İstanbul'da bir rezidans inşaatı ile ilgili soru önergesi verdi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, 5 Eylül 2012 tarihinde, İstanbul’da bir rezidans inşaatı ile ilgili iddiaları  TBMM gündemine taşıdı. Tekin’in, Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanı Taner Yıldız tarafından yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi şöyle:

802 daire 28 mağazada müteşekkil 54 katlı iki kuleden oluşan bir residence’ın çok amaçlı yapılara yönelik BEDAŞ Genel Müdürlüğünce alınan bir ihbar değerlendirilmesi neticesinde;

İnşaat ruhsatları ile abonelik işlemlerinin gerçekleştirildiği ve inşaat ruhsatı ile yapılan aboneliklerin geçici şantiye tarifesinden yapılması gerekirken 498 adetin mesken tarifesinden yapıldığı, mesken tarifesi ile şantiye tarifesi arasında BEDAŞ Genel Müdürlüğü aleyhine binlerce lira fark doğduğu tespit edilmiş.

Bu durumdaki abonelere yazıyla tarifeler arasında oluşan farkların fatura edildiği bu faturaların ödenmesi be aboneliklerinin güncellenmesi gerektiği aksi halde elektriğin kesileceği bildirilmiştir.

Aboneliklerin güncellenmesi durumunda güvence bedelinin doğacak yüz binleri bulan farklarında tahsil edilerek BEDAŞ zararının giderileceği öğrenilmiştir.

Bazı residence kulelerde yapılan incelemelerde binaların bir kısmının bir şirket tarafından günlük konaklama amaçlı olarak işletildiği bu durumun vergi ve ruhsat çerçevesinde ayrıca incelenmesi gerektiği,

BEDAŞ Genel Müdürlüğünce yapılan değerlendirmede İstanbul genelinde buna benzer çok amaçlı ve çok katlı birçok yapı olduğu bu tür yapılardaki yapısal büyüklük ve çeşitli güvenlik önlemleri nedeniyle yeterli düzeyde denetim yapılmadığı, yetişmiş personellerden oluşturulacak ekiplerle daha detaylı denetimler gerçekleştirmek üzere hazırlıkları yapıldığı belirtilmiştir.

Bu bilgiler ışığında aşağıdaki sorumlarının cevaplanmasını arz ederim.

1. Bu rezidanslar parsel bazında özel plan tadilatları ile mi yapılmıştır?

2.  Bu dairelerinin kimin ofis, kiminin home ofis, kiminin de otel olarak kullanılması konusunda vergi ve ruhsat açısından bir inceleme yapılmış mıdır?

3. Aboneliklerin geçici şantiye tarifesi yerine mesken tarifesinden yapılması hangi kurumların bilgisi dahilinde olmuştur?

4. BEDAŞ Bölge Müdürlükleri bu mukaveleleri yaparken binaların nasıl kullanılacağına bakmadan beyana göre mi yapmaktadır? Konuyla alakalı ihmali olan herhangi bir yetkiliye soruşturma açılmış mıdır?

5. Geçtiğimiz günlerde basına yansıdığı üzere, Foça da şehit düşen askerimizin ailesinin İstanbul’da ki evine elektrik borcu yüzünden haciz gönderilmiştir. İstanbul ya da Anadolu’da kaçak elektrik kullanan fakir halka ceza üstüne ceza yağdırılırken, rezidanslara uygulanan bu imtiyazın nedeni nedir?

    Çarşamba, 05 Eylül 2012 09:55
Yandex.Metrica