"Yerel ve genel seçimleri birlikte yapalım"

Halk TV'nin canlı yayınına bağlanan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Türkiye'de İran modeliyle insanların aldatıldığı ve bayramlarının elinden alındığını söyledi.

Tekin'in açıklamalarından başlıklar şöyle:

"İktidarın tamamının cumhuriyetin değerleriyle sorunları olmuştur. İlk zamanlarda bunu pek hissettirmediler, göstermediler. Ondan dolayı da toplumun büyük bir kısmının özellikle liberallerin desteğini aldılar. Benzetmek gibi olmasın ama bugünkü iktidar İran modelini uyguluyor. Humeyni, döneminde Şah'a karşı olan özellikle liberallerin ve solcuların desteğini almış, iktidardan sonra da bu kesimleri ya idam etti ya da sürdü. Şimdi de AKP benzer bir uygulama içinde. Ama bunun bir önemi yok. Önemli olan milletin bayramlarına, kendi değerlerine sahip çıkması önemli. Görüyorum ki 23 Nisan'da, 19 Mayıs'ta yurdun bir çok yerinde yurttaşlarımız bayramlarına sahip çıkıyor. Otoriter bir döneme geçtiğimiz için. Bütün olaylar Başbakan'ın talimatıyla yerine geliyor.

Bağımsız medya yok. Birkaç gazete var. Onların da Başbakan'ın masasında yer bulması söz konusu değil. Dünyaya baktığınızda medya iktidardan beslenir ama bizde farklı. Medya muhalefetten değil iktidardan beslenir.

Bugün uluslararası verilere baktığımızda yolsuzlukta Avrupa'da birinci, dünyada üçüncüyüz. Peki, bugün gazetelere baktığımızda yolsuzlukla ilgili haber var mı? Yok.

Bu nedenledir ki nisan ayında 50 kilşi intihar etti 56 kişi de iş cinayetinde hayatını kaybetti. Onlarca insan da kayıp. Bu sadece nisan ayında değil. Öteki Türkiye raporunda da CHP Genel Başkan Yardımcısı olarak 'Öteki Türkiye'de neler olmuş neler oluyor onları açıklıyorum ama tek bir haber yok. Oysa Sayın Başbakan ve eşinin aldığı hediyeler manşetlere taşınıyor.

Bütün bunlara baktığımızda ne söyleyip, söylemediğinin bir önemi yok.

Sayın Başbakan bütün açtığı yaraları otoriter sistemle götürmek istiyoruz.

Biz bu filmleri iyi bililyoruz.

Ortadoğu coğrafyasına baktığımızda tezek kaleleri gibi yıkılan liderlerin ilk gelişlerine baktığınızda bugünkü AKP siyasetçileriyle çok benzeşiyorlar.

Geldiklerinde halkın bağrından kopup mücadele vererek geliyorlar ama sonrasında baktığımızda milyar dolarlık servelerini bırakıp giidiyorlar.

Servetleri meşru değildir. Korumak için otoriter bir yapıya geçmek gerekir.

Ama unutmasınlar ki dünyanın hiçbir yerinde otoriter bir yapıyla iktidarı daha uzun sürdürmek mümkün olmamıştır. Bu da olmayacaktır. CHP bunun üstesinden gelecektir.

AKP'nin istediği başkanlık sistemi dünyada uygulanan değil. Farklı bir sistem. Çünkü o sistem Türkiye'de başka bir tartışma yaratır.

İstedikleri T tip bir başkanlık. Yani Tayyip tipi bir sistem.

Saddam modeli Kaddafi modeli bir sistem aranıyor. Çünkü servetlerini korumaları gerekiyor. Ortadoğu bu sistemden kurtulmaya çalışırken bizimkiler o modele geçmeye çalışıyor.

Geldiğimiz noktada 2014'te 3 seçim yapalım...

Hodri meydan. Gelin 30 Mart'ta yerel ve genel seçimi birlikte yapalım. Üzerine de aynı yıl cumhurbaşkanını da seçelim."

Anahtar Kelimeler
    Pazartesi, 20 May 2013 10:01
Yandex.Metrica