, ahşap lambri duvar kaplamaları, öne sürülen bu çalışmaların güvenlik güçlerince yapılmış olması tarafımızca kuşku ile karşılanmaktadır.

Dikkatlerden kaçmayan bir diğer nokta, tadilat sürecinin başbakanlık makamında beş yıla yakın bir süre güvenlikten sorumlu olan ekibin görevden alınması sonrasına denk gelmesidir.

Hatırlanacağı üzere, görevden ayrılan ekipten bir görevliye makamda bulunan odasında “çocuğunun yanında” silah çeken yeni güvenlik ekibine mensup görevlilerle ilgili haberler de basında yer almıştı.

Olaylı bir şekilde değişen kardı ve takibinde gerçekleşen tadilat çalışmaları, makamı korumakla görevlendirilmiş onlarca emniyet memurunu zan altında bırakmakla kalmayıp, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’nın makamının dinlediğine dair güçlü şüpheleri de beraberinde getirmiştir.

Bu bağlamda konuya dair aşağıdaki soruların yanıtlanmasını rica ediyorum.

1. Tadilat çalışmaları yeni atanan Başbakanlık Koruma Dairesi Başkanı ve Koruma Müdür talebiyle mi gerçekleştirilmiştir?

2. Tadilatı gerektiren tehdit unsurları nelerdir, kimlerden şüphelenilmektedir?

3. Eylül ayında görevi teslim eden ekip şüpheliler arasında mıdır?

4. Görevden ayrılmış, odasını boşaltmakta olan bir görevliye hem de çocuğunun yanında silah çeken görevliler, hangi şüpheyle b öyle bir harekette bulunmuştur? Bu konuda ilgililer hakkında hangi yasal işlemler yapılmıştır?

5. Tadilat sonrasında bulunduğu iddia edilen iki adet dinleme cihazı hangi güçlere aittir.

6. Eski genel başkanımız Sayın Deniz Baykal ve genel seçim sürecini etkileyen Milliyetçi Hareket Partisi Genel Merkezi yöneticilerini istifaya zorlayan yasadışı dinleme ve görüntüleme ekibi şüpheliler arasında mıdır?

7. Bu bağlamda makamınıza kadar ulaşan yasadışı yapılanmayla ilgili bir soruşturma başlattınız mı?

    Cuma, 30 Kasım 2012 09:19
Yandex.Metrica