Gürsel Tekin, Radyo Viva'da gündemi değerlendirdi

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin Radyo Viva'da Özay Şendir'in konuğu oldu ve gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Özay Şendir'in cumhurbaşkanı adayı konusunda CHP ve MHP'nin neden muhafazakar bir adayda buluştuğu sorusuna Gürsel Tekin, "Ekmel Bey ile ilgili kafasında soru işareti olan insanlarımızın bilmesi gereken bir kaç temel husus var. Bir tanesi önce Türkiye'de neler oluyor buna bakmamız lazım. Dışarıda itibarsız bir Türkiye'nin yaratıldığı bir ortamda Türkiye cumhurbaşkanını seçmeye çalışıyor." dedi.

Gürsel Tekin, Ekmeleddin İhsanoğlu'nun siyasi tecrübesinin olmadığı yönündeki eleştirilere de "Siyaset denilince siyasi partilerde siyaset anlaşılıyor. Bakın 57 ülkeyi üstelik hepsi sorunlu ülkelerdir, 8 yıl idare edebilmiş insanın önemli bir siyasetçi olduğuna inanıyorum." şeklinde yanıt verdi.

"Sol oylardan HDP'ye kayma olur mu sizce?" sorusuna ise Gürsel Tekin, "Tabi elimizde terazi yok. Ben birinci turda Ekmel Bey birinci çıkar, ikinci turda da Selahattin Bey'e oy verenlerin çoğu Ekmel Bey'e oy verir diye düşünüyorum" şeklinde yanıt verdi.

Gürsel Tekin aynı zamanda CHP seçmeninin çok duyarlı, araştıran, sorgulayan ve itiraz eden bir seçmen kitlesi olduğunu, 10 Ağustos ve 24 Ağustos tarihlerinde tatilde olan CHP'li seçmenlerin, Türkiye'nin kötü gidişatı karşısında aynı duyarlılıkla hareket ederek sandığa gideceğini dile getirdi.

Gürsel Tekin "CHP'liler ya da MHP'liler Ekmel Bey'in kampanyasına katılacak mı?" sorusuna da  "Tabi inşallah pazar günü sayın cumhurbaşkanı adayımızla Taksim'de bir yürüyüş olacak daha sonra da inşallah Sultangazi'de bir iftar olacak. Biz de eşlik edeceğiz. Programların çoğuna katılacağız." şeklinde yanıt verdi.

Gürsel Tekin aynı zamanda Ekmeleddin İhsanoğlu'nun Güneydoğu'daki kürt kökenli seçmenlerden de oy alacağını, önümüzdeki günlerde Güneydoğu'da da ciddi programları olduğunu belirtti.

Tekin, "Pensilvanya ve CHP birlikte hareket ediyor" eleştirilerine de "Biz karı koca arasına girmeyiz" diyerek cevap verdi.

Gürsel Tekin, geçtiğimiz günlerde bir televizyon programında da değindiği Suriye'de düşürülen uçağa ilişkin soruya, "Bize babamız yalan söylemeyin, hak yemeyin diye nasihat ederdi. Reyhanlı'da vatandaşlarımız yaşamını kaybetti. 24 saat geçmeden Hüseyin Çelik, Bülent Arınç ve Başbakan "Esad bu bombaları patlattı" diye açıklama yaptılar. Ne hızlı bir soruşturmaymış ne hızlı adamlarmış. Peki öyle mi çıktı? Aynı gün benim de açıklamam var. Bu araçların Rakka şehrinden nasıl geldiğini, güzergahlarını hepsini açıkladım. Bir şey yapabildiler mi yapamadılar. Çünkü bu araçları iktidarın beslemiş olduğu terör örgütü göndermiştir. Suriye'de uçağımız düştü. Bu devasa kahramanlar yine "Türkiye'nin sabrını sınamayın, tutmayın bizi" falan diye çıktılar. Bunun için tezkere çıkardılar sonra ne yaptılar? Şimdi çok basit soruyoruz; bu uçak sınır ihlali yaptı mı, yaptıysa bu talimatı kim hangi gerekçeyle verdi? Bu kadar sorunlu bir coğrafyada sınır ihlalini gerektirecek gerekçeniz neydi? pilotlarımızın otopsi raporlar nerede? kim vurdu pilotlarımızı ve anlık istihbarat diye bir şey var, nerede anlık istihbaratınız?

Kamu adına soruşturma hala devam ediyor. AKP her şeyin kolayını bulmuş; gizlilik koy gitsin. Niye gizlilik koyuyorsunuz? Bu 76 milyonu ilgilendiren bir meseledir. Gizlilik kalktığı zaman hepsini öğreneceksiniz."
şeklinde yanıt verdi.

    Cuma, 04 Temmuz 2014 10:45
Yandex.Metrica