CHP 29 Ekim'de sokaklarda ve alanlarda olacak

Gürsel Tekin: "Son günlerde barış süreci gibi önemli bir süreci işlerken, sekretarya tartışması oluyor. Bu kadar gayri ciddi bir tartışmayla bu sürecin yürümesi mümkün değildir"

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, CHP Genel Başkanı Kemal Klıçdaroğlu'nun 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonuna katılmayacağını belirterek, "Cumhuriyet Halk Partisi olarak sokaklarda ve alanlarda olacağız" dedi.

Tekin, Denizli'nin Buldan ilçesi Yenicekent mahallesini ziyaretinde yaptığı konuşmada, iktidarın Türkiye’nin sorunları çözemeyeceğini ileri sürdü.

Sorunların çözümündeki adresinin CHP olduğunu savunan Tekin, "Türkiye'nin geleceği, Türkiye'nin iç barışı için bu sefer CHP'yi destekleyin ve bir derin nefes alın. Aksi takdirde kimyası bozulmuş bir iktidarın önümüzdeki günlerde freni patlamış bir kamyon gibi nereye vuracağını hiçbirimiz bilemeyiz" dedi.

Ziyaretten sonra gazetecilerin sorunları cevaplayan Gürsel Tekin, Gazeteci Yazar Soner Alçının gözaltına alınıp serbest bırakılmasına ilişkin, "Keşke Soner'le ilgilenildiği kadar bu terör örgütleriyle ilgilenmiş olsalardı, belki bugün başımıza bu sorunlar gelmemiş olacaktı" ifadesini kullandı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin terör örgütlerini kategorize ettiğini ileri süren Tekin, "Daha önce de AKP’li eski bakan bir tweet atmıştı, "Bunlar öldürdü mü iyi öldürürler" diye. Şimdi Zeybekci'nin söylediği tam anlayamadım, bir açıklık getirirse "iyi terörist, kötü terörist, onurlu terörist, onursuz terörist" nasıl olurmuş bilmiyorum. Sayın Zeybekci'nin terör kavramın ne olduğundan herhalde haberi yoktur, sözlükte Tükçesine bakması gerektiğini düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Çözüm süreci
Gürsel Tekin, çözüm süreci ile ilgili de hükümetin söylediklerinin tersinin gerçekleştiğini iddia ederek, şöyle devam etti:
"Son 12 yıl içerisinde yolsuzlukluk dışında iktidarın başarısını sayabilir miyiz. İç politika, dış politika ve barış süreci dahil olmak üzere. Kiminle barış sürecini götürüyorsunuz. Barış sürecinin muhatapları diyorlar ki, bizim haberimiz yok. Doğrusu ana muhalefetin, muhalefetin ve parlamentodaki hiçbir siyasi partinin haberi yok. Ama bir barış süreci yürüyor, biz de ne olduğunu bilmiyoruz. İnşallah bir gün bize anlatırlar. Elbette biz de barış isteriz. CHP gibi sosyal demokrat bir siyasi partinin Türkiye'de iç barışın olmasını arzu etmesi kadar önemli bir şey olabilir mi? Ama nedir, neyi yapmak istiyorsunuz? Neyi götürmek istiyorsunuz? Son günlerde barış süreci gibi önemli bir süreci işlerken, sekretarya tartışması oluyor. Bu kadar gayri ciddi bir tartışmayla bu sürecin yürümesi mümkün değildir."

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonuna da değinen Tekin, "Köşklerde değil, haram saraylarda değil, 81 ilde halkın içinde Cumhuriyeti milletimizle kutlayacağız. Genel başkanımız İstanbul'da yüz binlerle yürüyecek. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak sokaklarda ve alanlarda olacağız" ifadelerini kullandı.

Tekin, daha sonra Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay'ı makamında ziyaret etti, fotoğraf sanatçısı Mustafa Kıyak'ın eski Buldan fotoğraflarından oluşan "Siyah Beyaz Buldan Fotoğrafları Sergisi"nin açılışını yaptı.

    Pazartesi, 27 Ekim 2014 10:42
Yandex.Metrica