Yılın siyasetçisi

Genel Başkan Yardımcımız Gürsel Tekin, Meclis Dergisi tarafından Yılın Siyasetçisi olarak seçildi.

Genel Başkan yardımcısı Gürsel Tekin yılın siyasetçisi ödülünü aldı ve “Herhangi bir arkadaşımızın CHP’nin kurumsal kimliğini kamuoyunda tartışmasını kabul etmek mümkün değildir” diye uyarıda bulundu.

“Bundan sonraki süreç Gürsel Tekin dâhil olmak üzere, herkes için geçerlidir. CHP Türkiye’nin sigortasıdır. Tek sigorta kalmış. Özellikle Türkiye’nin sigortası olan bir kurumu zedelemeye hiç kimsenin haddinin ve hududunun olmadığı inancı içerisindeyim.”

Meclis Dergisi tarafından Yılın Siyasetçisi olarak seçilen ve ödüllendirilen CHP Genel Başkan yardımcısı Gürsel Tekin, CHP içindeki bireysel açıklamalar ve tartışmalar konusunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Sözlerine, “Değerli arkadaşlar, değerli basın mensubu arkadaşlarım,

Bugün, ben de dâhil olmak üzere çok sayıda Cumhuriyet Halk Partisi milletvekili çalışmalarından dolayı ödül aldılar. Bütün arkadaşlarımı kutlamak istiyorum. Gerçekten olağanüstü çaba sarf ediyorlar.” diye başlayan Tekin konuyla ilgili olarak şunları söyledi;

“Son günlerdeki tartışmaya gelince, bu tartışmanın sadece bugüne mahsus olmadığını, özellikle Ana Muhalefet Cumhuriyet Halk Partisi’ni itibarsızlaştırmak için çok ciddi özel çabaların sarf edildiğinin bilinci içindeyiz.

Sayın Genel Başkanımızın olağanüstü hoşgörüsünü birçok arkadaşımız suiistimal etmek durumunda. Siyasi partilerde, hele sosyal demokrat Cumhuriyet Halk Partisi’nde herkes kendisini rahatlıkla ifade edebilir. Düşüncelerini özgürce ifade edebilir. Ama düşünceleri özgürce ifade etme alanları Parti Meclisidir, grup toplantılarıdır.

Bunun dışında herhangi bir arkadaşımızın Cumhuriyet Halk Partisi’nin kurumsal kimliğini kamuoyunda tartışmasını kabul etmek mümkün değildir. Umut ediyorum bu son olur. Bunu sadece CHP Genel Başkan Yardımcısı olarak söylemiyorum. 30 yıldır bu gelenekte olan partinin bütün kademelerinde görev yapan bir arkadaşınız olarak söylüyorum.

Sayın Genel Başkanımızın olağanüstü bir hoşgörüsü var. Demokrasiye, özgürlüğe bakışı var. Arkadaşlarımız umut ediyorum ki bundan sonra partinin kurumsal kimliğini kamuoyunda, basında, medyada tartışmaya kalkışmazlar diye düşünüyorum”

Bir gazetecinin, “Efendim Salih Fırat’ın Salı günü” demesi üzerine de Gürsel Tekin şöyle dedi;

“Efendim bu, Ahmet, Mehmet, Salih, Melih işi değildir. Genel bir şey söylüyorum. Bundan sonraki süreç Gürsel Tekin dâhil olmak üzere, herkes için geçerlidir. Cumhuriyet Halk Partisi Türkiye’nin sigortasıdır. Tek sigorta kalmış. Özellikle Türkiye’nin sigortası olan bir kurumu zedelemeye hiç kimsenin haddinin ve hududunun olmadığı inancı içerisindeyim. Umut ediyorum ki bundan sonraki süreçte her arkadaşımız bu anlayış içerisinde davranır.”

Soru: Genel Başkan aradı mı, geri çekecek mi istifasını?

Gürsel TEKİN: Görüştüm. Herkesle görüştüm.

Soru: Ne dedi?

Gürsel TEKİN: Efendim bir sıkıntı yok.

Soru: Geri çekecek mi istifasını?

Gürsel TEKİN: Evet çekecek.

    Cuma, 25 Ocak 2013 18:35
Yandex.Metrica