"Tezkerenin içeriği muhalefetle paylaşılmadı"

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, düzenlediği basın toplantısında MYK gündemi hakkında açıklamalarda bulundu.

"Biliyorsunuz son dönemde dış politikadan kaynaklı Türkiye'de yolsuzluklar neredeyse unutulmuştu. CHP bütün iddiaları kamuoyuyla paylaşmasına rağmen unutturulmak isteniyordu. Görüyorum ki AKP yöneticileri ve TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek'in açıklaması vardı. "Devleti adam gibi yöneteceksek yolsuzluk yapmayacağız." Demek ki vicdanlı AKP yöneticileri bu durumdan rahatsızlık duydular.

Sayın Babacan bir geceyarısı milyon dolarlık rantların elde edildiğini itiraf eden diğer bakan. Sayın Topbaş "Ankara elini İstanbul'dan çek, İstanbul rant merkezi oldu" demek zorunda kaldı.

Özgürlük diyerek başörtüsü tartışması yaratılıyor
Yine son günlerde AKP ne zamn sıkışsa mutlaka kullanmış olduğu iki temel fügur var; kadın ve örtünme konusu. Bir tarafta yanıbaşımızda canavar bir örgütle dünya mücadele ederken özgürlük diyerek bir başörtüsü tartışması başlatılıyor.

Dün Sayın Davutoğlu'nun dediklerini hayretle izledim. Ne diyor Davutoğlu "din eğitimi olsaydı yolsuzluk olmazdı" diyor. Bugün AKP yetkililerinin tarif ettiği kişilerin çoğu din eğitimi almış insanlardır. Niye bu yolsuzlukları yapıyorlar o zaman Davutoğlu size soruyorum.

Cumhurbaşkanı "eğer din eğitimi olmazasa uyuşturucu batağına saplanılır" diyor. AKP döneminde uyuşturucu kullanımı arttı. Bonzai ile ilgili hala önlem alınmış değil. Geçmiş yıllarda bu mücadele zorlaşabiliyordu şimdi ayna gibi izleyebiliyorsunuz. Örneğin hak arama eylemlerini saat saat izleyen o teknolojinin uyuşturucu çetelerini görmemesi düşünülebilir mi?

Tezkere konusunda CHP Türkiye'nin çıkarları için gerekeni yapar
Tezkere konusunda CHP olarak, Türkiye'nin çıkarları ile ilgili sadece elimizi değil gövdemizi ortaya koyarız. Reyhanlı'da 53 vatandaşımız hayatını kaybettiğinde bu olayın Rakka'dan tezgahlandığını ve sizin desteklediğiniz örgütlerin işi olduğunu söyledik. Uçağımız düştü 2 pilotumuz şehit oldu. Bununla ilgili iktidar yetkililerini tutmak mümkün değil bir sürü yüksek tonda cümleler. şimdi soruyoruz; uçağımız hangi gerekçeyle ordaydı? uçağı kim düşürdü? Pilotlarımızın otopsi raporu nerede?

Şimdi bu iktidarın getireceği tüm tezkerelere muhalefetin kuşkuyla bakması normal değil mi? Yarın gelecek tezkerenin içeriğinin ne olduğunu bilmiyoruz. Bu bilgilerin muhalefetle paylaşılması gerekirdi ama ne yazık ki bu alışkanlığa, bu terbiyeye sahip değiller.

Gazetecileri hangi güçler tehdit ediyor?
Basınımızın ne durumda olduğunu biliyoruz. Merkez medyada işgal ordusu gibi üçer beşer kişi tayın edilmiş neredeyse yayın akışını bunlar belirleyecek duruma geldi. 14 tane gazeteci tehdit ediliyor. Bu gazetecileri hangi güçler hangi çeteler hangi gerekçelerle tehdit ediliyor? Bu arkadaşlarımız herhangi bir durumla karşı karşıya kaldıklarında bunun sorumlusu AKP iktidarıdır."


 

    Salı, 30 Eylül 2014 15:54
Yandex.Metrica